29 Սեպտեմբեր 2014 - 07:19 AMT
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման խոստովանել է, որ ԱՄՆ-ն թերագնահատել է «Իսլամական պետություն» խմբավորման սպառնալիքը:
Ինչպես հայտնում է BBC-ին, ամերիկյան «60 րոպե» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում նախագահը նշել է, որ Սիրիան վերածվել է իսլամիստների էպիկենտրոնի, որոնք օգտվեցին քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով այնտեղ տիրող քաոսից: Նախագահը նշել է, որ խնդրի լուծումը մասնակիորեն ռազմական է լինելու, սակայն հարկավոր է հասնել նաև քաղաքական կարգավորման:
Օբաման հայտարարել է, որ ջիհադականների դեմ պայքարելու հարցը կարող է լուծվել միայն մասնավորապես Իրաքում ու Սիրիայում և ընդհանուր առմամբ Մերձավոր Արևելքում քաղաքական կարգավորման արդյունքում: Կարգավորումը պետք է խարսխվի սունիների ու շիաների հաշտեցման վրա այդ տարածաշրջանում, որոնց միջև հակամարտությունը վտանգավոր է ամբողջ աշխարհի համար: «Սակայն վերջին երկու տարիներին, օգտվելով Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով տիրող քաոսից, որտեղ հսկայական տարածքներում ընդհանրապես ոչ մի իշխանություն չի գործում, նրանք (ջիհադականները) վերականգնեցին իրենց ուժերն ու կարողացան օտարերկրացի կամավորների ներգրավել, որոնք հավատում են ջիհադին ու ժամանում են Սիրիա Եվրոպայից, ԱՄՆ-ից, Ավստրալիայից ու իսլամական աշխարհի երկրներից»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ «Իսլամական պետության» դեմ գործողությունը կարող է մինչև 3 տարի պահանջել՝ առաջին փուլում ահաբեկիչների դիրքերի ռմբակածությունն է, երկրորդում՝ իրաքյան ու քրդական ուժերի, ինչպես նաև չափավոր սիրիական ընդդիմության սպառազինումը, երրորդում՝ ահաբեկիչների ապաստանների ոչնչացումը Սիրիայում:
Իսլամական պետությունը վերահսկում է զգալի տարածքներ Իրաքում ու Սիրիայում: Նախկինում ԱՄՆ-ն սահմանափակում էր օդային հարվածներն Իրաքի սահմաններով, քանի որ պաշտոնապես Վաշինգտոնը սիրիական հակամարտությանը չի միջամտում:

29 Сентябрь 2014 - 06:48 AMT
Президент США Барак Обама признал, что Соединенные Штаты недооценили угрозу со стороны группировки «Исламское государство».
Как сообщает BBC, в интервью американской телепрограмме «60 минут» президент отметил, что Сирия превратилась в эпицентр для исламистов, которые воспользовались возникшим там в результате гражданской войны хаосом. Президент указал, что решение этой проблемы будет отчасти военным, но что нужно также и политическое урегулирование.
Обама заявил, что проблема борьбы с джихадистами может быть решена только путем политического урегулирования в Ираке и Сирии в частности, и на Ближнем Востоке в целом. Оно должно основываться на примирении между суннитами и шиитами в этом регионе, конфликт между которым представляет опасность для всего мира. «Но за последние два года, воспользовавшись хаосом гражданской войны в Сирии, где на огромных пространствах просто нет никакой власти, они (джихадисты) восстановили свои силы и сумели привлечь иностранных добровольцев, которые верят в джихад и прибывают в Сирию из Европы, США, Австралии и стран исламского мира», – сказал он.
Исламское государство контролирует значительные территории в Ираке и Сирии. Ранее США ограничивали воздушные удары границами Ирака, так как официально Вашингтон в сирийский конфликт не вмешивается.