24 Սեպտեմբեր 2014 - 12:16 AMT
Մի քանի օր առաջ, ավելի ստույգ սեպտեմբերի 14-ին կանադական Կալգարի քաղաքում ծառ տնկվեց, որի հարևանությամբ հուշատախտակ տեղադրվեց նվիրված այսպես կոչված «Խոջալուի ցեղասպանության զոհերի» հիշատակին: Բացման նախաձեռնողը Ալբերտայի Ադրբեջանական մշակույթի ընկերակցությունն էր:
Իսկ Կալգարիի զբոսայգիներից մեկում նստարան տեղադրվեց նույն բովանդակությամբ հուշատախտակով: Մինչդեռ, ինչպես հայտնում է Tert.am-ը, Կալգարիի քաղաքային իշխանությունները թույլ չեն տվել տեղադրել նստարանի գրության ամբողջական ադրբեջանական տարբերակը` ներառյալ հայերի նկատմամբ մեղադրանքներով հանդերձ, ցուցանակներին պարզապես գրված է «Խոջալուի ողբերգությունը»:
Ինչպես և ակնկալվում էր, ադրբեջանական մամուլն ակտիվորեն լուսաբանում էր միջոցառումը՝ ներկայացնելով այն որպես ադրբեջանական դիվանագիտության հաղթանակ: Այդպես, Կանադայում Ադրբեջանի ժամանակավոր հավատարմատար Ռամիլ Հուսեյնլին բնութագրել է ակցիան որպես «կարևոր ավանդ երկրում Խոջալուի մասին ճշմարտության տարածման գործում»: Նա նաև իրազեկել է «Արդարություն Խոջալուի համար» միջազգային արշավի մասին՝ կոչ անելով Կանադայի ադրբեջանցիներին առավելագույն ջանքերը գործադրել երկրի հանրությանը հասցնելու համար ճշմարտությունն «Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ռազմական ագրեսիայի մասին»:
Իրականում նստարաններն ու ծառը ոչ մի կերպ չեն կարող դիվանագիտական հաղթանակ համարվել կամ Ադրբեջանի աննկարագրելի ջանքերի արդյունք: Ամեն ինչ շատ ավելի պարզ է:
Հուշատախտակով ծառն ու նստարանը տեղակայվել են քաղաքի բարեկարգման ծրագրի օգտագործմամբ. համապատասխան վճարի դիմաց կարելի է ծառ տնկել՝ հուշատախտակով և նստարան տեղադրել։ Ծառայությունը հասանելի է ինչպես կազմակերպությունների, այնպես էլ մասնավոր անձանց համար: Ըստ ծրագրի պայմանների, նստարանի արժեքն է 3500 դոլար: Նստարանը տեղադրվում է 5-10 տարի ժամկետով, որից հետո ժամկետը կարող է երկարացվել համապատասխան գումարի դիմաց: Քաղաքային զբոսայգիներում արդեն մոտ 1000 այդպիսի նստարաններ կան:
Հուշատախտակով ծառի արժեքն է 500-800 դոլար: Դա կարելի է անել, օրինակ, ի նշանավորումն հարսանյաց հանդեսի, ծննդյան օրվա, ցանկացած հիշարժան իրադարձության առթիվ:
Այսպիսով, «ադրբեջանական դիվանագիտության» հերթական «հաղթանակի» արժեքն է 4000-4300 դոլար: Ինչպես արդեն բազմիցս է ասվել ու գրվել, ադրբեջանական քարոզչությունը շարունակում է մոլորեցնել միջազգային հանրությանը և ադրբեջանական ժողովրդին, կեղծելով ղարաբաղյան հակամարտության էությունն ու պատմությունը: Ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանը փող չի խնայում Խոջալուի իրադարձությունների իր վարկածն աշխարհին հրամցնելու համար: «Ուղեղները լվանալու» համար են ծառայեցվում քարոզչական գրականությունը, կեղծված փաստաթղթերը, որպես «փաստացի ապացույց» ներկայացվող լուսանկարները, որտեղ հաճախ պատկերված են նախկին Հարավսլավիայի, Կոսովոյի, արաբական երկրների իրադարձություններ և նույնիսկ 20-րդ դարասկզբին ապրած մարդկանց արխիվային լուսանկարներ:
Բոլորն արդեն գիտեն, որ Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այազ Մութալիբովը հենց իր քաղաքական ընդդիմախոսներին մեղադրեց Խոջալուի իրադարձությունների համար: Նա հարցազրույց տվեց, որտեղ հայտարարեց, որ «…հայերը միջանցք էին թողել, որով մարդիկ կարող էին փախչել: Ուրեմն ինչո՞ւ էր պետք կրակ բացել: Հատկապես Աղդամում, որտեղ բավականաչափ ուժ ու ժամանակ կար մարդկանց օգնության գալու համար: Ինչպես ասում են Խոջալուի փրկված բնակիչները, ամեն ինչ կազմակերպված էր, հող ստեղծելու համար իմ պաշտոնանկության համար: Որոշ ուժեր ձգտում էին վարկաբեկել նախագահին»:
Շատ ավելի ուշ ադրբեջանցի լրագրող Էյնուլլա Ֆաթուլաևը պնդում էր, որ «նույնիսկ գրոհից մի քանի օր առաջ հայերը մշտապես զգուշացնում էին բնակչությանը պատրաստվող գործողության մասին բարձրախոսների միջոցով՝ առաջարկելով քաղաքացիներին լքել քաղաքը հումանիտար միջանցքով: Ըստ Խոջալուի նախկին բնակիչների, նրանք օգտվեցին միջանցքից, և իրոք, հայ զինվորները կրակ չբացեցին նրանց ուղղությամբ»:
Այնուամենայնիվ, շարունակել է Ֆաթուլաևը, «…Խոջալուի բնակիչների մի մասը սպանվեց սեփական (ադրբեջանցի) զինվորների կողմից:…Արդյո՞ք դա միտումնավոր է արվել թե ոչ, պետք է հետաքննությունը հաստատի…Նրանց սպանել են ոչ թե ինչ-որ անհայտներ, այլ սադրիչներ Ադրբեջանի Ժողովրդական ճակատից…(Դիերը) խոշտանգել էին հենց յուրայինները…»:
Դառը ճշմարտությունն Ադրբեջանի համար այն է, որ ոչ մի նստարան-ծառ-հուշատախտակ չի կարող ստիպել համաշխարհային հանրությանը հավատալ «Խոջալուի ցեղասպանության մասին» միֆին: Անկախ նրանից, թե ինչքան փող է ծախսել Բաքուն այդ հարցում իր համար շահավետ դիրքից հանդես գալու համար

24 Сентябрь 2014 - 11:11 AMT
Несколько дней назад, а точнее, 14 сентября в канадском городе Калгари было посажено дерево с установленной рядом мемориальной доской в память «жертв» так называемого «геноцида в Ходжалу». Организатор церемонии открытия – Общество азербайджанской культуры Алберты.
