26 Սեպտեմբեր 2014 - 08:30 AMT
Հողը, որի վրա կառուցված է Ստամբուլի Զեյթինբուրնու մարզադաշտը համանուն թաղամասում, փոխանցվել է Սբ Փրկիչ հայկական հիմնադրամին:
Ինչպես հայտնում է Altifmedya-ն, շենքն ու հողը մինչ այդ Զեյթինբուրնուի տրամդրության տակ էր՝ դա այդ թաղամասի ամենաթանկ հողակտորներից մեկն է: Ըստ Սբ Փրկչի հիմնադրամի ղեկավար Պետրոս Շիրինօղլուի, խոսքը 338 մլն թուրքական լիրա (մոտ 150 մլն դոլար) արժողությամբ 42 000 քմ հողակոտրի մասին է: Թաղապետարանը դեմ է հողակտորը հայկական հիմնադրամին հանձնելուն: Սակայն սեպտեմբերի 26-ին հայտնի դարձավ, որ բողոքները մերժվել են:
Հողակտորը համայնքից խլել էին 1974-ին: 2012 թ. հիմնադրամին վերադարձվեց նախկին սեփականության 10 տոկոսը, իսկ 2014-ի փետրվարին հայտարարվեց հողերը հիմնադրամին վերադարձնելու մասին: 1936-ին Թուրքիայի ոչ մահմեդական հասարակական կազմակերպություններին պարտավորեցրին իրենց գույքի ցուցակները ներկայացնել պետությանը: Ըստ 1974 թ. օրենքի հիմնադրամի 1936-1974 թթ. միջև գնումները ենթակա էին առգրավման և պետք է վերադարձվեին նախկին սեփականատերերին: Օրենքը տարածվել է նաև այդ հողակտորի վրա: Նախկին սեփականատերին չեն գտել, տարածքը, որտեղ գտնվում են սպորտային օբյեկտներ, կայանատեղիներ ու սուպերմարկետներ, տնօրինում էր թաղապետարանը:
Ավելի վաղ Ստամբուլի առաջին ատյանի դատարանը մերժել է և չի բավարարել Կոստանդնուպոլսի հայոց պատրիարքարանի` «Սանասարյան տուն» անվամբ շինության վերադարձման համար ներկայացրած հայցը: Ստամբուլի առաջին ատյանի դատարանում 2011 թվականից շարունակվող դատավարությունն ավարտվել է պատրիարքարանի համար անցանկալի ելքով:
«Սանասարյան տունը» կառուցվել է 1895 թվականին Մկրտիչ աղա Սանասարյանի պատվերով և ճարտարապետ Հովսեփ Անձնավուրի կողմից: Պատմական շինությունը հայոց պատրիարքարանից խլվել է 1935 թվականին և շահագործվել` որպես Ստամբուլի անվտանգության վարչության շենք: Հետագայում այնտեղ տեղակայվել է տնտեսական դատարանը, իսկ այժմ շենքը դատարկ է: Հիմնադրամների գլխավոր վարչությունը կադաստրում «Սանասարյան տուն» անունով հայտնի անշարժ գույքն ապօրինի կերպով գրանցել է որպես սեփականություն: «Սանասարյան տունն» այժմ գտնվում է հիմնադրամների գլխավոր վարչության ենթակայության տակ: Վարչությունը 2013-ի հուլիսի 18-ին շենքը վարձակալության հանձնելու նպատակով հանել է աճուրդի:Լուրեր են շրջանառվում, որ շենքը մտադիր են վերակառուցել և որպես հյուրանոց օգտագործել: Հայցվորները, սակայն, մտադիր չեն հանձնվել ու հայց են պատրաստում ներկայացնել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Թուրքիայի դեմ դատական հայց ներկայացնելու մտադրության մասին է հայտարարել նաև Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը: Երևանում օրերս տեղի ունեցած «Հայաստան-Սփյուռք» 5-րդ համաժողովի ամբիոնից կաթողիկոսը հայտարարեց, որ դիմելու է Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան՝ պահանջելով վերադարձնել Կիլիկիո կաթողիկոսությունը Սիսում: Մերժում ստանալու դեպքում նա ևս խոստացել է դիմել ՄԻԵԴ:

26 Сентябрь 2014 - 07:59 AMT
Земля, на которой построен стамбульский стадион Зейтинбурну в одноименном квартале, передан армянскому фонду Святого Спасителя.
Как сообщает Altifmedya, здание и земля до этого находились в распоряжении муниципалитета Зейтинбурну. Это один из самых дорогих участков в данном районе. По словам руководителя фонда Святого Спасителя Петроса Шириноглу, речь идет об участке в 42000 квадратных метров стоимостью 338 миллионов турецких лир (около 150 миллионов долларов).Муниципалитет выступал против передачи земли армянскому фонду. Однако в пятницу 26 сентября стало известно, что его жалобы отклонены.
Участок был отнят у общины в 1974 году. В 2012 году фонду было возвращено 10% прежней собственности, а в феврале 2014-о было заявлено о возвращении земли фонду. В 1936 году немусульманские общественные организации Турции обязали предоставить государству списки своего имущества. По закону 1974 года все приобретения фонда в промежутке между 1936 и 1974 годом, подлежали экспроприации и передаче прежним владельцам. Закон распространился также на данный земельный участок. Прежнего владельца не нашли, территорией, где располагаются спортивные объекты, парковки и супермаркеты, распоряжался муниципалитет.
Ранее Суд первой инстанции Стамбула отклонил иск Константинопольского патриархата Армянской апостольской церкви касательно возвращения армянского исторического здания – «Дома Санасарянов» патриархату. «Дом Санасарянов» был построен в 1895 году армянским торговцем из Эрзрума Мкртичем Санасаряном. Архитектором здания является Овсеп Азнавур. Строительство этого здания в Стамбуле здание было нацелено на обеспечение прибыли для одноименной школы, открытой в Измире. Право распоряжаться зданием было предоставлено Фонду Санасарянов, а руководить фондом – Константинопольскому патриархату Армянской апостольской церкви. Позднее в республиканский период здание было захвачено и использовано в качестве здания полиции, а затем – экономического суда. В настоящее время строение собираются сдать в аренду, и муссируются слухи о том, что оно будет перестроено под гостиницу. Истцы, однако, не собираются сдаваться, и готовят иск в Европейский суд по правам человека.
О намерении обратиться с судебным иском к Турции заявлял католикос Великого дома Киликийского Арам I. В годе 5-о конгресса Армения-Диаспора в сентябре 2014-о в Ереване католикос заявил, что обратится в Конституционный суд Турции с требованием вернуть здания киликийского католикосата. В случае отрицательного вердикта католикос также обещал обратиться в Европейский суд по правам человека.