Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ թուրքական բանակը կարող է գործի դրվել Սիրիայում, եթե լինի միջազգային հանրության համաձայնությունը:
Ըստ Sabah-ի, Էրդողանը հայտարարել է, որ բանակը կարող է սիրիական տարածքում բուֆերային գոտի ստեղծել տները լքող փախստականների համար, որոնք մասնավորապես փախչում են «Իսլամական պետության» գրոհայիններից:
Էրդողանի առաջարկներն անուղղակի կերպով պաշտոնական Դամասկոսի դեմ են ուղղված՝ թուրք նախագահն առաջարկում է Սիրիայի օդային տարածքի մի մասը թռիչքներից զերծ գոտի հայտարարել, այն դեպքում, երբ ապստամբներն ավիացիա չունեն, ստեղծել բուֆերային գոտի Սիրիայի ու Թուրքիայի միջև սիրիական տարածքի հաշվին (ինչը հեռանկարում կարգելակի սիրիական բանակի գործողությունները իսլամիստների դեմ) և զինել չափավոր ընդդիմությանը (որը կարող է զենքն ուղղել Ասադի դեմ): Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիայի դերը ԻՊ դեմ պայքարում կհստակեցվի կոալիցիայի հետ բանակցություններում, «և ինչպիսին էլ լինի այդ դերը, Թուրքիան այն կկատարի»,-ասել է նա:
Այս պահի դրությամբ Թուրքիայում մոտ 1,5 մլն փախստական կա Սիրիայից: 150 հազար քրդեր փախել են վերջին շաբաթներին՝ Կոբանի ռազմավարական նշանակության ավանի վրա ԻՊ գրոհից փախչելով: Թուրքիան թույլ չի տալիս, որ քուրդ կամավորականները մասնակցեն ԻՊ դեմ պատերազմին, խոչընդոտելով սահմանի հատումը նրանց կողմից հակառակ ուղղությամբ:

29 Сентябрь 2014 - 08:15 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что турецкая армия может быть задействована в Сирии в случае согласия международного сообщества.
По сообщению Sabah, Эрдоган заявил, что армия может создать на сирийской территории буферную зону для беженцев, покидающих дома, чтобы, в частности, спастись от ИГИЛ.
Предложения Эрдогана косвенно направлены против официального Дамаска: турецкий президент предлагает ввести над частью Сирии бесполетную зону (тогда как у повстанцев нет авиации), создать буферную зону между Сирией и Турцией за счет сирийской территории (что в перспективе запретит боевые действия сирийской армии против исламистов) и вооружить умеренную оппозицию (которая может направить оружие против Асада). Эрдоган заявил, что роль Турции в борьбе с ИГИЛ будет определена в ходе переговоров с коалицией. «какова бы ни была эта роль, Турция ее выполнит», – сказал он.
На данный момент в Турции находится около 1.5 миллиона беженцев из Сирии. 150 тысяч курдов бежали за последние недели, спасаясь от наступления ИГИЛ на стратегическое поселение Кобани. Турция не пускает курдских добровольцев на войну с ИГИЛ, препятствуя переходу граници в обратном направлении.
Ранее Турция отказывалась участвовать в действиях против ИГИЛ, а также подозревалась в негласной поддержке террористов. В частности, экс-посол США в Турции Риккардоне прямо заявил, что Анкара поддерживала связанную с Аль-Каидой группировку Ан-Нусра, и Вашингтон не сделал ничего чтобы противостоять этому. Западные СМИ обвиняли Анкару, в непрепятствовании проникновению добровольцев ИГИЛ в Сирию транзитом через Турцию, покупке дешевой нефти и топлива у боевиков, а также создании «баз отдыха» для террористов на своей территории.