Հոկտեմբերի 2-ի երեկոյան Թուրքիայի խորհրդարանը քվեարկեց Սիրիայում և Իրաքում «Իսլամական պետություն» խմբավորման դեմ գործողություններ ծավալելու մանդատ բանակին տրամադրելու օգտին: Ինչպես գրում է Hurriyet-ը, այժմ Թուրքիան բանակցություններ է ծրագրում ԱՄՆ ու հակաիսլամիստական կոալիցիայում Վաշինգտոնի դաշնակիցների գործողությանը հնարավոր աջակցության շուրջ:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ն Անկարայից թույլտվություն էր խնդրել օգտագործել «Ինջիրլիկ» ավիաբազան ԻՊ դիրքերին հարվածներ հասցնելու համար, սակայն Թուրքիան իր տարածքը չտրամադրեց: Թուրքիայի գլխավոր շտաբի ղեկավար Նեսդետ Օզելը, մեկնաբանելով այս որոշումը, հայտարարել է, որ անհրաժեշտության դեպքում ԻՊ դիրքերի հարվածելու համար «երկու րոպե» կպահանջվի: Որպես հարվածի հարմար առիթ նա համարել է Սիրիայում թուրքական տարածք համարվող շահ Սուլեյմանի դամբարանի հնարավոր գրոհը, հայտնում է Sabah-ը:
Մի քանի շաբաթ առաջ ԻՊ ուժերը խոշորավածալ գրոհ սկսեցին Սիրիայի քրդաբնակ շրջանների դեմ: Արդյունքում փախստական դարձավ մոտ 150 հազար մարդ: Ընդունելով փախստականներին՝ Թուրքիան միաժամանակ թույլ չի տալիս քուրդ կամավորներին անցնել Սիրիայի տարածք ԻՊ դեմ մարտերին մասնակցելու նպատակով: Արդյունքում նույնիսկ բախումներ են տեղի ունեցել թուրք սահմանապահների ու քրդերի միջև, ամբխոը ցրելու համար արցունքաբեր գազ ու ջրանետ մեքենաներ են օգտագործվել:
Հատկանշական է, որ Էրդողանը հայտարարել է, թե թուրքական բանակը կարող է գործի դրվել Սիրիայում, եթե լինի միջազգային հանրության համաձայնությունը: Էրդողանի առաջարկներն անուղղակի կերպով պաշտոնական Դամասկոսի դեմ են ուղղված՝ թուրք նախագահն առաջարկում է Սիրիայի օդային տարածքի մի մասը թռիչքներից զերծ գոտի հայտարարել, այն դեպքում, երբ ապստամբներն ավիացիա չունեն, ստեղծել բուֆերային գոտի Սիրիայի ու Թուրքիայի միջև սիրիական տարածքի հաշվին (ինչը հեռանկարում կարգելակի սիրիական բանակի գործողությունները իսլամիստների դեմ) և զինել չափավոր ընդդիմությանը (որը կարող է զենքն ուղղել Ասադի դեմ): Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիայի դերը ԻՊ դեմ պայքարում կհստակեցվի կոալիցիայի հետ բանակցություններում, «և ինչպիսին էլ լինի այդ դերը, Թուրքիան այն կկատարի»,-ասել է նա:

Турецкий парламент проголосовал вечером 2-го октября за предоставление армии мандата на проведение операций против ИГИЛ в Сирии и Ираке. Как пишет Hurriyet, теперь Турция планирует переговоры с США и союзниками Вашингтона по антиисламистской коалиции по поводу возможной поддержки операции.
Ранее США запрашивали у Анкары разрешение на пользование авиабазой инджирлик для нанесения ударов по позициям ИГИЛ, однако Турцие не предоставила свое пространство. Тлава турецкого Генштаба Несдет Озел, комментируя решение, заявил, что в случае необходимости решение об ударр по позициям ИГИЛ займет «две минуты». В качестве возможного повода для удара он назвал возможную атаку на гробницу шаха Сулеймана – турецкий эксклав на территории Сирии, сообщает Sabah.
Несколько недель назад силы ИГИЛ начали крупномасштабное наступление на населенные курдами регионы в Сирии. В результате беженцами стали 150 тысяч человек. Турция, принимая беженцев, одновременно не разрешает курдским добровольцам переходить в Сирию для участия в боях против ИГИЛ. Ситуация вылилась даже в столкновения между турецкими пограничниками и курдами, для того, чтобы разогнать толпу, был применен слезоточивый газ и водометы.
Характерно, что Эргоган, заявляя о готовности поддержать операцию против ИГИЛ, выдвигает предложения, направленные против проправительственных сирийских войск. В частности, он предлагает установление над частью Сирии бесполетной зоны (у террористов нет авиации), обучение менее радикальных групп (которые могут повернуть оружие против Асада) и создание буферной зоны на сирийской территории силами турецких войск.
Ранее Турция отказывалась участвовать в действиях против ИГИЛ, а также подозревалась в негласной поддержке террористов. В частности, экс-посол США в Турции Риккардоне прямо заявил, что Анкара поддерживала связанную с Аль-Каидой группировку Ан-Нусра, и Вашингтон не сделал ничего чтобы противостоять этому. Западные СМИ обвиняли Анкару в непрепятствовании проникновению добровольцев ИГИЛ в Сирию транзитом через Турцию, покупке дешевой нефти и топлива у боевиков, а также создании «баз отдыха» для террористов на своей территории.