Также в одном из парков Калгари была установлена скамья с размещенной на ней аналогичной мемориальной табличкой.
Между тем, как сообщает Tert.am, городские власти Калгари не позволили нанести на мемориальные доски подготовленный азербайджанцами текст, который содержал обвинения в адрес армян. В результате на досках появилась лишь надпись «Трагедия Ходжалы».
Как и следовало ожидать, азербайджанская пресса активно освещала данное мероприятие, представив его как победу азербайджанской дипломатии. Так, временный поверенный Азербайджана в Канаде Рамиль Гусейнли охарактеризовал акцию как «важный вклад в дело распространения в стране правды о геноциде в Ходжалы». Он также проинформировал о международной кампании «Справедливость для Ходжалы», призвал азербайджанцев Канады приложить максимум усилий для донесения до общественности страны правды о «военной агрессии Армении против Азербайджана».
На самом деле скамейка и дерево никоим образом не являются дипломатической победой или результатом непомерных усилий Азербайджана. Все намного проще.
Установка именных скамеек и посадка именных деревьев является социальной программой городских властей, доступной как для организаций, так и для частных лиц. Так согласно условиям программы, за $3500 в одном из парков Калгари можно установить скамейку с именной табличкой. Скамейка устанавливается сроком от 5 до 10 лет. После этого срок может быть продлен за дополнительную цену. В городских парках установлено уже около 1000 скамеек.
Посадка же именно дерева обойдет от $500 до $800. Деревья могут быть посажены, например, в честь свадьбы, дня рождения, любой знаменательной даты.
Таким образом, очередная «победа азербайджанской дипломатии» обошлась в $4000 – $4300.
Как уже неоднократно говорилось и писалось, азербайджанская пропаганда продолжает вводить в заблуждение международное сообщество и азербайджанский народ, фальсифицируя суть и историю нагорно-карабахского конфликта.
Ни для кого не секрет, что Азербайджан не жалеет денег для того, чтобы навязать миру свою версию событий в Ходжалу. Для «промывки мозгов» в ход идет пропагандистская литература, сфальсифицированные документы, в качестве «документальных доказательств» служат фотографии, на которых запечатлены события в бывшей Югославии, Косов, арабских странах, и даже архивные снимки людей начала 20-го века.
И также ни для кого не секрет, что экс-президент Азербайджана Аяз Муталибов обвинил именно своих политических оппонентов в убийствах в Ходжалу. Он дал интервью, в котором заявил, что «…коридор, по которому люди могли бежать, все-таки был оставлен армянами. Тогда зачем им нужно было открывать огонь? Особенно на территории близ Агдама, где было достаточно сил и времени, чтобы прийти на помощь людям. Как говорят едва спасшиеся жители Ходжалу, все было организовано, чтобы создать почву для моей отставки. Некоторые силы стремились дискредитировать президента».
Много позже азербайджанский журналист Эйнулла Фатуллева утверждал, «даже за несколько дней до удара, армяне постоянно предупреждали население о готовящейся операции посредством громкоговорителей, предлагая гражданам покинуть город через гуманитарный коридор. По словам самих беженцев из Ходжалу, они использовали коридор, и действительно, армянские солдаты не открыли по ним огонь».
Тем не менее, продолжал Фатуллаев, «… часть жителей Ходжалу была убита своими же [азербайджанскими войсками]… Было и ли это сделано намеренно или нет, должно установить расследование. … [Они были убиты] не [какими-то] неизвестными [стреляющими], а провокаторами из сил Народного фронта Азербайджана… [Трупы] были изуродованы своими же…».
И горькая правда для Азербайджана состоит в том, никакие скамейки-деревья-таблички не смогут заставить мировое общество поверить в миф о «ходжалинском геноциде». За какие бы деньги не покупало Баку выгодную для себя позицию в этом вопросе.