29 Սեպտեմբեր 2014 - 10:06 AMT
Արդեն երկար ժամանակ Ադրբեջանում ընթացող հետապնդումները գագաթնակետին են հասել, նույնիսկ անկախ նրանից, որ ընթացիկ վեց ամիսներին երկիրը նախագահում է Եվրոպայի խորհրդում: Այդ մասին ասվում է Human Rights Watch կազմակերպության հայտարարության մեջ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտման վերաբերյալ:
Իրավիճակը կասկածներ է առաջացնում, թե արդյոք Եվրոպայի խորհուրդն այն մարմինն է, որը պաշտպանում է մարդու իրավունքները, ասվում է հայտարարության մեջ:
«Իրավապաշտպանների ու իշխանություններին քննադատողների հանդեպ Ադրբեջանի իշխանությունների պարբերական ճնշումները խորապես հակասում են Եվրոպայի խորհրդի հայտարարություններին»,-ասել է Հարավային Կովկասի գծով HRW գլխավոր հետազոտող Գիորգի Գոգիան:
Կազմակերպությունը կոչ է անում ԵԽ ղեկավարությանը պահանջել Ադրբեջանից ազատ արձակել անձանց, որոնք ձերբակալվել են քաղաքական դրդապատճառներով, և կասեցնել նրանց քրեական հետապնդումը, հասարակական կազմակերպությունների դեմ ուղղված արշավն ու թույլ տալ նրանց աշխատել, անհապաղ բարեփոխումներ անցկացնել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում, որոնք Ադրբեջանը պարտավորվել է կատարել ԵԽ-ին անդամակցելիս:

29 Сентябрь 2014 - 09:43 AMT
Продолжающиеся долгое время в Азербайджане репрессии достигли пика даже несмотря на то, что страна последние полгода занимает пост председателя Совета Европы. Об этом говорится в заявлении организации Human Rights Watch по поводу нарушений прав человека в Азербайджане.
Ситуация заставляет сомневаться, является ли Совет Евриопы органом, защищающим права человека, подчеркивается в заявлении.
«Систематическое давление, оказываемое властями Азербайджана на правозащитников и критиков властей находится в глубоком противоречии с заявлениями Совета Европы», – отметил главный исследователь HRW по Южному Кавказу Гиорги Гогия.
Организация призывает руководство Совета Европы потребовать у Азербайджана освободить лиц, задержанных по политическим м,мотивам и прекратить их уголовное преследование, прекратить кампанию против общественных организаций и позволить им работать, и немедленно провести реформы, направленные на защиту прав человека, которые Азербайджан обязался выполнить при вступлении в СЕ.