1 Հոկտեմբեր 2014 - 10:39 AMT
Հոկտեմբերի 1-ին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը կստանձնի Նորվեգիայի նախկին վարչապետ Յենս Ստոլտենբերգը: Այդ պաշտոնում նա կփոխարինի Անդերս ֆոգ Ռասմուսենին, որը պաշտոնը ստանձնել էր 2009-ին: Ստոլտենբերգը սկանդինավյան երկրներից երկրորդ ներկայացուցիչն է դաշինքի ղեկավարի պաշտոնում և առաջին նորվեգացին: Ի տարբերություն Ռասմուսենի, որը հայտնի է իր լիբերտարիանական հայացքներով, Ստոլտենբերգը սոցիալական պետության կողմնակից է և երկար տարիներ գլխավորել է Նորվեգիայի աշխատավորական կուսակցությունը:
Նորընտիր գլխավոր քարտուղարի հայրը՝ Թուրվալդ Ստոլտենբերգը Նորվեգիայում բավականին հայտնի քաղաքական գործիչ էր, երկու անգամ գլխավորել է Նորվեգիայի ԱԳՆ-ն, պաշտպանության նախարարությունն, ինչպես նաև Կարմիր խաչը: Նա մի քանի գրքերի հեղինակ է զինված հակամարտությունների կանխարգելաման մասին, գրում է Գազետա.ռու-ն:
Կրտսեր Ստոլտենբերգը սկսել է կարիերան որպես լրագրող Arbeiderbladet ազդեցիկ նորվեգակամ թերթում, որը համարվում է ձախակողմյան շրջանակների ամբիոն:
Ընդ որում նա չի եղել ծայրահեղական մարքսիստ, թեև, տարված լինելով ձախակողմյան գաղափարներով, Վիետնամում պատերազմի դեմ բողոքի ցույցերի ժամանակ քարկոծել է Օսլոյում ԱՄՆ դեսպանատունը:
Ուսանողական տարիներին դառնալով Նորվեգիայի աշխատավորական կուսակցության ակտիվիստ, 1990-ականներին Ստոլտենբերգը մեծ պաշտոններ զբաղեցրեց երկրի կառավարությունում, սկզբում գլխավորելով էներգետիկայի նախարարությունը, հետո ֆինանսներինը, իսկ 2000-ին առաջին անգամ վարչապետ դարձավ: Վարչապետությունն այնքան էլ չհաջողվեց. կաբինետը գործեց ընդամենը մեկ տարի, իսկ նրա կուսակցությունը պատմության մեջ ամենավատ արդյունքներից մեկն արձանագրեց՝ ընտրողներին վրդովեցրել էր հարկերը նվազեցնելու վերաբերյալ խոստման անտեսումը:
Սակայն 2005-ին Ստոլտենբերգն, արդեն որպես կուսակցության գլխավոր քարտուղար, կարողացավ կրկին սոցիալիստներին իշխանության բերել մյուս ձախակողմյան կուսակցությունների հետ կոալիցիա կազմելով: Խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում նա կարողացավ կրկին կառավարություն ձևավորել կուսակցության դաշնակիցներից ու վարչապետ դառնալ:
Երկրորդ ժամկետում նա մասնավորապես ակտիվորեն զբաղվեց Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդմամբ ու լավ հարաբերություններ հաստատելով ՌԴ այն ժամանակվա նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ: 2010-ին պետությունների ղեկավարները համաձայնագիր ստորագրեցին Նորվեգիայի արկտիկական շելֆի տարանջատման մասին:
Փորձագետները նշում են, որ չնայած, որ ՆԱՏՕ-ն հավաքական մարմին է, շատ բան կախված կլինի գլխավոր քարտուղարի անձից: Նա ստիպված է լինելու աշխատել իր հին-նոր տեղակալի՝ փորձառու ամերիկացի դիվանագետ Ալեքսանդր Վերշբոուի հետ: 2012-ին ստանձնած իր «երկրորդ քարտուղարի» պաշտոնը Վերշբոուն կպահպանի նաև նոր գլխավոր քարտուղարի օրոք:
Միևնույն ժամանակ Ստոլտենբերգը, նշում են նրան ճանաչող քաղաքական գործիչներն ու փորձագետները, սովոր է գործել ճգնաժամային իրավիճակներում: Հենց նրա վարչապետության օրոք՝ 2011-ին տեղի ունեցավ Նորվեգիայի պատմության մեջ ամենասարսափելի ողբերգությունը: Ազգայնական Անդերս Բրեյվիկը գնդակահարեց 67 երիտասարդների, որոնք հավաքվել էին Նորվեգիայի աշխատավորական կուսակցության ամառային ճամբարում Ուտոյա կղզում: Ավելի վաղ նույն օրը Բրեյվիկը պայթյուն էր կազմակերպել կառավարական թաղամասում, որի հետևանքով 8 մարդ զոհվեց և 209-ը վիրավորվեց:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում ևս Ստոլտենբերգը ստիպված կլինի հաճախ խոսել արժեքների մասին. «սառը պատերազմից» հետո ՆԱՏՕ-ն աշխատում է ներկայանալ որպես ընդհանուր արժեքներով միավորված երկրների դաշինք, թեև Ռուսաստանում դրան շատերը չեն հավատում: Միևնույն ժամանակ, ի տարբերություն Ռասմուսենի, որը վերջին շրջանում աչքի ընկավ Ռուսաստանի կոշտ քննադատությամբ, Ստոլտենբերգը միանգամայն զուսպ ու լավ ունկնդիր է, ինչպես բնութագրել է նրան եվրոպացի դիվանագետներից մեկը Agence France-Presse-ին տված հարցազրույցում:

1 Октябрь 2014 - 09:48 AMT
У НАТО новый генсек: Йенсу Столтенбергу, отмечают эксперты, не привыкать действовать в критических ситуациях
Должность генерального секретаря НАТО 1 октября официально переходит к бывшему премьер-министру Норвегии Йенсу Столтенбергу. На этом посту Столтенберг заменил Андерса фог Расмуссена, утвержденного на посту генсека альянса в 2009 году.
Столтенберг — второй подряд представитель скандинавской страны во главе альянса и первый норвежец на этом посту. В отличие от своего предшественника Расмуссена, известного либертарианскими взглядами, Столтеберг — сторонник социального государства и многие годы возглавлял Норвежскую рабочую партию (НРП).
Отец нового генерального секретаря альянса Турвальд Столтенберг был известным в Норвегии политиком, дважды возглавлял норвежский МИД, министерство обороны Норвегии, а также Красный Крест. Его перу принадлежат несколько книг о предотвращении военных конфликтов, пишет Газета.Ru.
Столтенберг-младший начал свою карьеру как журналист влиятельной норвежской газеты Arbeiderbladet, которая считается рупором левых кругов.
При этом радикальным марксистом он не был, хотя, увлеченный левыми идеями, во время протестов против войны во Вьетнаме закидывал камнями посольство США в Осло.
Став партийным активистом НРП в студенческом возрасте, в 1990-х Столтенберг достиг крупных постов в правительстве страны, возглавив сначала министерство энергетики, а затем министерство финансов, а в 2000 году впервые став премьером. Это было не самое удачное премьерство: кабинет просуществовал всего год, а его партия получила один из худших результатов в истории — избиратели были возмущены невыполнением обещания снизить налоги.
Но в 2005 году Столтенберг, уже в качестве генсека партии, сумел снова привести социалистов к власти в коалиции с другими левыми партиями. По результатам парламентских выборов он снова смог сформировать правительство из союзников Рабочей партии и стать премьер-министром.
Во время второго срока он, в частности, активно занимался укреплением отношений с Россией и налаживал хорошие отношения с тогдашним президентом России Дмитрием Медведевым. В 2010 году главы государств подписали соглашение о разделе арктического шельфа в Норвегии.
Эксперты отмечают, что, несмотря на то что НАТО — коллективный орган, многое будет зависеть от фигуры самого генсека. Действовать ему придется вместе со старым-новым замом — опытным американским дипломатом Александром Вершбоу. Тот свой пост «второго секретаря», занятый в 2012 году, сохранит и при новом генсеке.
В то же время Столтенбергу, отмечают знающие его политики и эксперты, не привыкать действовать в критических ситуациях. Именно во время его премьерства в 2011 году в Норвегии произошла самая страшная трагедия за всю историю страны. Неонацист Андерс Брейвик расстрелял 67 молодых людей, приехавших в летний лагерь для молодых партийцев из НРП на острове Утойя. Ранее в этот же день Брейвик совершил взрыв в правительственном квартале, во время которого погибло 8 и было ранено 209 человек.
На посту генсека Столтенбергу также придется немало говорить о ценностях: после «холодной войны» НАТО старается позиционировать себя как блок стран, объединенных общими ценностями, хотя немногие в России верят в это. В то же время в отличие от своего предшественника Расмусcена, который отличался определенным миссионерством и в последнее время начал жестко атаковать Россию, Столтенберг — весьма выдержанный и хороший слушатель, как охарактеризовал его один из европейских дипломатов в интервью Agence France-Presse.