4 Հոկտեմբեր 2014 - 07:01 AMT
Իրաքում և Սիրիայում «Իսլամական պետության» կողմից արդյունահանվող նավթը տեղափոխվում է թուրքական Ջեյհան նավահանգիստ, որտեղից վաճառքի է հանվում:
Ինչպես գրում է haqqin.az-ը, լրագրող Թյերի Մեյսոնի վրա հղումով, իսլամիստների նավթն այնուհետև արտահանվում է ադրբեջանցի միլիարդատեր Մուբարիզ Մանսիմովին պատկանող Palmali Shipping & Agency ընկերության տանկերներով:
Այնուհետև նավթը հայտնվում է Իսրայելում, որտեղ վաճառվում է որպես Էյլաթի նավթ:
Հոդվածում հիշատակված Մանսիմովը թուրքաբնակ ադրբեջանցի միլիարդատեր է: Նրա Palmali ընկերությանն է պատկանում մոտ 170 նավ, որոնք հիմնականում նավթի փոխադրմամբ են զբաղվում՝ տարեկան մոտ 105 մլն տոննա: Ընկերությունը թուրքմենական, ղազախական, ռուսական և ադրբեջանական ածխաջրածինները տեղափոխում է արևմտյան շուկա: Իսպանական La Reppublica-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Մանսիմովը նույնիսկ քրդական նավթ է գնում 57,5 դոլարով մեկ բարելի դիմաց:
Այն, որ Թուրքիան ԻՊ նավթի վաճառքի շղթայի օղակներից մեկն է, արևմտյան ԶԼՄ-ները բազմիցս են գրել: Անկարային մեղադրել են գրոհայիններից էժան նավթ ու վառելիք գնելու, ԻՊ կամավորականներին Թուրքիայի տարածքով Սիրիա անցնելուն նպաստելու, իր տարածքում ահաբեկիչների համար «հանգստի բազաներ» ստեղծելու համար: Մասնավորապես Թուրքիայում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ռիկարդոնեն հայտարարեց, որ Անկարան սատարում էր «Ալ Քայիդայի» հետ կապված «Ան Նուսրային» և Վաշինգտոնը ոչինչ չարեց դրան հակազդելու համար: ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենը, ելույթ ունենալով Հարվարդի համալսարանում, հայտարարեց, որ Թուրքիան այն երկրների թվում է, որոնք ֆինանսական աջակցություն են տրամադրել «Ալ Քայիդա» խմբավորմանը Սիրիայում:

Нефть, добываемая исламистами «Исламского государства» в Ираке и Сирии, доставляется в турецкий порт Джейхан, откуда вывозится на продажу.
Как пишер haqqin.az со ссылкой на данные журналиста Тьерри Мейсона, нефть исламистов далее вывозится из порта на танкерах компании «Palmali Shipping & Agency», принадлежащей азербайджанскому миллиардеру Мубаризу Мансимову.
Далее нефть попадает в Израиль, где продается под видом нефти из Эйлата.
Упомянутый в статье Мубариз Мансимов – турецкий миллиардер азербайджанского происхождения. Его компании Palmali принадлежит около 170 судов, которые в основном заняты перевозками нефти (105 млн тон в год). Компания занимается транспортировкой туркменских, казахских, российских и азербайджанских углеводородов на западные рынки. Испанская La Reppublica ранее сообщала, что Мансимов закупает также курдскую нефть по цене $ 57.5 за баррель.
О том, что Турция – звено в цепи продажи нефти ИГИЛ, западные СМИ пидали неоднократно. Анкару обвиняли покупке дешевой нефти и топлива у боевиков, непрепятствовании проникновению добровольцев ИГИЛ в Сирию транзитом через Турцию, а также создании «баз отдыха» для террористов на своей территории. О поддержке Турцией террористов заявляли и официальные лица. В частности, экс-посол США в Турции Риккардоне прямо заявил, что Анкара поддерживала связанную с Аль-Каидой группировку Ан-Нусра, и Вашингтон не сделал ничего чтобы противостоять этому. А вице-президент США Джозеф Байден объявил, что Турция и другие страны Ближнего ВОстока были настолько увлечены идеей о свержении Асада, что пошли ради этого на поддержку деньгами и оружием Аль-Каиды в Сирии.