6 Հոկտեմբեր 2014 - 06:52 AMT
Իրանն այժմ ԵՄ երկրներին ածխաջրածինների արագ վաճառք կազմակերպելու հնարավորություն չունի, եթե նվազեն Ռուսաստանի առաքումները:
Այդ մասին, ըստ ՌՒԱ Նովոստի գործակալության, «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին: Նա նշել է, որ Իրանը գազի խոշոր պաշարներ ունի, բայց հետ է մնում հումքի արդյունահանման գործում: Իրանի իշխանությունները մտահոգված են առաջին հերթին ներքին պահանջարկը բավարարելու հարցով, առավել ևս, որ իրանական հումքի առաքումներում շահագրգռված են նաև հարևան երկրները: «Ուստի այսօր այն պայմանները չեն, որ այ վաղը, եթե Ռուսաստանը դադարեցնի գազի առաքումն, ապա Իրանը նույնը կարող է անել: Մեր արտադրությունը դեռևս հեռու է դրանից»,-հայտարարել է նա:
Ռոուհանին նշել է, որ Իրանը կողմ է «առողջ մրցակցությանը» և միևնույն ժամանակ պատրաստ է համակարգել քայլերը Մոսկվայի հետ:
Ավելի վաղ Ռոուհանին հայտարարել էր, որ Իրանը կարող է էներգառեսուրսների հուսալի աղբյուր լինել Եվրոպայի համար: «Իրանը եզակի կարգավիճակ ունի էներգետիկ ոլորտի տեսակետից, ուստի մենք պատրաստ ենք հուսալի աղբյուր լինել Եվրոպայի համար…Մենք պատրաստ ենք Ավստրիայով դեպի Եվրոպա գազի առաքման ցանց ստեղծել»,-հայտարարել է նա ավստրիացի պաշտոնակից Հայնց Ֆիշերի հետ հանդիպմանը 2014-ի սեպտեմբերին: Արդյունաբերության, հանքերի ու առևտրի նախարար Մոհամմադ Ռեզա Նեմաթզադեն, իր հերթին, նշել է, որ ապագայում Իրանը ցանկանում է հուսալի ու երկարաժամկետ գործընկեր լինել Եվրոպայի գազի շուկայում, բայց մտադիր չէ մրցակցել Ռուսաստանի հետ:
2013-ին Իրանն ու միջնորդների վեցյակը պայմանավորվեցին Թեհրանի դեմ սահմանված մի շարք պատժամիջոցներ չեղյալ հայտարարելու մասին: Փոխարենն Իրանի իշխանությունները համաձայնվեցին ավելի բաց քաղաքականություն վարել միջուկային ծրագրի հարցում: ԱՄՆ և մյուս երկրների պատժամիջոցները զգալի վնաս հասցրեցին երկրի տնտեսությանը: Պատժամիջոցները հանելուց հետո Թեհրանը զգալիորեն ավելացրեց նավթի առաքումները:

Иран в настоящее время не располагает возможностями оперативно наладить продажу углеводородов ЕС в случае снижения поставок в из России.
Об этом, по сообщению РИА Новости, заявил в интервью телеканалу Россия 24 иранский президент Хасан Роухани. Он подчеркнул, что Иран располагает крупнейшими запасами газа, но чуть отстает в в добыче сырья.Власти Ирана заботятся прежде всего о внутренних потребностях в энергоносителях, более того, в поставках иранского сырья заинтересованы страны-соседи Ирана.
«Поэтому сегодня — не те условия, при которых все думали, что, да, завтра, если Россия прекратит поставлять газ, он (Иран) то же самое может сделать. Наше производство еще далеко от этого этапа», – заявил он.
Роухани подчеркнул, что Иран выступает за «здоровую конкуренцию» и вместе с тем готов координировать шаги с Москвой.
Ранее Хасан Роухани заявлял, что Иран может быть надежным источником энергоресурсов для Европы. «Иран обладает уникальным статусом с точки зрения энергетической сферы, поэтому может быть надежным источником энергии для Европы…Мы готовы реализовать сеть для передачи газа в Европу через Австрию», – заявил он на встрече с австрийским коллегой Хайнцем Фишером в сентябре 2014-го года. Министр промышленности, рудников и торговли исламской республики Мохаммад Реза Нематзаде, в свою очередь, отмечал, что в будущем Иран хочет быть надежным и долгосрочным игроком на европейском газовом рынке, но не намерен становиться конкурентом России.
В 2013 году Иран и «шестерка» посредников договорились о снятии ряда санкций против Тегерана. В обмен иранские власти согласились на большую открытость иранской ядерной программы. Санкции США и дгругих западных стран, в частности, ограничивающие торговлю нефти с Ираном, нанесли значительный ущерб экономике страны. После снятия санкций Тегеран существенно нарастил поставки нефти.