Ծայրահեղական «Իսլամական պետությունը» գրոհներ էր ծրագրում Իրանի դեմ, նպատակ ունենալով տիրանալ միջուկային տեխնոլոգիաներին: Այդ մասին հայտնի դարձավ խմբավորման ղեկավարներից մեկի՝ Աբդուլլահ Ահմեդ ալ Մեսհեդանիի կազմած փաստաթղթից: Տվյալ տեքստը հայտնաբերել են Իրաքի հատուկ նշանակության ուժերն ԻՊ առաջնորդի տանը:
Ինչպես հայտնում է Iran.ru-ն, փաստաթուղթը նախատեսված էր ԻՊ երկու հրամանատարների համար և պարունակում է մոտ 20 ռազմական պլան, այդ թվում, Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ տվյալներին տիրանալու մասին: Ներկայումս փաստաթղթերն ուսումնասիրում են արևմտյան հատուկ ծառայությունները:
Ավելի վաղ Եվրամիության 8 երկրներ հանդես եկան Եվրոպայում սահմանայի վերահսկողության խստացման օգտին: Այդ մասին գաղտնի փաստաթղթի վրա հղումով հայտնում է բրիտանական Daily Telegraph-ը: Ըստ թերթի, Եվրոպայում սահմանային հսկողության խստացման հարցը կդրվի ԵՄ երկրների ՆԳՆ ղեկավարների քննարկմանը, որոնց հանդիպումը տեղի կունենա հաջորդ շաբաթ:
Միության 8 երկրներ՝ Մեծ Բրիտանիան, Բելգիան, Դանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Լեհաստանը, Իսպանիան և Նիդերլանդները, կողմ են Եվրամիությունում սահմանային հսկողության խստացմանը: Եվրոպացի պաշտոնյաների մտավախությունները կապված են Սիրիայից ու Իրաքից Եվրոպա վերադարձող եվրոպացի ջիհադականների հետ: Ըստ ԵՄ իշխանությունների, մոտ 3000 «արտասահմանցի գրոհայիններ» կարող են ազատ մուտք գործել ԵՄ տեղաշարժի ազատության շնորհիվ:
«Այդ մարդկանց համար Եվրամիությունում ահաբեկչական գործողություն կատարելը ժամանակի հարց է: Կառավարությունները սարսափած են,-հայտարարել է Daily Telegraph-ին եվրոպացի դիվանագետը, որը չի ցանկացել նշել անունը՝ մեկնաբանելով 6-էջանոց փաստաթուղթը, որը ենթադրում է ստուգումների խստացում:
«Եվրոպական երկրների համար ստուգումների բացակայության, ԵՄ ներքին չվերթների ուղևորների ցուցակները երկար չպահելու պատճառով Եվրամիությունը վերածվել է մի վայրի, որտեղ պոտենցիալ ահաբեկիչները անհետանում են տեսադաշտից»,-հավելել է դիվանագետը:
Ինչպես հաջողվել է պարզել պարբերականին, քննարկման ներկայացվելիք առաջարկները ներառում են ընտրական ստուգումների վերսկսումը սահմաններին, իսկ երկարաժամկետ հեռանկարում՝ Շենգենի գոտում սահմանների հատման կանոնների վերանայում, ներառյալ փաստաթղթերի ստուգում նույնիսկ Եվրամիության քաղաքացիների համար, հայտնում է Lenta.ru-ն:

Радикальная группировка «Исламское государство» планировала проведение атак на Иран с целью завладения ядерными технологиями. Об этом стало известно после перехвата документа, составленного одним из главарей группировки Абдулой Ахмедом аль-Месхедани. Данный текст был обнаружен в доме лидера ИГ иракским спецназом.
Как сообщает Iran.ru, документ предназначался для командиров «Исламского государства», и содержал около 70 военных планов, в том числе положение о завладении сведениями по иранской ядерной программе. В настоящее время перехваченная документация подробно изучается западными спецслужбами.
Ранее восемь стран Европейского союза (Великобритания, Бельгия, Дания, Франция, Германия, Польша, Испания и Нидерланды) выступили за ужесточение пограничного контроля в Европе. Как писала британская газета Daily Telegraph со ссылкой на конфиденциальный документ, вопрос об активизации пограничного контроля в Европе будет вынесен на рассмотрение глав МВД стран ЕС, которое состоится на следующей неделе.
Опасения европейских чиновников связаны с возвращающимися в Старый Свет из Сирии и Ирака джихадистами-европейцами. По оценкам европейских властей, около 3000 «иностранных боевиков» могут свободно перемещаться по ЕС благодаря свободе передвижения. Правила позволяют им вернуться в Европу, не проходя пограничных проверок.
«Совершить теракт в Евросоюзе этим людям — вопрос времени. Правительства в ужасе», — заявил Daily Telegraph на условиях анонимности европейский дипломат, комментируя шестистраничный документ, который предполагает ужесточение проверок.
«Благодаря отсутствию проверок для граждан европейских стран, отсутствию долгого хранения списка пассажиров на внутриевропейских рейсах Евросоюз стал местом, где потенциальные террористы исчезают из поля зрения», — добавил дипломат.
Предложения, которые будут вынесены на обсуждение, включают возобновление выборочных проверок на границах, а в долгосрочной перспективе — переработку правил пересечения границ в Шенгенской зоне, включая проверку документов даже для граждан Евросоюза.