Ըստ ադամանդագործության ոլորտի հայ մասնագետների, պայմանագիրը, որով Հայաստանին առանց մաքսատուրքի ռուսական ալմաստ կվաճառվի, թույլ կտա ԱԼՌՕՍԱ ընկերությանը, որը ապահովում է ալմաստների համաշխարհային առաքումների մոտ 27 տոկոսը, խուսափել ԵՄ պոտենցիալ պատժամիջոցների հետևանքներից: Այդ մասին ասվում է Uvelir.info կայքում զետեղված «Հայաստանը ակնկալում է ավելի շատ ռուսական ալմաստ ստանալ» հոդվածում:
Ալմաստի վաճառքի ամենամյա գործարքների մոտ կեսը ԱԼՌՕՍԱ-ն կատարում է համաշխարհային շուկայում՝ բելգիական Անտվերպենում, որը ԵՄ անդամ է: Եվ թեև ընկերությունը, որին բաժին է ընկնում Ռուսաստանում արդյունահանվող ալմաստների մեծ մասը, դեռ չի հայտնվել ԵՄ պատժացուցակում, արդեն հայտարարել է, որ սկսել է աշխատել «այդ ռիսկի նվազեցման որոշ տարբերակների վրա», մասնավորապես, «այլ իրավասության» հաճախորդներին վաճառքների ավելացման միջոցով:
Ինչպես ասվում է հրապարակման մեջ, այդ տարբերակներից մեկը Հայաստանն է: ԽՍՀՄ ալմաստների վերամշակման երբեմնի կենտրոն Հայաստանից ադամանդների արտահանման չափաբաժինը կտրուկ անկում ապրեց վերջին տասնամյակում 2000-ականների 40 տոկոսի հասնող բարձրակետից հետո: Ուստի հայ ադամանդագործները դիտարկում են Ռուսաստանի հետ համաձայնագիրը որպես այդ ճյուղի ֆինանսական բարեկեցությունը վերականգնելու միջոց:
Ըստ համաձայնագրի պայմանների, որը վավերացվեց հունիսին, հայ ներկրողները կարող են անսահմանափակ քանակով ալմաստներ գնել Ռուսաստնից առանց 6,5 տոկոս սովորական տուրքի վճարման: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այդ գործարքը կնքեցին նախորդ տարվա դեկտեմբերին: Այդ համաձայնագրին ընթացք տալու համար ՀՀ կառավարությունը նույնիսկ հրաժարվեց 20 տոկոս ԱԱՀ-ից ներկրվող ալմաստների համար:
Սակայն, ըստ որոշ քննադատների, Ռուսաստանի հետ համաձայնագիրը նաև թերություններ ունի: Նրանց կարծիքով, այն կավելացնի Հայաստանի տնտեսական կախվածությունը Մոսկվայից, իսկ եթե Հայաստանը միանա ԵՏՄ-ին (ենթադրաբար հոկտեմբերին), ադամանդագործները ստիպված կլինեն 18 տոկոս մաքսատուրք վճարել երրորդ երկրներից ներկրվող ալմաստների համար, որոնք, հնարավոր է, ավելի էժան գնով վաճառեն ալմաստը:
Այնուամենայնիվ Նոր Հաճնի ադամանդագործները խնդիր չեն տեսնում: Մոտ 200 ադամանդագործական արհեստանոցներից, որոնք գործել են հետխորհրդային շրջանի սկզբում, այսօր գործում է միայն 20-ը:
«Dimotech ընկերության մենեջեր Չամինդա Նուգարան կանխատեսում է «իրավիճակի զգալի փոփոխություն», մաքսազերծ ռուսական ալմաստների շնորհիվ: «Ներկայումս շատ արտադրամասեր Նոր Հաճնում չեն գործում, բայց ես հուսով եմ, որ ռուսական ալմաստները կգրավեն օտարերկրացի ներդրողներին, հատկապես հիմա, երբ ռուսական հումքը եվրոպացի արտադրողի համար դժվար հասանելի է դառնում»,-ասում է Նուգարան:
ԱԼՌՕՍԱ-ն ԵՄ հնարավոր պատժամիջոցների քննարկումը «զուտ շահարկային» է համարում: Այնուամենայնիվ, ըստ ալմաստի բնագավառի Rapaport շաբաթական զեկույցի, ընկերությունը սկսել է «այլընտրանքային միջոցներ և շուկաներ որոնել իր ալմաստները վաճառելու համար», օրինակ, արտահանումը Հնդկաստան ավելացնելու հաշվին, որը մեծությամբ երկրորդ շուկան է Անտվերպենից հետո:
Ոչ բոլոր փորձագետներն են լավատես այն հարցում, որ Հայաստանին կհաջողվի վերադառնալ նախկին դիրքերին ռուսական մաքսազերծ ալմաստների շնորհիվ:
Մի կողմից կա մրցակցություն՝ Հայաստանը լավագույն շուկաներից չէ ԱԼՌՕՍԱ-ի համար: Եվ թեև ալմաստի ձեռագործ հղկումը երկրում ճանաչում է ստացել բնագավառում, Dimotech ընկերությունում խոստովանում են, որ «չինացիներն ու հնդիկներն ավելի առաջատար տեխնոլոգիաներ ունեն»:
Նաև մտավախություն կա, որ Ռուսաստանը թույլ չի տա Հայաստանին վերաարտահանել մանր ալմաստները, որոնք կարող են լինել գնվող չափաբաժնի մեջ և տնտեսապես շահավետ չեն մշակելու համար: Ճիշտ է, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը հայտնում է, որ կառավարությունն արդեն քննարկում է Մոսկվայի հետ այդ արգելքի վերացումը: Որոշ տնտեսագետներ չեն բացառում, որ ԱԼՌՕՍԱ-ի հետ համագործակցության պատճառով կարող են լուրջ ռիսկեր լինել:
Թեև, հիմա, հավանաբար, դա այն ռիսկն է, որին Հայաստանը պատրաստ է գնալ»,-ասվում է հոդվածում:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանն ու «Էյ Ջեյ Էյ Ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Արտակ Ուդումյանը ապրիլի 4-ին պայմանագիր են կնքել ազատ տնտեսական գոտու (ԱՏԳ) կազմակերպման մասին: Ազատ տնտեսական գոտում աշխատանքներ են իրականացվելու ոսկերչության, ակնագործության և ժամագործության ոլորտում:
Նախարարի խոսքերով ազատ տնտեսական գոտում աշխատելու է մոտ 120 ընկերություն և ստեղծվելու է մոտ 1500 նոր աշխատատեղ: Վահրամ Ավանեսյանը լրագրողներին տեղեկացրել է, որ «Էյ Ջեյ Էյ» ընկերությունը 10,72 մլն դոլար է ներդնելու ազատ տնտեսական գոտում. «Որպեսզի ստեղծվեն համապատասխան ենթակառուցվածքներ և ապահովվի ընկերությունների արդյունավետ աշխատանքը»:
Վահրամ Ավանեսյանը հույս է հայտնել, որ նոր ազատ տնտեսական գոտին կսկսի գործել 2015 թվականից: Ընկերության տնօրեն Արտակ Ուդումյանն իր հերթին նշել է, որ այս տնտեսական գոտին նոր բնագավառ է, չնայած Հայաստանում արդեն մի ազատ տնտեսական գոտի գործում է:
«Միևնույն է՝ ոսկերչությունն իր յուրահատկություններն ունի և ստեղծելով նման կառույց, կհանդիպենք հարցերի, որ լուծման կարիք ունեն: Մեր նպատակն է ստեղծել Հայաստանում հզոր ոսկերչական կենտրոն և կարողանալ այն հասցնել համաշխարհային մակարդակի»,- ասել է նա:
Շահագործող ընկերությունն ազատվում է ավելացված արժեքի հարկից, ներմուծման և արտահանման մաքսատուրքից, շահութահարկից, գույքահարկից: Սակայն սոցվճարումները կատարվում են ըստ Հայաստանում գործող կարգի, այդ թվում, հաշվի առնելով, որ 2013-ի հունվարի 1-ից գործատուն մեկ միասնական եկամտահարկ է մուծում, որտեղ ներառվում են նաև սոցվճարումները: Բացի այդ, չկան արժութային սահմանափակումներ, բայց կա կապիտալի շահույթի և դիվիդենտների ազատ տեղափոխում:
Ըստ Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության, ոսկերչական իրերի արտադրության ծավալը 2014-ի հունվար-փետրվարին Հայաստանում կազմել է 1 696,1 մլն դրամ՝ նվազելով 51 տոկոսով 2013 թ, նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Հաշվետու շրջանում արտադրվել է 91,5 կգ ոսկերչական իր 2013-ի հունվար-փետրվարի 115,5 կգ դիմաց, անկումը կազմել է 20,8 տոկոս: Թանկարժեք, կիսաթանկարժեք քարերի, թանկարժեք մետաղների և դրանից պատրաստված իրերի արտահանումը հունվարին կազմել է 32,9 մլն դոլար (աճը 19,5 տոկոս), իսկ ներկրումը այդ ապրանքների գծով կազմել է 54,9 մլն դոլար (աճը 34,1 տոկոս):

25 Сентябрь 2014 - 11:41 AMT
По мнению армянских специалистов алмазной отрасли, договор, предоставляющий Армении беспошлинный доступ к российским алмазам, позволит компании АЛРОСА, обеспечивающей примерно 27% мировых поставок алмазов, избежать последствий от потенциальных санкций ЕС. Об этом говорится в статье «Армения надеется получать больше российских алмазов», опубликованной на сайте Ювелир.info.
Около половины ежегодных сделок по продаже алмазов АЛРОСА совершается на мировом алмазном рынке в Антверпене, Бельгии, которая является членом ЕС. И хотя компания, на долю которой приходится основная часть добычи в России, пока не попала под санкции ЕС, она уже заявила, что начала работать «над некоторыми вариантами сокращения этого риска», в частности, за счет увеличения продаж клиентам «в другой юрисдикции».
