1 Հոկտեմբեր 2014 - 06:45 AMT
Եվրահանձնաժողովն առաջիկա տարիներին մտադիր է վերանայել Եվրոպական հարևանության քաղաքականությունը: Այդ մասին ասվում է ԵՄ Եվրոպական հարևանության և ընդլայնման շուրջ բանակցությունների գծով հանձնակատարի պաշտոնի թեկնածու Յոհաննես Հանը՝ պատասխանելով Եվրախորհրդարանի պատգամավորների գրավոր հարցին: Պատասխանը հրապարակվել է Եվրախորհրդարանի Արտաքին գործերի կոմիտեում հանձնակատարի լսումների նախօրեին:
«Նախագահ Յունկերը խնդրել է ինձ վերանայել և առաջարկել առաջ շարժվելու ուղիները իմ նոր մանդատի առաջին տարում, և ես այդ խնդիրը համարում եմ կարևոր և անհետաձգելի»,-գրել է Հանը:
Հանձնակատարի թեկնածուն վստահություն է հայտնել, որ Եվրոպական հարևանության քաղաքականությունը պետք է առավել ճկուն լինի, քանի որ ԵՄ հարևան երկրները չափազանց տարբեր են բոլոր դեպքերում նույն մոտեցումներով առաջնորդվելու համար:
«Հարևանության քաղաքականությունը պետք է առավել արագ արձագանքի ճգնաժամերին»,-գրել է հանձնակատարի թեկնածուն:
Նա նշել է, որ հարևանության քաղաքականությունը պետք է աշխատի, հաշվի առնելով ոչ միայն երկրները, այլ նաև գործակցության ոլորտները, ինչպիսիք են էներգետիկան, ազատ առևտուրը, միգրացիան:
Հանը կարևորել է մոտեցումների տարբերությունը յուրաքանչյուր դեպքի համար:
«Վրաստանը, Մոլդովան և Ուկրաինան արևելքում, ինչպես նաև Մարոկկոն և Թունիսը հարավում ցանկանում են առաջ շարժվել բարեփոխումների ճանապարհով ու սերտ կապեր հաստատել ԵՄ հետ: Ես կապահովեմ, որ նրանք ստանան անհրաժեշտ աջակցություն, մշակված յուրաքանչյուր երկրի համար առանձին, շարունակելու համար քաղաքական ու տնտեսական բարեփոխումները»,-ասել է Հանը:
Նա նշել է, որ արևելքում առաջնային է լինելու Ուկրաինայի ճգնաժամի կարգավորումը, իսկ հարավում՝ օգնությունը Սիրիայի ճգնաժամի քաղաքական լուծմանը, ինչպես նաև իրավիճակը Լիբիայում, գրում է Euplus.info-ն:
Ըստ ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ի, Հանը հայտարարել է, որ Եվրամիության հետագա ընդլայնում առաջիկա 5 տարիներին չի նախատեսվում: «Պետք է իրատես լինել, այդ շրջանում գործընկերներից ոչ մեկը պատրաստ չի լինի անդամակցել ԵՄ-ին»,-ասել է նա՝ ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանի լսումներում:
Հանը պնդում է, որ եվրոպական հարևանության քաղաքականությունը միտված չէ ՌԴ շահերի ոտնահարմանը: «Ռուսաստանը պետք է հասկանա, որ մեր հարևանության քաղաքականությունն ու Արևելյան գործընկերությունն ի վնաս Ռուսաստանի չեն»,-ասել է նա:
Լսումների ավարտին եվրախորհրդարանականները որոշում կկայացնեն նրա թեկնածությունը մերժելու կան ընդունելու մասին: Բոլոր հանձնակատարների թեկնածուների վերաբերյալ Եվրախորհրդարանը որոշում կկայացնի մինչև հոկտեմբերի 9-ը:
Այս պահի դրությամբ ԵՄ անդամակցության վեց թեկնածու կա՝ Իսլանդիան, Սերբիան, Չերնոգորիան, Թուրքիան, Մակեդոնիան, Ալբանիան, որը թեկնածու երկրի կարգավիճակ ստացավ հունիսի 27-ին:
Թեկնածուի կարգավիճակը նշանակում է, որ երկիրը կարող է բանակցություններ սկսել ԵՄ հետ 35 գլխի շուրջ, որոնք պետք է համապատասխանեն ԵՄ քաղաքականությանը: Բանակցություններն անմիջապես չեն սկսվի: Սերբիան, որը թեկնածուի կարգավիճակ ստացավ 2012-ի սկզբին, բացեց առաջին գլուխը գրեթե երկու տարի անց: Դա կապված է դեռ մինչ բանակցությունների մեկնարկը ԵՄ որոշ չափանիշների ապահովման հետ: Մասնավորապես, առավել արդյունավետ պայքար կմղվի կեղծ փաստաթղթերի, փողերի լվացման ու այլ երևույթների դեմ:
Եվրամիության հետ բանակցությունների մեկնարկը չի նշանակում, որ երկիրն ինքնաբերաբար կանդամակցի կառույցին:

