3 Հոկտեմբեր 2014 - 08:17 AMT
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենը, ելույթ ունենալով Հարվարդի համալսարանում, հայտարարել է, որ Թուրքիան այն երկրների թվում է, որոնք ֆինանսական աջակցություն են տրամադրել «Ալ Քայիդա» խմբավորմանը Սիրիայում:
«Մեր ամենամեծ խնդիրը Սիրիայում մեր դաշնակիցներն են տարածաշրջանում: Թուրքերը հրաշալի բարեկամներ էին մեզ համար, ինչպես և Սաուդյան Արաբիան, Էմիրաթների բնակիչները և մյուսները: Սակայն ի՞նչ արեցին նրանք: Նրանք կենտրանացան Ասադին տապալելու վրա, և միջնորդավորված պատերազմ էին մղում սունիների ու շիաների միջև, հարյուր միլիոնավոր դոլարներ ու տասնյակ հազարավոր տոննա զենք տրամադրեցին բոլոր նրանց, ով համաձայնվում էր պայքարել Ասադի դեմ»,-ասել է նա:
«Ճիշտ է, մարդիկ, որոնք ստանում էին այդ օգնությունը, «Ջեբհաթ ան Նուսրայի», «Ալ Քայիդայի» գրոհայիններ էին ու ծայրահեղականներ աշխարհի տարբեր մասերից: Կարծո՞ւմ եք չափազանցնում եմ: Դատեք ինքներդ, թե ուր հասավ այդ ամենը»,-հայտարարել է Բայդենը, գրում է «Վզգլյադը»:
Ավելի վաղ Թուրքիայում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ռիկարդոնեն հայտարարեց, որ Անկարան սատարում էր «Ալ Քայիդայի» հետ կապված «Ան Նուսրային» և Վաշինգտոնը ոչինչ չարեց դրան հակազդելու համար: Արևմտյան ԶԼՄ-ները մեղադրում են Անկարային, որ նա չխոչնդոտեց ԻՊ կամավորների ներթափանցմանը Սիրիա Թուրքիայի տարածքով, էժան նավթ է գնում գրոհայիններից ու «հանգստի բազաներ» ստեղծում իր տարածքում գրոհայինների համար:
Քրդերը ևս մեղադրում են Թուրքիային գրոհայիններին սատարելու համար: Նրանց կարծիքով Անկարան, խանգարելով քուրդ կամավորների անցմանը Սիրիա, պատասխանատու է քրդերի անհաջողությունների համար ԻՊ գրոհայինների դեմ պայքարում և քրդաբնակ Կոբանի բնակավայրի շրջափակման համար: Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Օջալանը, որը կալանքի տակ է գտնվում, հայտարարել է, որ Կոբանի անկումն ազդանշան կլինի քրդերի ու Թուրքիայի միջև զինադադարի կասեցման համար:
Սակայն այժմ, ըստ ԱՄՆ փոխնախարարի, ԱՄՆ դաշնակիցները տարածաշրջանում, գիտակցելով սեփական սխալը, համաձայնվել են անդամ դառնալ Վաշինգտոնի գլխավորած հակաահաբեկչական միջազգային կոալիցիային: «Հանկարծ նրանք ամեն ինչ հասկացան»,-ասել է նա: Բայդենի հայտարարությունը համընկավ թուրքական խորհրդարանի Սիրիայում և Իրաքում մարտական գործողություններ թույլ տալու որոշման հետ:

Вице-президент США Джозеф Байден, выступая в Гарвардском университете, заявил, что Турция была среди стран, оказывавших финансовую поддержку Аль-Каиде в Сирии.
«Нашей самой большой проблемой в Сирии были наши союзники в регионе. Турки были замечательными друзьями для нас, равно как и саудиты, жители эмиратов и другие. Но что же они делали? Они были чрезвычайно сосредоточены на том, чтобы свергнуть Асада, и вели опосредованную войну между суннитами и шиитами, они направили сотни миллионов долларов и десятки тысяч тонн оружия всем, кто соглашался воевать против Асада», – сказал он.
«Правда, люди, которые получали эту помощь, были боевиками «Джебхат ан-нусры», «Аль-Каиды» и экстремистски настроенными элементами, прибывшими из других частей мира. Вы думаете, я преувеличиваю? Посмотрите сами, куда все это пошло», – заявил Байден, пишет «Взгляд».
Ранее экс-посол США в Турции Риккардоне прямо заявил, что Анкара поддерживала связанную с Аль-Каидой группировку Ан-Нусра, и Вашингтон не сделал ничего чтобы противостоять этому. Западные СМИ обвиняли Анкару в непрепятствовании проникновению добровольцев ИГИЛ в Сирию транзитом через Турцию, покупке дешевой нефти и топлива у боевиков, а также создании «баз отдыха» для террористов на своей территории.
В поддержке боевиков Турцию обвиняют также курды: по их мнению, Анкара, препятствующая переходу курдских добровольцев в Сирию, несет ответственность за неудачи курдов в борьбе с ИГИЛ и окружение курдонаселенного Кобани террористами. Лидер Рабочей Партии Курдистана Абдулла Оджалан, отбывающий заключение в турецкой тюрьме, заявил, что падение Кобани будет сигналом об окончаниии перемирия между курдами и Турцией.
Однако теперь, по словам вице-президента США, американские союзники в регионе осознали свою ошибку и согласились войти в возглавляемую Вашингтоном контртеррористическую международную коалицию. «Неожиданно все они поняли, в чем дело». Заявление Байдена совпало с решением турецкого парламента выдать армии мандат на проведение военной операции в Сирии и Ираке.