Թուրքիայի արևելքում գտնվող Հաքքյարի գավառում երկու դպրոց է հրկիզվել թուրքերենով ուսուցման դեմ բողոքների շարքում:
Ինչպես հայտնում է Sabah-ը, դպրոցները վնասվել և հրկիզվել են Մոլոտովի կոկտեյլների միջոցով քրդերենով կրթություն պահանջող երիտասարդների ցույցի ժամանակ: Դպրոցներից մեկը, որտեղ երեխաները քրդերեն էին սովորում առանց կրթության նախարարության թույլտվության, իշխանությունները նախօրեին փակել էին: Վերջին միջադեպից մի քանի օր առաջ այրվել է ևս չորս թուրքական դպրոց:
Թուրքական ԶԼՄ-ներում լայնորեն գովազդվում է 2014-ից սկսած քրդերենով ուսանելու թույլտվությունը՝ մի խնդիր, որի լուծման համար քրդերը պայքարում են արդեն տասնյակ տարիներ: Իսկ իրականում, ինչպես հայտնում է բլոգեր Ալիյա Ալբայրակը Wall Street Journal-ի էջերին, 15 միլիոն քրդերի համար բացվել է 3 մասնավոր դպրոց, որտեղ 300 մարդ է սովորում: Քրդերին նման իրավիճակը, բնականաբար, չի գոհացնում՝ ամենամեծ ազգային փոքրամասնությունը պահանջում է, որ մայրենիով ուսուցումն ապահովվի պետական միջոցներով: »Մենք հարկեր ենք վճարում և դպրոցներ ենք պահանջում մեր փողերի դիմաց»,-ասում է Դիլեկ Ասդանը, քրդական ՈԿԿ-ներից մեկի առաջնորդը: «Մասնավոր դպրոցները ելք չեն, դրանք հասանելի են միայն վերնախավին»,-ասել է նա, նկատի ունենալով աղքատությունը քրդական շրջաններում:
Ակտիվ բախումներ սկսվեցին, երբ ոստիկանությունը ուժ կիրառեց ամբոխի դեմ, որը սեպտեմբերի 15-ին հավաքվել էր վերոնշյալ քրդական երեք դպրոցներից մեկի բացմանը: Տեսնելով, որ խնդրի լուծումը փիարի է վերածվել ու հալածանքի, քրդերը գործի են դրել քարերն ու Մոլոտովի կոկտեյլները:
Քուրդ ուսուցիչները, հավանաբար, հասկանում են իրենց աշակերտների տրամադրությունները: «Պետությունը դեռևս «մեկ դրոշ, մեկ ազգ, մեկ լեզու» կատեգորիաներով է առաջնորդվում: Մենք՝ ոչ»,-հայտրարարել է նրանցից մեկը Al-Monitor-ին:
Թուրքական կողմն, իր հերթին, փորձում է բողոքներն ու բախումները ներկայացնել որպես անկախության համար պայքարող Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության սադրանք:

24 Сентябрь 2014 - 10:53 AMT
В провинции Хаккяри на востоке Турции сожжены две школы в ходе протестов против обучения на турецком языке.
Как сообщает Sabah, школы были повреждены и подожжены коктейлями Молотова в ходе выступлений молодежи, требующей курдского образования. Одна из школ, где дети учились на курдском без разрешения минобразования, была закрыта властями накануне. За несколько дней до последнего происшествия было сожжено еще четыре турецкие школы.
В турецких СМИ широко рекламировалось разрешение обучаться на курдском, с2014 учебного года – проблемы, решения которой курды добиваются десятки лет. На деле же, как сообщает блоггер Алия Альбайрак на страницах Wall Street Journal, на 15 миллионов курдов открылось три частные школы, где учится 300 человек. Курдов подобная ситуация, естественно, не устроила – крупнейшее нацменьшинство требует обучения на родном языке за госсчет. «Мы платим налоги – и требуем школы за наши деньги», – говорит Дилек Асдан, лидер одной из курдских НПО. «Частные школы не могут стать выходом – они доступны только элитам», – отметила она, имея в виду бедную жизнь в курдских регионах.
Активные столкновения начались после того, как полиция применила силу в адрес толпы, собравшейся на открытие одной из вышеназванных трех курдских школ 15 сентября 2014 года. Увидев, что решение проблемы свелось к пиару и избиению, курды взялись за камни и коктейли Молотова.
Курские учителя, скорее всего, понимают настроения своих учителей. «Государство все еще мыслит категориями «один флаг, одна нация, один язык». Мы – нет, – заявил один из них изданию Al-Monitor.
Турецкая сторона, в свою очередь, пытается представить протесты и столкновения как провокацию борющейся за независимость Рабочей партии Курдистана.