Европейская комиссия в течение ближайшего года планирует пересмотреть Европейскую политику соседства. Об этом говорится в письменном ответе депутатам Европарламента кандидата на пост комиссара по вопросам Европейской политики соседства и переговоров о расширении Йоханнеса Хана, опубликованного накануне устных слушаний комиссара в Комитете по вопросам иностранных дел Европарламента.
«Президент Юнкер попросил меня пересмотреть и предложить пути вперед в течение первого года моего нового мандата, и я рассматриваю эту задачу, как важную и не терпящую отлагательства», – написал Й. Хан.
Кандидат в комиссары выразил убежденность в том, что Европейская политика соседства должна стать более гибкой, поскольку страны-соседи ЕС являются слишком разными, чтобы применять к ним односторонний подход.
«Европейская политика соседства должна быть способной отвечать более быстро и эффективно на кризисы», – написал кандидат в комиссары.
Он отметил, что политика соседства должны работать, ориентируясь не только на страны, но и на ключевые сферы сотрудничества, такие как энергетика, свободная торговля, миграция.
Й. Хан отметил важность дифференцированного подхода к странам-соседям в зависимости от ситуации в них.
«Грузия, Молдова и Украина на востоке, а также Марокко и Тунис на юге хотят продвигаться вперед в процессе реформ и формировать тесные связи с ЕС. Я обеспечу, чтобы они получили необходимую поддержку, разработанную для каждой страны отдельно, для продолжения процесса политических и экономических реформ», – отметил Й. Хан.
Он также отметил, что приоритетом для него на востоке будет решение кризиса в Украине, а на юге – помощь в политическом решении кризиса в Сирии, а также ситуация в Ливии, пишет Euplus.info.
По сообщению ИТАР-ТАСС, Хан заявил также, что дальнейшее расширение Евросоюза в ближайшие пять лет не планируется. «Надо быть реалистами: в этот период ни один из партнеров (ЕС) не будет готов к вступлению в ЕС», – сказал он, выступая на слушаниях в Европарламенте.
Йоханнес Хан утверждает, что европейская политика соседства не нацелена на ущемление интересов России. «Россия должна понять, что наша политика соседства и «Восточного партнерства» не являются проектами, которые реализуются в ущерб России», – заверил он.
По итогам этих слушаний евродепутаты примут решение об утверждении или отводе его кандидатуры. Решение Европарламента по кандидатурам всех еврокомиссаров должно стать известно к 9 октября.
На вступление в ЕС на данный момент претендует шесть стран – Исландия, Сербия, Черногория, Турция, Македония и Албания, получившая статус страны-кандидата 27 июня.
Статус кандидата означает, что страна может начинать переговоры с Европейским Союзом по 35 главам (направлениям политики), которые должны соответствовать стандартам ЕС. Переговоры не начнутся сразу же. Так, Сербия, получившая статус кандидата в начале 2012 г., открыла первую главу почти два года спустя. Это связано с необходимостью соблюдать определенные стандарты Евросоюза еще до начала переговоров. В частности, более эффективно бороться с поддельными документами, отмыванием денег и торговлей живым товаром.