3 Հոկտեմբեր 2014 - 09:40 AMT
Մինչ Արևմուտքը կենտրոնացել է ուկրաինական ճգնաժամի և «Իսլամական պետության» դեմ պայքարի վրա, Իլհամ Ալիևի կառավարությունը լայնածավալ հետապնդումներ է նախաձեռնել երկրի այլախոհների դեմ, գրում է The American Interest-ը:
Պարբերականը նշում է, որ Ալիևի ռեժիմը բանտ է նետել մոտ 100 քաղբանտարկյալի՝ դա ավելին է, քան Բելառուսում ու Ռուսաստանում միասին վերցրած: «Ադրբեջանի իշխանությունները գնալով սաստկացնում են քննադատների, լրագրողների, ընդդիմության և արևմտամետ մարդկանց ճնշման մեթոդները»,-գրում է հանդեսը:
Հեղինակները նշում են, որ մտահոգիչ իրավիճակի մասին հայտարարությունները ոչ մի ազդեցություն չեն ունենում Բաքվի վրա: Նույնիսկ Բարաք Օբամայի հնչեցրած քննդատությունը չազդեց Ադրբեջանի իշխանությունների վրա: Հակառակը, տվյալներ կան, որ Ադրբեջանի իշխանությունները մտադիր են ձերբակալել լրագրող Հադիջա Իսմաիլովային հայրենիք վերադառնալուն պես: Իրավիճակը փոխելու լավագույն միջոցը կլինի Բաքվի դեմ պատժամիջոցների սահմանումը:
Վերջին իրադարձությունների շարքում պարբերականը նշում է իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսի ու քաղաքագետ Արիֆ Յունուսի ձերբակալությունը լրտեսության մեղադրանքով, լրագրող Իլգար Նասիբովին ծեծի ենթարկելը: Բանտերում են գտնվում տասնյակ այլ իրավապաշտպաններ ու լրագրողներ: Ցանկացած կազմակերպություն կամ մարդ, որը քննադատում է իշխանություններին, դիտարկվում է որպես թշնամի:
Վիրավորանքների ու ճնշումների համար թիրախ են դառնում նույնիսկ ԱՄՆ քաղաքացիներն ու կազմակերպությունները: Պարբերականը հիշեցնում է, որ ԱՄՆ նախկին դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարը վիրավորանքների «արժանացավ» նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ռամիզ Մեհտիևի կողմից, իսկ երկիր այցելած ու ընդդիմադիրներին հանդիպած սենատորներին շներ ու լրտեսներ անվանեցին:
Ոմանք կասեն, թե Ուկրաինայի դեմ ռուսական ագրեսիայի ֆոնին հիմա լավագուն պահը չէ Ադրբեջանի հանդեպ ճնշման համար: «Սակայն նման քայլերի համար լավ պահ երբեք չի լինում, և իրավիճակն Ադրբեջանում անհապաղ արձագանքի է կարոտ: Ալիևների ռեժիմը պետք է հասկանա, որ իր գործողությունները հետևանքներ են ունենալու»,-ամփոփում է պարբերականը:

Пока Запад сосредоточил внимание на украинском кризисе и борьбе с ИГИЛ, правительство Ильхама Алиева приступилo к полномасштабным репрессиям против инакомыслящих в стране, пишет издание The American Interest.
Издание отмечает, что режим Алиева посадил в тюрьмы около ста политзаключенных – это больше, чем в Беларуси и России вместе взятых. «Азербайджанские власти прибегают ко все более жестким методам давления своих критиков, журналистов, оппозиции и прозападно настоенных людей», – пишет журнал.
Авторы издания отмечают, что заявления об обеспокоенности ситуацией никак не влияют на Баку. Даже критика со стороны Барака Обамы не подействовала на власти Азербайджана. Наоборот, есть сведения, что азербайджанские власти планируют арестовать журналистку Хадиджу Исмаилову по возвращению на родину. Лучшим способом попытаться изменить ситуацию будут санкции против Баку за давление на собственный народ.
Среди последних событий издание упоминает задержание правозащитницы Лейлы Юнус и политолога Арифа Юнуса по обвинению в шпионаже, и избиение журналиста Ильгара Насибова. В тюрьмах находятся десятки других правозащитников и журналистов. Любая организация или человек, критикующий власти, рассматривается как враг.
Мишенями для оскорблений и давления становятся даже американские граждане и организации. Издание напоминает, что экс-посол США Ричард Морнингстар «удостоился» оскорблений со стороны руководителя президентской администрации Рамиза Мехтиева, а посетившие страну и встретившиеся с оппозиционерами сенаторы были названы псами и шпионами.
Некоторые заявят, что на фоне российской агрессии против Украины сейчас не лучшее время для давления на Азербайджан. «Однако хорошего времени для подобных шагов не бывает никогда, и ситуация в Азербайджане требует незамедлительной реакции. Режим Алиевых должен понять, что его действия будут вызывать последствия», – резюмирует издание.