6 Հոկտեմբեր 2014 - 08:38 AMT
Հոկտեմբերի 5-ի երեկոյան 17:00-ին մոտ Գռոզնիի համերգասրահի մոտ պայթյուն որոտաց: Այդ օրը Չեչնիայի մայրաքաղաքում պետք է տեղի ունենար Քաղաքի օրվան նվիրված համերգ: Ոստիկանները զննում էին տոնական համերգի շտապող հանդիսատեսներին:
«Միջոցառման անվտանգությունն ապահովող ոստիկանները մետաղաորսիչ սարքի մոտ կասկածելի մի երիտասարդի նկատեցին: Նրան զննելու փորձի ժամանակ, նա գործի դրեց պայթուցիկ սարքը»,-հայտնել են քննչական կոմիտեում: Պայթյունի արդյունում 5 ոստիկան է զոհվել, ևս 12-ը տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել:
Իր հերթին, Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովը Instagram-ի իր էջում հայտնել է, որ ատրճանակով հանցագործը ոստիկաններին ներկայացել է որպես ոստիկանության աշխատակից և փորձել է անցնել հրապարակ, որտեղ նշում էին տոնը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի ուշ Կադիրովը ցավակցություն հայտնեց զոհված ոստիկանների հարազատներին ու մերձավորներին: «Այդ շայտանները ցույց տվեցին իրենց իսկական դեմքը: Մենք նրանց ցույց կտանք, որ նրան չպետք է գոյություն ունենան երկրի երեսին: Բոլոր մեղսակիցները կգտնվեն ու կոչնչացվեն»,-հայտարարել է նա: Նա նշել է, որ ոստիկաններն «առաջին իսկ պահակակետում կանգնեցրել են շայտանին ու կանխել ահաբեկչությունը», գրում է ՌԻԱ Օրեանդա-ն: Ինչպես գրում են ԶԼՄ-ները, եթե մահապարտին հաջողվեր համերգասրահ մտնել, զոհերը շատ ավելին կլինեին:
Ռուսաստանի քննչական կոմիտեն փաստի առնչությամբ քրեական գործ է հարուցել «ոտնձգություն իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կյանքի դեմ» և «զենքի ապօրինի շրջանառություն»: Իրավապահ գերատեսչության մամուլի կենտրոնում հայտնել են, որ մահապարտի անձն արդեն հաստատվել է: Նա Ստարոպրոմիսլովսկի շրջանի բնակիչ, 19-ամյա տեղաբնակ Օպտի Մուդարովն է, որը մի քանի ամիս առաջ դուրս է եկել տնից ու չի վերադարձել: Կորածի որոնումներն այն ժամանակ արդյունք չտվեցին, նրա մասին լուրեր ևս չեն ստացվել:

6 October 2014 - 07:40 AMT
A suicide bomber has blown himself up in the Chechen capital Grozny, also killing five police officers and wounding at least 12 other people, BBC News reported.
The attack took place outside a hall where a concert marking Grozny's City Day was about to take place.
An interior ministry statement said police were searching a "suspicious" young man when he detonated a device. The statement said that police officers on duty at the event "noticed a suspicious young man near metal detectors set up at the concert hall".
"When the police decided to search him and establish his identity, the man blew himself up," it said.
The bomber was identified as 19-year-old Opti Mudarov, a resident of Grozny. The ministry said he had disappeared two months ago and had had no contact with his family since then.
Russian Interior Minister Vladimir Kolokoltsev said he would decorate the police officers involved for preventing what it described as a major terrorist act.
"They gave their lives to save thousands of people who had come to the concert," Itar-Tass news agency quoted the ministry as saying.
Chechen leader Ramzan Kadyrov said the bomber "wanted to ruin people's joy on their day of celebration, but he has not succeeded". He also pledged to find and punish the perpetrators.