Ֆրանսիայում կայացած Սենատի մասնակի ընտրություններում պատմության մեջ առաջին անգամ խորհրդարան են անցել «Ազգային ճակատ» ծայրահեղ աջակողմյան կուսակցության անդամները:
Ինչպես հայտնում է Euromag-ը, Սենատ է անցել երկու քաղաքական գործիչ՝ Մարսելի 7-րդ հատվածի 46-ամյա քաղապետ Ստեֆան Ռավիեն և հարուստ քաղաք- հանգստավայր Ֆրեժյուսի 26-ամյա թաղապետ Դավիթ Ռաշլին, որը հաղթել է Վար դեպարտամենտում: Վերջինս նաև ամենաերիտասարդ սենատորն է Հինգերորդ հանրապետության պատմության մեջ:
Հաղթանակն ավելի շատ խորհրդանշական է, քան գործնական: Պատգամավորները նույնիսկ չեն կարողանա խմբակցություն կազմել՝ դրա համար առնվազն 10 մանդատ է հարկավոր: Սակայն ընտրությունները ցույց են տալիս, որ ազգայնականները շարունակում են քաշ հավաքել Ֆրանսիայի հասարակության շրջանում, նրանց հայացքները կիսում է ֆրանսիացիների մեծ մասը: «Դա մեծ ու պատմական հաղթանակ էր «Ազգային ճակատի» համար: Մենք առաջին անգամ կհայտնվենք Սենատում, որտեղ միանգամից երկու ներկայացուցիչ կլինի մեր կուսակցությունից»,-ասել է կուսակցության առաջնորդ Մարին լը Պենը:
Անցած ընտրությունների արդյունքում ընտրվում էր 348 պատգամավորից 179-ը: 114 տեղ ստացան աջ կենտրոնամետ ուժերը, այդ թվում նաև անցած շաբաթ քաղաքականություն վերադառնալու մասին հայտարարած նախկին նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի կուսակցությունը: «Կանաչներն» ու ձախակողմյան մյուս կուսակցությունները ստացան 59 տեղ: Այդպիսով, ընտրությունները խոշոր պարտություն դարձան իշխող սոցիալիստների համար: Նախագահ Օլանդի վարկանիշը նվազել է մինչև 13 տոկոս: Ընտրողները երես թեքեցին Սոցիալիստական կուսակցությունից հիմնականում Օլանդի տնտեսական ծրագրի ձախողման արդյունքում, որը հանգեցրեց տնտեսական աճի կասեցման ու գործազրկության աճի:
Ազգայնականների ծրագիրն առաջարկում է ավելի կոշտ ներգաղթային օրենքներ սահմանել, ավելի անկախ արտաքին քաղաքականություն վարել, ավելի սերտ հարաբերություններ հաստատել Մոսկվայի հետ: Մարին լը Պենը հայտնի քաղաքական գործիչ, ազգայնականների բազմամյա առաջնորդ Ժան Մարի լը Պենի դուստրն է: 2002-ին նա ընտրությունների առաջին փուլում հաղթեց Ժակ Շիրակին և նախագահ չդարձավ միայն «բողոքային քվեարկության» արդյունքում: Մարին լը Պենը նույնպես ունի նախագահական ընտրարշավի փորձ՝ 2012-ին նա երրորդն էր ընտրություններում և խոստացավ հետագայում ևս առաջադրվել նախագահի պաշտոնում: 2014-ին «Ազգային ճակատը» Եվրախորհրդարանի ընտրություններում հավաքեց ձայների 25 տոկոսը՝ ցույց տալով երկրորդ արդյունքը երկրում:

29 Сентябрь 2014 - 11:53 AMT
На прошедших во Франции частичных выборах в Сенат впервые в истории в парламент вошли представители крайне правой партии «Национальный фронт».
Как сообщает Euromag, в сенат прошли двое политиков – 46-летний мэр седьмого сектора города Марсель Стефан Равье, и 26-летний мэр богатого курортного города Фрежюс Давид Рашлин, победивший в департаменте Вар. Последний также самый молодой сенатор в истории Пятой республики.
Победа имеет более символическое, чем практичное значение. Депутаты даже не смогут сформировать фракцию – для этого необходимо получить 10 мандатов. Однако выборы доказывают – националисты продолжают набирать вес во французском обществе, и их взгляды разделяет все большее количество французов. «Это великая и историческая победа для «Национального фронта». Мы впервые окажемся в Сенате, в котором будет сразу два представителя от нашей партии», – сказала лидер партии Марин Ле Пен.
На прошедших выборах избирались 179 из 348 депутатов. 114 мест получили кандидаты от правоцентристских сил, среди которых и партия объявившего на прошлой неделе о возвращении в политику экс-президента Николя Саркози; «зеленые» и их коллеги по левому фронту получили 59 мест. Таким образом, выборы стали крупным поражением правящей соцпартии. Рейтинг президента Олланда упал до 13%. Избиратели отвернулись от Соцпартии во многом благодаря краху экономической программы Олланда, приведшей к практическому отсутствию роста экономики и увеличению безработицы.
Программа националистов предлагает более жесткие иммиграционные законы, более независимую внешнюю политику Франции, более тесные отношения с Москвой. Марин Ле Пен – дочь известного политика Жана-Мари Ле Пена – многолетнего лидера националистов, ушедшего на покой. В 2002 году он победил в первом туре выборов Жака Ширака и не стал президентом лишь благодаря «протестному голосованию». Марин Ле Пен также имеет опыт президентской гонки – в 2012-м она финишировала третьей и обещала выдвигаться на пост главы государства и далее. Ранее в 2014 году «Национальный фронт» набрал 25% голосов на выборах в Европарламент, показав второй результат в стране.