26 Սեպտեմբեր 2014 - 06:34 AMT
Միջազգային կազմակերպությունների հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ Թուրքիայում նկատվում է հակասեմականության աճ, այդ ցուցանիշով երկիրն առաջ է անցել նույնիսկ Իրանից:
Այդ մասին, ըստ Hurriyet-ի, հայտարարել է թուրք քաղաքական գործիչ, Բուրսայից Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության պատգամավոր Այկան Էքդեմիրը՝ անդրադառնալով սեպտեմբերի 25-ին նշվող հրեական նոր տարուն: «Ցավոք, մեր հրեա համաքաղաքացիները դիմավորում են Նոր տարին մի միջավայրում, որտեղ հակասեմականությունը, խտրականությունը, ատելության հենքի վրա հանցագործություններն ու ագրեսիվ հայտարարությունները վերելք են ապրում»,-հայտարարել է նա:
«Հակադիֆամացիոն լիգայի հետազոտությունը, որն անցկացվել է 102 երկրներում և 53100 մարդու շրջանում, ցույց է տվել, որ Թուրքիան 17-րդ տեղում է հակասեմական տրամադրություններով երկրների ցանկում»,-ասել է Էրդեմիրը: Ըստ հետազոտության, թուրքերի 60 տոկոսը կիսում է հակասեմական տրամադրությունները, այն դեպքում, երբ աշխարհում միջին ցուցանիշը 26 տոկոս է: Իրանում, ըստ Էրդեմիրի, հակասեմական տրամադրություններ ունի բնակչության 56 տոկոսը:
Gonzo Insight-ի հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ հակասեմական տրամադրությունները գերակշռում են սոցցանցերում: Միայն հուլիսի 18-ին 27309 օգտատեր գրեթե 31 հազար հակասեմական գրառում է կատարել «Թվիթերի» թուրքական հատվածում:
«Երկրում, որտեղ կառավարությունն ուշադրություն չի դարձնում նման բաների վրա, հակասեմականությունն աճում է»,-ասել է նա՝ նշելով, որ անկախ բերված տվյալներից Էրդողանը հայտարարում է, որ երկրում հակասեմականություն չկա:
Թուրքիայում մոտ 15 հազար հրեա է ապրում, որը նույնիսկ բնակչության մեկ տոկոսը չի կազմում: Հակասեմականությունը Թուրքիայում աճում է մասնավորապես նաև մերձավորարևելյան ճգնաժամի ֆոնին: Նորագույն պատմության մեջ հակասեմականության ամենամեծ աճը գրանցվել է Արդարության ու զարգացման կուսակցության օրոք: Ամենավառ դրվագներից էր բախումը «Մավի Մարմարա» նավի շուրջ, որը Իսրայել էր ուղևորվում հակառակ իսրայելյան կողմի արգելքի ու գրոհի ենթարկվեց Իսրայելի կողմից: Որոշ ազգայնական հրապարակախոսներ պնդում են, որ քրդական աջատողականությանը սատարում են հրեաները, որոնք երազում են Մեծ Իսրայել ստեղծել Թուրքիայի տարածքում:

25 Сентябрь 2014 - 15:26 AMT
Исследования международных организаций показывают – в Турции наблюдается рост антисемитизма, по данному показателю страна обгоняет даже Иран.
Об этом, согласно Hurriyet, заявил турецкий политик, депутат Республиканской народной партии от Бурсы Айкан Экдемир по поводу празднуемого 25-о сентября еврейского нового года.
«К несчастью, наши еврейские сограждане встречают Новый год в среде, где антисемитизм, дискриминация, преступления на основе ненависти и агрессивные заявления находятся на подъеме», – заявил он.
«Исследование Антидиффамационной лиги, проведенное в 102 странах и среди 53100 человек, показало, что Турция на 17-м месте в индексе стран с антисемитскими настроениями», – сказал Эрдемир.
Исследование показывает, что 69% турок разделяют антисемитские настроения, тогда как в среднем по миру показатель – 26%. В Иране, по словам Эрдемира, антисемитски настроены 56% населения.
Другое ислледование, проведенное Gonzo Insight, показывает, что антисемитские настроения превалируют в соцсетях. Только за 18 alone июля 27309 юзера отправили почти 31 тысячу антисемитских записей в турецком сегменте «Твиттера»
«В стране, где правительство не обращает внимания на подобные явления, антисемитизм растет», – сказал он, подчеркнув, что несмотря на приведенные данные, Эрдоган заявляет, что антисемитизма в стране нет.
В Турции живет около 15 тысяч евреев – несколько сотых долей населения страны. Антисемитизм в Турции подогревается, в частности, на фоне ближневосточного конфликта. Пик антисемитизма в новейший период пришелся на время правления Партии справедливости и развития. Одним из наиболее ярких эпизодов стал конфликт вокруг корабля «Мави Мармара», когда израильский спецназ взял штурмом турецкий корабль, направляющийся в Израиль вопреки запрету израильской стороны. Некоторые националистически настроенные публицисты утверждают, что курдский сепаратизм поддерживается евреями, мечтающими создать «Великий Израиль» на территории Турции.