27 Սեպտեմբեր 2014 - 09:56 AMT
Թուրք սահմանապահների ու քրդերի միջև բախումներ են տեղի ունեցել Սիրիայի հետ սահմանին, երբ քրդերին թույլ չեն տվել հատել սահմանը:
Ամբոխը փորձել է անցնել սահմանը օգնության գալու համար Կոբանի սահմանամերձ բնակավայրին, որտեղ մարտեր են ընթանում «Իսլամական պետության» և քրդական ուժերի միջև: Ամբոխին ցրելու համար արցունքաբեր գազ ու ջրցան մեքենաներ են կիրառվել:
Ավելի վաղ հազարավոր քրդեր ստիպված էին անցնել Թուրքիայի տարածք՝ փրկվելով ԻՊ հարձակումից: Կոբանի ռազմավարական նշանակությունը պայմանավորված է նրանով, որ Կոբանին ու մերձակայքը խանգարում են ԻՊ ուժերին միանալ Սիրիայի հյուսիսում: Հուլիսին ահաբեկիչներն արդեն գրոհել են տարածաշրջանը, սակայն ետ են շպրտվել: Քրդերը, առաջին հերթին ընդհատակում գործող ՔԱԿ-ը, մեղադրում են Թուրքիային ԻՊ ահաբեկիչներին անուղղակի աջակցելու մեջ:
Հատկանշական է, որ Էրդողանը, հայտարարելով թե պատրաստ է սատարել ԻՊ դեմ գործողությանը, առաջարկեց թռիչքներից զերծ գոտի հայտարարել Սիրիայի մի մասում: Նման հայտարարությունն անուղղակի կերպով դեմ է կառավարական ուժերին, որոնք մարտնչում են ԻՊ դեմ, քանի որ ահաբեկիչներն ավիացիա չունեն: «Կա 3 անհրաժեշտ քայլ: Առաջինը՝ թռիչքներից զերծ գոտու սահմանում, երկրորդը՝ բուֆերային գոտի Սիրիայի ներսում, երրորդը՝ մեր դաշնակիցների ուսուցում և աջակցություն նախագծերի շրջանակում»,-հայտարարել էր նա: Մինչ այդ Թուրքիան հրաժարվեց գործուն մասնակցություն ունենալ ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի գործողություններին:

27 Сентябрь 2014 - 09:21 AMT
Между турецкими пограничниками и курдами на границе с Сирией произошли столкновения после того, как курдам не разрешили пересечь границу.
Толпа пыталась перейти границу, чтобы придти на помощь расположенному недалеко от границы поселению Кобани, в районе которого ведутся бои между ИГИЛ и курдскими силами. Для того, чтобы разогнать толпу, был применен слезоточивый газ и водометы.
Ранее десятки тысяч курдов были вынуждены перейти на территорию Турции, спасаясь от наступления ИГИЛ. Стратегическое значение Кобани обусловлено тем, что поселок и его окрестности мешают соединению сил ИГИЛ на севере Сирии. В июле террористы уже штурмовали регион, однако были отбиты. Курды, в первую очереьь –действующая в подполье Рабочая партия Курдистана, обвиняют Турцию в косвенной поддержке террористов ИГИЛ.
Характерно, что Эргоган, заявив о готовности поддержать операцию против ИГИЛ, выдвинул предложение об установлении бесполетной зоны над частью Сирии. Подобное заявление косвенно направлено против правительственных войск, воюющих с ИГИЛ, так как у террористов авиации нет. «Есть три необходимых шага, которые мы должны предпринять. Первый – установление бесполетной зоны. Второй – буферная зона внутри Сирии. Третий – необходимо организовать поддержку и обучение наших союзников в рамках проектов», – заявлял он. До этого Турция отказывалась принимать действенное участие в возглавляемой США операции против ИГИЛ.