6 Հոկտեմբեր 2014 - 09:01 AMT
ԵՄ-ում պահանջում են խստացնել սահմանների հսկողությունը՝ սարսափելով իսլամիստների հնարավոր ներթափանցումից
Եվրամիության 8 երկրներ հանդես են եկել Եվրոպայում սահմանայի վերահսկողության խստացման օգտին: Այդ մասին գաղտնի փաստաթղթի վրա հղումով հայտնում է բրիտանական Daily Telegraph-ը: Ըստ թերթի, Եվրոպայում սահմանային հսկողության խստացման հարցը կդրվի ԵՄ երկրների ՆԳՆ ղեկավարների քննարկմանը, որոնց հանդիպումը տեղի կունենա հաջորդ շաբաթ:
Միության 8 երկրներ՝ Մեծ Բրիտանիան, Բելգիան, Դանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Լեհաստանը, Իսպանիան և Նիդերլանդները, կողմ են Եվրամիությունում սահմանային հսկողության խստացմանը: Եվրոպացի պաշտոնյաների մտավախությունները կապված են Սիրիայից ու Իրաքից Եվրոպա վերադարձող եվրոպացի ջիհադականների հետ: Ըստ ԵՄ իշխանությունների, մոտ 3000 «արտասահմանցի գրոհայիններ» կարող են ազատ մուտք գործել ԵՄ տեղաշարժի ազատության շնորհիվ:
«Այդ մարդկանց համար Եվրամիությունում ահաբեկչական գործողություն կատարելը ժամանակի հարց է: Կառավարությունները սարսափած են,-հայտարարել է Daily Telegraph-ին եվրոպացի դիվանագետը, որը չի ցանկացել նշել անունը՝ մեկնաբանելով 6-էջանոց փաստաթուղթը, որը ենթադրում է ստուգումների խստացում:
«Եվրոպական երկրների համար ստուգումների բացակայության, ԵՄ ներքին չվերթների ուղևորների ցուցակները երկար չպահելու պատճառով Եվրամիությունը վերածվել է մի վայրի, որտեղ պոտենցիալ ահաբեկիչները անհետանում են տեսադաշտից»,-հավելել է դիվանագետը:
Ինչպես հաջողվել է պարզել պարբերականին, քննարկման ներկայացվելիք առաջարկները ներառում են ընտրական ստուգումների վերսկսումը սահմաններին, իսկ երկարաժամկետ հեռանկարում՝ Շենգենի գոտում սահմանների հատման կանոնների վերանայում, ներառյալ փաստաթղթերի ստուգում նույնիսկ Եվրամիության քաղաքացիների համար, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Օբաման խոստավանեց, որ ԱՄՆ-ն թերագնահատել է «Իսլամական պետության» կողմից եկող սպառնալիքը: Օբաման հայտարարել է, որ ջիհադականների դեմ պայքարելու հարցը կարող է լուծվել միայն մասնավորապես Իրաքում ու Սիրիայում և ընդհանուր առմամբ Մերձավոր Արևելքում քաղաքական կարգավորման արդյունքում: Կարգավորումը պետք է խարսխվի սունիների ու շիաների հաշտեցման վրա այդ տարածաշրջանում, որոնց միջև հակամարտությունը վտանգավոր է ամբողջ աշխարհի համար: «Սակայն վերջին երկու տարիներին, օգտվելով Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով տիրող քաոսից, որտեղ հսկայական տարածքներում ընդհանրապես ոչ մի իշխանություն չի գործում, նրանք (ջիհադականները) վերականգնեցին իրենց ուժերն ու կարողացան օտարերկրացի կամավորների ներգրավել, որոնք հավատում են ջիհադին ու ժամանում են Սիրիա Եվրոպայից, ԱՄՆ-ից, Ավստրալիայից ու իսլամական աշխարհի երկրներից»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հայտնեցին, որ ԻՊ դեմ գործողությունը կարող է մինչև 3 տարի պահանջել՝ առաջին փուլում ահաբեկիչների դիրքերի ռմբակածությունն է, երկրորդում՝ իրաքյան ու քրդական ուժերի, ինչպես նաև չափավոր սիրիական ընդդիմության սպառազինումը, երրորդում՝ ահաբեկիչների ապաստանների ոչնչացումը Սիրիայում:

6 Октябрь 2014 - 08:31 AMT
В ЕС требуют ужесточить пограничный контроль: Правительства в ужасе от возможного проникновения исламистов в Европу
Восемь стран Европейского союза выступили за ужесточение пограничного контроля в Европе. Об этом со ссылкой на конфиденциальный документ пишет британская газета Daily Telegraph. По информации издания, вопрос об активизации пограничного контроля в Европе будет вынесен на рассмотрение глав МВД стран ЕС, которое состоится на следующей неделе. Восемь стран союза (Великобритания, Бельгия, Дания, Франция, Германия, Польша, Испания и Нидерланды) выступают за ужесточение пограничного контроля в Евросоюзе.
Опасения европейских чиновников связаны с возвращающимися в Старый Свет из Сирии и Ирака джихадистами-европейцами. По оценкам европейских властей, около 3000 «иностранных боевиков» могут свободно перемещаться по ЕС благодаря свободе передвижения. Правила позволяют им вернуться в Европу, не проходя пограничных проверок.
«Совершить теракт в Евросоюзе этим людям — вопрос времени. Правительства в ужасе», — заявил Daily Telegraph на условиях анонимности европейский дипломат, комментируя шестистраничный документ, который предполагает ужесточение проверок.
«Благодаря отсутствию проверок для граждан европейских стран, отсутствию долгого хранения списка пассажиров на внутриевропейских рейсах Евросоюз стал местом, где потенциальные террористы исчезают из поля зрения», — добавил дипломат.
Как удалось выяснить изданию, предложения, которые будут вынесены на обсуждение, включают возобновление выборочных проверок на границах, а в долгосрочной перспективе — переработку правил пересечения границ в Шенгенской зоне, включая проверку документов даже для граждан Евросоюза, передает Lenta.ru.
Президент США Барак Обама ранее признал, что Соединенные Штаты недооценили угрозу со стороны группировки «Исламское государство». Обама заявил, что проблема борьбы с джихадистами может быть решена только путем политического урегулирования в Ираке и Сирии в частности, и на Ближнем Востоке в целом. Оно должно основываться на примирении между суннитами и шиитами в этом регионе, конфликт между которым представляет опасность для всего мира. «Но за последние два года, воспользовавшись хаосом гражданской войны в Сирии, где на огромных пространствах просто нет никакой власти, они (джихадисты) восстановили свои силы и сумели привлечь иностранных добровольцев, которые верят в джихад и прибывают в Сирию из Европы, США, Австралии и стран исламского мира», – сказал он.