Բուշ-կրտսերի եղբայրը կարող է առաջադրել թեկնածությունը ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում: Ֆլորիդա նահանգի նախկին նահանգապետ Ջեբ Բուշը չի բացառել, որ կառաջադրվի ԱՄՆ նախագահի պաշտոնի համար 2016 թ. ընտրություններում:
«Վերջնական որոշում այդ հարցում ես կկայացնեմ մինչև տարեվերջ: Ես չեմ ցանկանում ժամանակից շուտ ներքաշվել: Առայժմ ես ուղղակի իմ ճանապարհով եմ գնում և աշխատում եմ չմտածել այդ մասին»,-մեջբերում է Բուշի խոսքը «Վեդոմոստին»:
61-ամյա Բուշը մեծ հեղինակություն ունի Հանրապետական կուսակցությունում, թեև նրա որոշ հայացքներ, մասնավորապես ապօրինի միգրացիայի մասին, տարբերվում եմ հանրապետական մեծամասնության հայացքներից: Բուշը կողմ է ներգրաղթի քաղաքականության մեղմացմանը: Ըստ նրա, ապօրինի ներգաղթյալներն ԱՄՆ են ժամանում անելանելի վիճակից, չկարողանալով կերակրել ընտանիքը հայրենիքում: «Այո, նրանք խախտել են օրենքը, բայց դա սիրո դրսևորում է»,-ասում է նախկին նահանգապետը:
Ջեբ Բուշը ԱՄՆ 43-րդ նախագահ Ջորջ Բուշ-կրտսերի հարազատ եղբայրն է և 41-րդ նախագահ Ջորջ Բուշ-ավագի որդին: Բուշը նահանգապետ է եղել 1999-2007 թթ., 2000-ին քվեարկությունը Ֆլորիդայում վճռորոշ եղավ նախագահական ընտրություննեի ելքի համար հօգուտ նրա եղբոր:
Ավելի վաղ դեմոկրատներից իր թեկնածությունն առաջադրելու հավանականության մասին էր հայտարարել ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար, նախկին նախագահ Բիլ Քլինթոնի կինը՝ Հիլարի Քլինթոնը: Չի բացառվում, որ դեմոկրատներից կառաջադրվի փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենը:

Бывший губернатор американского штата Флорида Джеб Буш не исключил, что выдвинет свою кандидатуру на пост президента США на выборах в 2016 году.
«Окончательное решение по этому вопросу я приму до конца нынешнего года. Я не хочу в это ввязываться до нужного времени. Пока я просто иду по своей жизни день за днем и стараюсь об этом не думать», — цитируют слова Буша «Ведомости.
61-летний Буш пользуется большим авторитетом в республиканской партии, хоть некоторые его взгляды – в частности, о нелегальной миграции, расходятся с мнением большинства республиканцев. Буш выступает за смягчение иммиграционной политики страны. По его словам, нелегальные иммигранты приезжают в США от безысходности, не имея возможности прокормить семью у себя на родине. «Да, они нарушили закон, но это проявление любви», — говорит экс-губернатор.
Джеб Буш – родной брат 43-о президента США Джорджа Буша-Младшего и сын 41-о президента Джорджа Буша-старшего. Буш занимал пост губернатора с 1999 по 2007 годы. в 2000 году голосование в штате Флорида решило исход президентских выборов в пользу брата Джеба Джорджа.
Ранее о своем возможном выдвижении от демократов намекала бывший госсекретарь США, жена экс-президента Билла Клинтона Хиллари Клинтон. Не исключено также, что выдвигаться от демократов будет вице-президент Джозеф Байден.