Կատալոնիայի ղեկավար Արթուր Մասը սեպտեմբերի 27-ին հրամանագիր է ստորագրել նոյեմբերի 9-ին տարածաշրջանում հանրաքվե անցկացնելու մասին:
«Կատալոնիան ցանկանում է խոսել, քվեարկել, և ցանկանում է, որ իր ձայնը լսելի լինի»,- հայտարարել է Մասը՝ ստորագրելով փաստաթուղթը:
Այժմ կառավարությունը սկսում է պատրաստվել հանրաքվեին՝ 600 տեղական մարմիններում կբացվեն տեղամասեր, պատրաստվում են քվեաթերթիկներ: Անկախության կողմնակիցները մտադիր են մոտ 100 հազար կամավորի ներգրավել, որոնք կայցելեն 7 մլն բնակչությամբ տարածաշրջանի յուրաքանչյուր տուն՝ համոզելու համար բնակչությանն «այո» ասել անկախությանը, հայտնում է Wall Street Journal-ը:
Ավելի վաղ Կատալոնիայի խորհրդարանն օրենք ընդունեց ձայների գերակշիռ առավելությամբ՝ 106 «կողմ» և 28՝ «դեմ»: Իսպանիայի կառավարությունը բազմիցս է զգուշացրել, որ օրենքը հակասում է Իսպանիայի սահմանադրությանը, որ այն բողոքարկվելու է Սահմանադրական դատարանում: Առաջիկայում տեղի կունենա նախարարների խորհրդի նիստը, որտեղ որոշում կկայացվի Սահմանադրական դատարան հայց ներկայացնելու մասին: Հենց որ հայցն ընդունվի դիտարկման, Կատալոնիայի խորհրդարանի ընդունած օրենքի գործողությունը կասեցվում է, ինչն անհնար է դարձնում հանրաքվեի անցկացումը: Սակայն կատալոնացի ազգայնականները կարծում են, որ Սահմանադրական դատարանի որոշումը չի կարող վեր լինել սեփական ճակատագիրն որոշելու ժողովրդի իրավունքից:
Եթե, այնուամենայնիվ, հանրաքվե անցկացվի, ապա մասնակիցներին հարկ կլինի պատասխանել երկու հարցի՝ «Համաձա՞յն եք, որ Կատալոնիան պետություն դառնա» (ինքնավարության կարգավիճակի բարձրացում) և «Եթե այո, ապա համաձա՞յն եք, որ Կատալոնիան անկախ պետություն դառնա» (անկախանա Մադրիդից):
Տարածաշրջանի արտահանումը ընդհանուր իսպանական արտահանման 26 տոկոսն է կազմում, այդ թվում արտահանման 65 տոկոսը բաժին է ընկնում ԵՄ երկրներին: Տարածաշրջանում է գրանցված Իսպանիայում գործող բոլոր օտարերկրյա ընկերությունների 38 տոկոսը:
Տարածաշրջանի բնակչությունը մոտ 7,5 միլիոն է, տարածքը՝ մոտ 32 հազար քառակուսի կիլոմետր: Անջատողական տրամադրություններն ուժեղ են նաև Իսպանիայի այլ տարածաշրջաններում՝ Բասկերի Երկրում ու Անդալուսիայում:

Глава Каталонии Артур Мас подписал 27 сентября указ о проведении референдума о независимости региона 9 ноября.
«Каталония хочет говорить, голосовать, и хочет, чтобы ее голос был услышан», – заявил Мас, подписав документ.
Теперь правительство начинает готовиться к референдума: в 600 муниципалитетах будут открыты участки, готовятся бюллетени. Сторонники независимости собираются мобилизировать 100 тысяч волонтеров, которые обойдут каждый дом семимиллионного региона, чтобы убедить население сказать «да» независимости, сообщает Wall Street Journal. Ранее парламент с огромным перевесом – 106 голосами «за» и 28 голосами «против», принял закон о проведении опросов по выявлению настроений населения относительно независимости. Правительство Испании неоднократно заявляло, что закон противоречит испанской конституции, и что оно обжалует его в Конституционном суде. В ближайшее время состоится заседание совета министров, на котором будет принято решение о направлении иска в Конституционный суд. Как только он примет иск к рассмотрению, действие одобренного каталонским парламентом закона приостанавливается, что сделает проведение референдума невозможным. Однако каталонские националисты считают, что решение Конституционного суда не может быть выше права народа самостоятельно решать свою судьбу.
Если, все же, референдум состоится, участники будут отвечать на два вопроса: «Согласны ли вы, чтобы Каталония стала государством?» (имеется ввиду повышение статуса автономии) и «Если да, согласны ли вы, чтобы Каталония стала независимым государством» (имеется ввиду провозглашение независимости от Мадрида).
Население региона составляет 7,3 миллиона человек, площадь – ок. 32 тыс. квадратных километров. Согласно изучениям общественного мнения, за независимость выступает около 60% населения.