25 Սեպտեմբեր 2014 - 11:53 AMT
ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի գլխավորած Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պատվիրակությունը սեպտեմբերի 24-ին ժամանել է Աբխազիայի Հանրապետություն՝ մասնակցելու համար հանրապետության նորընտիր նախագահ Ռաուլ Հաջիմբայի երդմնակալության արարողությանը:
Նույն օրը ԼՂՀ պատվիրակությունն այցելել է Սուխումի Հովհաննես Թումանյանի անվան թիվ 9 դպրոց և մասնակցել աշակերտների կազմակերպած հանդիսավոր միջոցառմանը:
Օրվա երկրորդ կեսին ԼՂՀ ԱԽ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հանդիպել է Աբխազիայի ԱԳ նախարար Վյաչեսլավ Չիրիկբայի հետ: Հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկեցին երկու հանրապետություններում պետականաշինության հետ կապված հարցեր և նշեցին երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման ու խորացման մեծ ներուժը, որն առկա է Արցախի ու Աբխազիայի միջև:
Աբխազիա ուղևորության ընթացքում ԼՂՀ ԱԺ նախագահին ուղեկցում է ԼՂՀ ԱԳ փոխնախարար Ֆելիքս Խաչատրյանը:
Ռաուլ Հաջիմբան Աբխազիայի նախագահ դարձավ՝ հաղթելով երկրի նախագահի 2014թ. օգոստոսի 24-ի արտահերթ ընտրություններում: Հաջիմբան հավաքեց ընտրողների ձայների 50,6 տոկոսը:
Հայերն Աբխազիայի երկրորդ ամենամեծ համայնքն են, ըստ պաշտոնական տվյալների նրանց թիվը գերազանցում է 40 հազարը, դա բնակչության մեկ հինգերորդն է:

Делегация Нагорно-Карабахской Республики, возглавляемая председателем Национального Собрания НКР Ашотом Гуляном, 24 сентября прибыла в Республику Абхазия для участия в церемонии инаугурации новоизбранного президента республики Рауля Хаджимба.
В тот же день, 24 сентября, делегация НКР посетила армянскую школу N9 имени Ованеса Туманяна в городе Сухум и приняли участие в торжественном мероприятии, организованном учениками школы.
Во второй половине дня состоялась встреча председателя Национального Собрания НКР Ашота Гуляна с министром иностранных дел Республики Абхазия Вячеславом Чирикба. В ходе встречи стороны обсудили вопросы, связанные с процессами государственного строительства в двух республиках и отметили большой потенциал в расширении и углублении двусторонних отношений между Арцахом и Абхазией.
В поездке в Абхазию председателя Национального Собрания НКР сопровождает заместитель министра иностранных дел НКР Феликс Хачатрян.
Рауль Хаджимба стал президентом, победив на внеочередных выборах президента страны 24 августа 2014 года. Хаджимба набрал 50,6% голосов избирателей.
Армяне евляются второй по величине общиной Абхазии – по официальным данным, в стране их более 40 тысяч, что является пятой частью населения страны.