Կալանքի տակ գտնվող Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանն անդրադարձել է վերջին մարտերին «Իսլամական պետություն» խմբավորման և քրդերի միջև Թուրքիային սահմանակից սիրիական Կոբանի բնակավայրի մոտ:
Ըստ Hurriyet-ի, Օջալանը հայտարարել է, որ զինադադարը ՔԱԿ և Թուրքիայի կառավարության միջև ավարտված կհամարվի, եթե ԻՊ ահաբեկիչներին հաջողվի վերցնել Կոբանին ու կոտորել տեղաբնակ քրդերին:
Մի քանի շաբաթ առաջ ԻՊ ուժերը խոշորամասշտաբ հարձակում սկսեցին Սիրիայի քրդաբնակ շրջանների դեմ: Արդյունքում փախստական դարձավ մոտ 150 հազար մարդ: Թուրքիան, ընդունելով փախստականներին, միաժամանակ թույլ չի տալիս քուրդ կամավորներին Սիրիայի տարածք անցնել ԻՊ դեմ մարտերին մասնակցելու համար: Արդյունքում բախումներ տեղի ունեցան թուրք սահմանապահների ու քրդերի միջև, ամբոխը ցրելու համար արցունքաբեր գազ ու ջրանետ մեքենաներ կիրառվեցին:
Հատկանշական է, որ Էրդողանը հայտարարել է, թե թուրքական բանակը կարող է գործի դրվել Սիրիայում, եթե լինի միջազգային հանրության համաձայնությունը: Էրդողանի առաջարկներն անուղղակի կերպով պաշտոնական Դամասկոսի դեմ են ուղղված՝ թուրք նախագահն առաջարկում է Սիրիայի օդային տարածքի մի մասը թռիչքներից զերծ գոտի հայտարարել, այն դեպքում, երբ ապստամբներն ավիացիա չունեն, ստեղծել բուֆերային գոտի Սիրիայի ու Թուրքիայի միջև սիրիական տարածքի հաշվին (ինչը հեռանկարում կարգելակի սիրիական բանակի գործողությունները իսլամիստների դեմ) և զինել չափավոր ընդդիմությանը (որը կարող է զենքն ուղղել Ասադի դեմ): Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիայի դերը ԻՊ դեմ պայքարում կհստակեցվի կոալիցիայի հետ բանակցություններում, «և ինչպիսին էլ լինի այդ դերը, Թուրքիան այն կկատարի»,-ասել է նա:

Абдулла Оджалан – находящийся в заключении лидер ведущей борьбу за независимость курдов Рабочей партии Курдистана, выступил с комментарием последних боев между ИГИЛ и курдами вокруг приграничного с Турцией сирийского города Кобани.
По сообщению Hurriyet, Оджалан заявил, что перемирие между РПК и турецким правительством будет объявлено завершенным, если террористы ИГИЛ смогут взять и вырезать курдонаселенный Кобани.
Несколько недель назад силы ИГИЛ начали крупномасштабное наступление на населенные курдами регионы в Сирии. В результате беженцами стали 150 тысяч человек. Турция, принимая беженцев, одновременно не разрешает курдским добровольцам переходить в Сирию для участия в боях против ИГИЛ. Ситуация вылилась даже в столкновения между турецкими пограничниками и курдами, для того, чтобы разогнать толпу, был применен слезоточивый газ и водометы.
Характерно, что Эргоган, заявляя о готовности поддержать операцию против ИГИЛ, выдвигает предложения, направленные против проправительственных сирийских войск. В частности, он предлагает установление над частью Сирии бесполетной зоны (у террористов нет авиации), обучение менее радикальных групп (которые могут повернуть оружие против Асада) и создание буферной зоны на сирийской территории силами турецких войск.
Ранее Турция отказывалась участвовать в действиях против ИГИЛ, а также подозревалась в негласной поддержке террористов. В частности, экс-посол США в Турции Риккардоне прямо заявил, что Анкара поддерживала связанную с Аль-Каидой группировку Ан-Нусра, и Вашингтон не сделал ничего чтобы противостоять этому. Западные СМИ обвиняли Анкару в непрепятствовании проникновению добровольцев ИГИЛ в Сирию транзитом через Турцию, покупке дешевой нефти и топлива у боевиков, а также создании «баз отдыха» для террористов на своей территории.