Վրաստանն առաջարկել է իր տարածքում մարզչական ճամբար տեղակայել չափավոր սիրիացի ապստամբների համար, որոնք կռվում են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ:
Ինչպես հայտարարել է ԱՄՆ-ում Վրաստանի դեսպան Արչիլ Գեգեշիձեն, նման բազա ստեղծելու գաղափարով Վրաստանի ղեկավարությունը հանդես էր եկել դեռ սեպտեմբերի սկզբին, երբ Թբիլիսի էր ժամանել ԱՄՆ ՊՆ ղեկավար Չակ Հեյգելը, հայտնում է LB.ua-ն Foreign Policy-ի վրա հղումով:
Ըստ Գեգեշիձեի, այդ օրվանից առաջարկը քննարկվում է Վաշինգտոնում: Պենտագոնում դրան ավելի բարեհաճ են վերաբերվել: Ինչպես հայտարարել է ԱՄՆ ՊՆ ներկայացուցիչը, «Թբիլիսին շարունակում է իր հավատարմությունը դրսևորել խաղաղության ու կայունության պաշտպանության գործին և միշտ պատրաստ է աջակցել մեզ»: Նա նշել է նաև, որ Վրաստանը մտադիր է իր տարածքում նախապատրաստել ոչ միայն սիրիական ընդդիմության մարտիկներին, այլ նաև այլ երկրների քաղաքացիների, որոնք ցանկություն ունեն պայքարելու իսլամիստների դեմ:
Ըստ Foreign Policy-ի, նմանատիպ առաջարկների միջոցով Թբիլիսին փորձում է մերձենալ ՆԱՏՕ-ին և Արևմուտքի բարեհաճությանն արժանանալ: Բացի այդ, Վրաստանի ղեկավարությունը մտավախություն ունի, որ իսլամիստների հաղթանակը Սիրիայում ու Իրաքում կարող է սպառնալիք լինել բուն Վրաստանի համար: «Իսլամական պետության» գրոհայինների շարքերում պատերազմում են նաև Վրաստանի քաղաքացիներ, այդ թվում հայտնի դաշտային հրամանատար Օմար ալ Շիշանին, որի իսկական անունն է Թարհան Բատիրաշվիլի:
Մինչդեռ Պենտագոնի ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին, մեկնաբանելով զանգվածային հարձակման արդյունքները Սիրիայում «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խմբավորման դիրքերի վրա, խոստովանել է, որ հեշտ չի լինի ահաբեկիչներին հաղթելը: Ըստ Քիրբիի, ԻՊ դեմ պայքարը «մի քանի շաբաթվա կամ ամսվա գործ չէ»:
«Մենք գիտենք, որ դա բարդ է լինելու, բոլոր կողմերը պետք է ջանք գործադրեն: Մենք կարծում ենք, որ խոսքը տարիների մասին է»,-ասել է Պենտագոնի ներկայացուցիչը և հերթական անգամ նշել, որ «Իսլամական պետության» ահաբեկիչները սպառնում են ոչ միայն ԱՄՆ ու Մերձավոր Արևելքի շահերին ընդհանուր առմամբ, այլ նաև Իրաքի ու Սիրիայի ժողովրդների, հայտնում է НТВ.Ru-ն:
Նախօրեին ԱՄՆ և նրա մերձավորարևելյան դաշնակիցներ Բահրեյնի, Հորդանանի, Սաուդյան Արաբիայի, Քաթարի ու ՄԱԷ ավիացիան հարվածներ է հասցրել ԻՊ դիրքերին Սիրիայում, այդ թվում ահաբեկիչների կենտրոնակայանին: Պենտագոնում հայտարարել են, որ գործողության մեկնարկը հաջող է եղել, բազում թիրախներ են խոցվել: Ըստ վերջին տվյալների, սպանվել է մոտ 70 գրոհային: Այժմ ճշտվում է, թե կան արդյոք զոհեր ու վիրավորներ խաղաղ բնակչության շրջանում:

24 Сентябрь 2014 - 08:09 AMT
Грузия предлагает тренировать борцов с исламистами, в США предупреждают: война с ними может продлиться годы
Грузия предложила разместить на своей территории тренировочный лагерь для умеренных сирийских повстанцев, воюющих против террористической группировки «Исламское государство».
Как заявил посол Грузии в США Арчил Гегешидзе, с идеей создать подобную базу грузинское руководство выступило еще в начале сентября, когда в Тбилиси прилетал министр обороны США Чак Хейгел, передает LB.ua со ссылкой на Foreign Policy.
По словам Гегешидзе, с тех пор предложение находится на рассмотрении в Вашингтоне. В Пентагоне к нему отнеслись благосклонно. Как заявил представитель военного ведомства США, «Тбилиси продолжает демонстрировать свою приверженность делу защиты мира и стабильности и всегда готов оказать нам помощь». Он также отметил, что Грузия планирует готовить на своей территории не только бойцов сирийской оппозиции, но и граждан других стран, выразивших желание воевать против исламистов.
При помощи подобных предложений, отмечает Foreign Policy, Тбилиси пытается сблизиться с НАТО и завоевать благосклонность Запада. Кроме того, грузинское руководство опасается, что победа исламистов в Сирии и в Ираке может представлять угрозу для самой Грузии. В рядах боевиков «Исламского государства» воюет немало грузинских граждан, в том числе знаменитый полевой командир Омар аль-Шишани, настоящее имя которого – Тархан Батирашвили.
Между тем, представитель Пентагона Джон Кирби, комментируя итоги массированной атаки на позиции боевиков радикальной группировки «Исламское государство» в Сирии, признал, что одолеть террористов будет непросто. По словам Джона Кирби, борьба с ИГ — «это не дело нескольких недель или месяцев».
«Мы знаем, что это будет сложно, все стороны должны будут приложить усилия. Мы полагаем, что речь идет о годах», – сказал представитель Пентагона и в очередной раз подчеркнул, что террористы «Исламского государства» угрожают не только интересам США и Ближнего Востока в целом, но и народам Ирака и Сирии, передает НТВ.Ru
Накануне авиация США и их ближневосточных союзников — Бахрейна, Иордании, Саудовской Аравии, Катара и ОАЭ — нанесла авиаудары по позициям «ИГ» в Сирии, в том числе по штаб-квартире террористов. В Пентагоне заявили, что операция началась удачно, поражены многие цели. По последним данным, убито около 70 боевиков. Сейчас уточняется, есть ли погибшие и раненые среди мирного населения.