27 Սեպտեմբեր 2014 - 07:20 AMT
Մոսկովյան բորսայի սակարկություններում պատմության մեջ առաջին անգամ դոլարի փոխարժեքը հատել է 39 ռուբլու սահմանը:
Ինչպես գրում է gazeta.ru-ն, ավելի վաղ ուրբաթ օրը սակարկությունների ժամանակ դոլարի փոխարժեքը ռուբլու համեմատ աճել է 47 կոպեկով և կազմել է 38,9695 ռուբլի: Հանգստյան օրերի և երկուշաբթվա համար ԿԲ սահմանած եվրոյի պաշտոնական փոխարժեքը ռուբլու համեմատ աճել է 49,37 կոպեկով՝ մինչև 49,3386 ռուբլի, դոլարի կուրսը աճել է 42,36 կոպեկով՝ հասնելով 38,7243 ռուբլու:
Ռուբլու անկման պատճառներից են արևմտյան երկրների պատժամիջոցները, որոնք անդրադարձել են բանկային, պաշտպանական, էներգետիկ ոլորտների վրա, նավթի գների անկումը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Ինտերֆաքսը ֆինանսների նախարարության երկարաժամկետ ռազմավարական ծրագրման դեպարտամենտի տնօրեն Մաքսիմ Օրեշկինսի վրա հղումով, էներգակիրների գների անկումը և արևմտյան պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ կազմել են նրա ՀՆԱ մոտ 4 տոկոսը:
Այդքանից 2 տոկոսը պատժամիջոցների գինն է: Urals նավթի գնի անկումը մեկ բարելի համար 110 դոլարից մինչև 93 դոլար, իսկ գնի նվազումը 17 դոլարով նշանակում է արտահանման նվազում 55 մլրդ դոլարով տարեկան կտրվածքով: Ընդհանուր առմամբ, ըստ Fitch գնահատականի 2014-ին ակնկալվում է ռուսական տնտեսության աճ 0,3 տոկոսվով: 2015-ին աճը կարող է կազմել 1 տոկոս:

На торгах Московской биржи курс доллара впервые в историипревысил 39 рублей.
Как сообщает Gazeta.ru, ранее в пятницу в ходе торгов курс доллара к рублю рос на 47 коп. и составлял 38,9695 руб. Официальный курс евро к рублю, установленный ЦБ на выходные и понедельник, вырос на 49,37 коп., до 49,3386 руб., курс доллара — на 42,36 коп., до 38,7243 руб.
Среди причин падения рубля – антироссийские санкции западных стран, затронувшие банковский, оборонный, энергетический секторы страны, и падение цены на нефть.
Как ранее писал Интерфакс со ссылкой на директора департамента долгосрочного стратегического планирования Минфина Максим Орешкинс, падение цен на энергоносители и западные санкции обошлись России суммарно в 4% ВВП.
Из них 2% ВВП России стоят санкции. Снижение цены нефти Urals с $110 за баррель во втором квартале до $93 сейчас, а снижение цены на $17 означает снижение экспорта на $55 млрд в годовом выражении. В целом, согласно оценкам Fitch, в 2014 году ожидается рост российской экономики всего на 0.3%. В 2015 году рост может составить 1%.