Как отмечается в публикации, одним из таких вариантов выступает Армения. Доля экспорта бриллиантов из этой страны, которая когда-то была центром алмазной переработки Советского Союза, резко упала за последнее десятилетие от пика в 40% в начале 2000-х, поэтому армянские производители бриллиантов рассматривают соглашение с Россией как способ восстановить былое финансовое благополучие сектора.
В соответствии с условиями соглашения, ратифицированного в июне, армянские импортеры смогут покупать неограниченное количество алмазов из России без уплаты обычной пошлины 6,5%. Президент Армении Серж Саргсян и президент России Владимир Путин заключили эту сделку в декабре прошлого года. Для поддержки этого соглашения правительство Армении даже отменило 20% НДС на импортируемые алмазы.
Однако, как считают некоторые критики, соглашение с Россией имеет свои недостатки. По их мнению, оно приведет к значительному усилению экономической зависимости Армении от Москвы; а если Армения присоединится к Евразийскому союзу (предположительно, в октябре), ее огранщики должны будут платить 18% пошлину на алмазы, импортируемые из третьих стран, которые, возможно, будут продавать алмазы по более низким ценам.
Тем не менее, огранщики городка Нор Ачин, центра алмазной обработки Армении, не видят в этой сделке никаких проблем. Из примерно 200 алмазных мастерских, существовавших здесь в начале постсоветского периода, сегодня функционирует только 20.
«Чаминда Нугара, менеджер компании Dimotech предсказывает «значительное изменение ситуации» благодаря доступу к беспошлинным российским алмазам. «В настоящее время многие цеха (в Нор Ачине) не работают, но я надеюсь, что российские алмазы привлекут иностранных инвесторов, особенно сейчас, когда доступ к российскому сырью для европейских производителей становится все более затруднительным», – говорит Нугара.
АЛРОСА называет обсуждение возможных санкций ЕС «чисто спекулятивным». Тем не менее, по данным еженедельного отчета об алмазной индустрии Rapaport, компания начала искать «альтернативные методы и рынки для продажи своих алмазов», например, за счет расширения экспорта в Индию, второго по величине рынка после Антверпена.
Но не все эксперты оптимистично полагают, что Армения будет наслаждаться возвращением к прежним позициям в алмазном секторе благодаря доступу к беспошлинным российским алмазам.
С одной стороны, существует конкуренция. Армения не входит в число лучших рынков для алмазов АЛРОСА. И хотя ручная огранка алмазов в республике получила признание отрасли, в компании Dimotech признают, что «китайцы и индийцы владеют более передовыми технологиями».
Также есть опасения, что Россия не позволит Армении реэкспортировать мелкие алмазы, которые могут попадаться в закупаемой партии и которые не являются экономически выгодными для обработки. Правда, в Министерстве экономики Армении сообщают, что правительство уже обсуждает с Москвой снятие этого запрета. Некоторые экономисты не исключают серьезные риски из-за сотрудничества с АЛРОСА.
Хотя, сейчас это, кажется, тот риск, на который Армения готова пойти», – говорится в статье.
4 апреля министр экономики Армении Ваграм Аванесян и гендиректор ЗАО «Свободная экономическая зона AJA» Артак Удумян подписали договор о создании в Ереване второй свободной экономической зоны (СЭЗ), в которой будут представлены компании из сфер ювелирного и часового дела, а также обработки драгоценных камней.
Согласно договору, компания планирует осуществить инвестиции объемом в 10,72 млн. долларов на капитальный ремонт (конец 2015 года), приобретение имущества и создание необходимых инфраструктур.
СЭЗ, общей площадью 32,4 тыс. кв. м, из которых 12,75 тыс. кв. м будет отведено под производственные цели, будет располагаться на территории завода «Авиакомплекс» в центре Еревана.
Министр отметил, что это будет вторая свободная экономическая зона в Армении, в которой будут работать около 120 компаний с примерно 1500 рабочих мест.
«Мы ожидаем, что инициатива в сфере ювелирного дела и алмазообработки приведет к довольно существенным изменениям в отрасли», – сказал Аванесян.
Он добавил, что в промышленности Армении эта сфера имеет существенное значение, объемы в последние годы растут, но с помощью новой СЭЗ «ожидаются более быстрые темпы роста».
В свою очередь Удумян подчеркнул, что главной задачей является создание в Армении мощного центра ювелирного и часового дела.
По данным Нацстатслужбы Армении, объем производства ювелирных изделий за январь-февраль 2014 года в Армении составил 1 696,1 млн. драмов, сократившись на 51% по сравнению с аналогичным периодом 2013 года. За отчетный период было произведено 91,5 кг ювелирных изделий против 115,5 кг за январь-февраль 2013 года (спад на 20,8%). При этом, экспорт драгоценных и полудрагоценных камней, драгоценных металлов и изделий из них составил в январе около $32,9 млн. (рост на 19,5%), а импорт по данным видам товаров составил $54,9 млн. (рост на 34,1%).