3 Հոկտեմբեր 2014 - 06:40 AMT
Թուրքիայի գլխավոր շտաբի պետ Նեզդեթ Օզելը դիմել է ուղերձով զինվորներին, որոնք պահպանում են Սիրիայում շահ Սուլեյմանի դամբարանը, որը թուրքական տարածք է համարվում:
Ըստ Hurriyet-ի, Օզելը հայտնել է, որ բանակը կսատարի, եթե դամբարանի վրա գրոհ ձեռնարկվի: «Դուք հիանալի եք կատարում ձեր առաքելությունը, և չպետք է մոռանաք, որ մենակ չեք, ձեր թիկունքում Թուրքիայի 76 միլիոն քաղաքացիներն են»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ իսլամիստները գերեվարել են դամբարանը հսկող 20 թուրք զինվորների, սակայն, տեղեկությունը չհաստատվեց:
Շահ Սուլեյմանի դամբարանը գտնվում է թուրք-սիրիական սահմանից 40 կմ հեռավորության վրա, «Իսլամական պետություն» խմբավորման կողմից վերահսկվող տարածքում:
2014-ի մարտին Քեսաբի իրադարձություններից հետո համացանցում զետեղվեց Թուրքիայի պաշտոնյաների մասնակցությամբ գաղտնի խորհրդակցության ձայնագրությունը, որի ընթացքում քննարկվում են Թուրքիայի գաղտնի ծրագրերը Սիրիայի վերաբերյալ: Քննարկմանը մասնակցել են ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն, ԱԳՆ խորհրդական Ֆիրուդին Սինիրլիօղլուն, բանակի գեներալ Յաշար Գյուլերը:
Ձայնագրության մեջ ԱԳ նախարար Դավութօղլուն հայտնում է վարչապետ Էրդողանին, որ Սուլեյման շահի դամբարանը հնարավորություն է Սիրիա ռազմական ներխուժման համար: Հաքան Ֆիդանին պատկանող ձայնը պնդում է. «Եթե անհրաժեշտ է, ես չորս մարդ կուղարկեմ Սիրիա ու հրթիռներ կարձակեմ Թուրքիայի վրա՝ պատրվակ ստեղծելով պատերազմի համար: Մենք հարձակում կգործենք Սուլեյմանի դամբարանի վրա»: Դավութօղլուն հայտարարեց, որ Թուրքիան պատրաստ է պաշտպանել իր տարածքը Սիրիայում: «Մեր զինված ուժերը պատրաստ են զանկացած զարգացումների»,-ասել է նախարարը:
Համարվում է, որ ձայնագրության արտահոսքը և զետեղումը Youtube-ում կանխեց թուրքական ներխուժումը Սիրիա: Այդ միջադեպը առիթ հանդիսացաv Թուրքիայի տարածքում Youtube-ի ժամանակավոր արգելափակման համար: Չi բացառվում, որ արտահոսքին իր նպաստն է բերել նուրսիստների խմբավորումը Գյուլենի գլխավորությամբ:

2 Октябрь 2014 - 16:05 AMT
Глава генштаба Турции Несдет Озел выступил с обращением к солдатам, охраняющим гробницу шаха Сулеймана – турецкий эксклав на территории Сирии.
По сообщению Hurriyet, Озел сообщил, что армия окажет поддержку, если кто-либо атакует гробницу шаха. «Вы перкрасно выполняете миссию возложенную на вас, и не должны забывать, что вы не одни, за вашей спиной 76 миллионов граждан Турции», – сказал он.
Ранее сообщалось, что исламисты ИГИЛ взяли в плен 20 солдат, охраняющих гробницу. Информация, однако, не получила подтверждения.
Гробница Шаха Сулеймана находится в 40 километрах от сирийско-турецкой границы, на территории, контролируемой ИГИЛ.
Весной 2014 года гробница чуть не стала поводом для военного вторжения в Сирию. В интернете была распространена аудиозапись тайного собрания с участием должностных лиц Турции, в ходе которого обсуждался тайный план правительства Турции по Сирии.
В обсуждении сирийского плана приняли участие глава МИД Турции Ахмет Давутоглу, советник МИД Фирудин Синирлиоглу, глава Разведуправления Хакан Фидан, второй начальник Генштаба ВС Турции, генерал армии Яшар Гюлер.
На записи глава МИД Турции Ахмет Давутоглу сообщает премьеру Реджеп Тайип Эрдогану о том, что усыпальница Сулейман Шаха является возможностью для военного вторжения в Сирию. Голос, который как утверждается, принадлежит Хакану Фидану, заявляет: «Если необходимо, я пошлю в Сирию четырех людей и брошу в Турцию 8 ракет, тем самым создав причину для начала войны. Мы организуем нападением и на усыпальницу Сулейман Шаха».
Считается, что «слив» аудиозаписи совещания в Youtube предотвратил турецкое вторжение в Сирию. Этот же инцидент стал поводом для временной блокировки youtube на территории Турции, оспоренной позже в Конституционном суде. Не исключено, что к сливу имеют отношение главные противники Эрдогана – группировка нурсистов под руководствм богослова Фейтуллаха Гюлена.