4 Հոկտեմբեր 2014 - 08:52 AMT
«Իսլամական պետության» գրոհայինները տարածել են բրիտանացի կամավոր Ալան Հեննինգի մահապատժի տեսագրությունը: Տեսագրությունը ներբեռնվել է հոկտեմբերի լույս 4-ի գիշերը, հայտնում է BBC-ին:
Հեննինգը տաքսու վարորդ էր Սելֆորդից, որը Սիրիա էր մեկնել 2013-ի դեկտեմբերին հումանիտար օգություն հասցնելու նպատակով: Այն ժամանակ էլ նա առևանգվեց ու հայտնվեց ԻՊ գրոհայինների ձեռքում: Իսլամիստները սպառնում էին սպանել նրան Դևիդ Հանսի մահապատժի տեսանյութում, որին գլխատեցին անցած ամիս: Հեննինգի մահապատժի տեսանյութում նրանք սպառնում են սպանել ամերիկացի Փիթեր Քեսինգին:
Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը հայտարարել է, որ երկիրն ամեն ինչ կանի ոչնչացնելու համար Հեննինգին սպանողներն: «Ալանը Սիրիա էր մեկնել օգնելու համար բոլորին, անկախ դավանանքից»,-ասել է նա: ԻՊ-ն շարունակում է գրոհը քրդաբնակ Կոբանի դեմ թուրք-սիրիական սահմանից ոչ հեռու: Նախօրեին Թուրքիայի տարածքում մարտերի գոտուց երեք ական է պայթել, որից հետո Թուրքիան կործանիչներ է օդ բարձրացրել կրակակետերը հայտնաբերելու համար, որտեղից իսլամիստները հրետակոծում էին ու հարված էին հասցնում թիրախներին: Խոցման հեռավորությունը կազմում է մինչև 40 կմ, հայտնում է Rosbalt-ը:
Թուրքիան շարունակում է Սիրիայի սահմանի մոտ կուտակել զրահատանկային ստորաբաժանումներ, հրթիռային համակարգեր ու ՀՀՊ համալիրներ: Հիմնական ուժերը Շանլիուրֆա գավառի սահմանին են, քանի որ այնտեղից դեպի հարավ է գտնվում Կոբանի տարածաշրջանը: Այստեղ ԻՊ կողմից սահմանն անցնելու վտանգ կա, որը բանակը պետք է կանխի: Ինչպես կարծում են դիտորդները, զորքերի տեղաշարժը վկայում է սահմանին բուֆերային գոտիներ ստեղծելու Անկարայի հնարավոր ծրագրերի մասին:
Ավելի վաղ Թուրքիայի խորհրդարանը թույլ տվեց զինված գործողություն անցկացնել ԻՊ դեմ Սիրիայի տարածքում: Դամասկոսը հայտարարեց, որ ցանկացած ներխուժում կդիտարկի որպես ագրեսիա: ԻՊ դեմ գործողության պատրվակով Թուրքիան կարող է նման քայլեր ձեռնարկել Դամասկոսի դեմ՝ թռիչքներից զերծ գոտի, զինելով «չափավոր» ընդդիմությանն ու բուֆերային գոտի ստեղծել սիրիական տարածքի հաշվին:

Боевики «Исламского государства» опубликовали видео казни британского добровольца Алана Хеннинга. Запись казни загружена в Интернет в ночь на 4 октября, сообщает BBC.
Хенниг – таксист из Сэлфорда, приехал в Сирию, чтобы доставить гуманитарную помощь в декабре 2013-го. Тогда же он был похищен и попал в руки ИГИЛ. Исламисты угрожали убить Хеннига на записи казни Девида Хенса, обезглавленного в прошлом месяце. На записи казни Хеннига исламисты угрожают убить американца Питера Кессига.
Премьер Британии Девид Кемерон заявил, что страна сделает все, чтобы уничтожить убийц Хеннига. «Алан приехал в страну, чтобы помогать всем, независимо от конфессии», – подчеркнул он. ИГИЛ продолжает также наступление на курдонаселенный Кобани близ сирийско-турецкой границы. Накануне на территорию Турции попали три артснаряда, выпущенных из зоны боев. После этого Турция подняла в небо истребители для обнаружения огневых точек, откуда исламисты вели артобстрел и нанесла удар по целям. Глубина поражения составляла до 40 км, сообщает Rosbalt.
Турция продолжает стягивать к сирийской границе бронетанковые подразделения, ракетные системы и комплексы ПРО. Основные силы подходят к границе в районе провинции Шанлыурфа, поскольку к югу от нее расположен регион Кобани. Здесь существует угроза прорыва границы со стороны ИГ, которую армия и должна предотвратить. Переброска войск, как считают наблюдатели, свидетельствует о возможных планах Анкары создать на границе буферные зоны.
Ранее парламент Турции дал армии мандат на проведение вооруженных операций против ИГИЛ на территории Сирии. Дамаск заявлял, что будет рассматривать любое вторжение как акт агрессии. Под предлогом операции против ИГИЛ Турция может предпринять также шаги против Дамаска – установив бесполетную зону, вооружив «умеренную» оппозицию и создав буферные зоны за счет сирийской территории.