7 Հոկտեմբեր 2014 - 09:22 AMT
«Ես կցանկանայի, որ նման որոշում չլիներ: Դա սխալ էր: Այնուամենայնիվ, բոլորն ընդունեցին դա, իսկ հիմա աշխատում ենք հաղթահարել սխալ մոտեցումը, որ ձևավորվել է Թուրքիայում այդ հարցի շուրջ»,-հայտարարել է նա, գրում է Hurriyet-ը:
Twitter-ի արգելափակումը Ռեջեփ Էրդողանի ու արտերկրում բնակվող աստվածաբան Ֆեյթուլլահ Գյուլենի դիմակայության հետևանք էր: Գյուլենն աշխարհի ամենաազդեցիկ իսլամական իմամներից մեկն է ժամանակակից աշխարհում, հանդես է գալիս ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության օգտին և դեմ է երկրի միջամտությանը պատերազմին Սիրիայում, ինչպես նաև հանդես է գալիս քրիստոնյաների, մահմեդականների ու հուդայականների միջև միջկրոնական երկխոսության օգտին: Այդ հայացքները հակասում են Էրդողանի ծրագրերին, որը զգալիորեն սառել է ԵՄ հանդեպ, սատարում է Ասադի դեմ կռվող գրոհայիններին, ձգտում է իսլամականացնել Թուրքիան և սատարում է պաղեստինցիներին: Համարվում է, որ հենց Գյուլենն է նախաձեռնողն այն մեծ քաղաքական ու կոռուպցիոն սկանդալի, որը ցնցեց Թուրքիայի քաղաքական համակարգը «ընտրական» 2014-ին:
Այն ժամանակ համացանցում հայտնվեցին բարձրաստիճան թուրք պաշտոնյաների փաստաթղթերն ու հեռախոսազանգերի ձայնագրությունները, որոնք հաստատում էին կոռուպցիայի հսկայական թափը իշխող կուսակցության շարքերում: Մյուսների թվում հանրության սեփականությունը դարձավ նաև Էրդողանի հեռախոսազրույցը որդու հետ, որտեղ նրանք քննարկում էին, թե որտեղ կարելի է թաքցնել տանը պահվող 40 մլն դոլարը:
Իշխանությունները փորձեցին կասեցնել կոռուպցիոն սկանդալի քննարկումը սոցցանցերում՝ պահանջելով Twitter-ից հեռացնել նյութի բոլոր հղումները: Մերժում ստանալով Թուրքիայի իշխանությունները արգելափակեցին ծառայությունը: Էրդողանն, որն այն ժամանակ վարչապետի պաշտոնն էր զբաղեցնում, հայտարարեց, որ Թուրքիայում սոցցանցերն արմատախիլ կարվեն, այդ թվում նաև Twitter-ը, հղում անելով դատարանի համապատասխան որոշման վրա՝ նշելով, որ միջազգային հանրության արձագանքը չի հուզում իր կառավարությանը:
Սակայն ապրիլի 3-ին ՍԴ որոշումից 24 ժամ անց, որը արգելափակումը համարեց խոսքի ազատության խախտում, ծառայությունը նորից հասանելի դարձավ: Էրդողանը հայտարարեց, որ ընդունում է որոշումը, սակայն չի հարգում այն: «Կան ստորին ատյանների դատարանների որոշումները Twitter-ում խախտումների մասին, բայց դուք ուշադրություն չեք դարձնում դրանց: Պաշտպանելով ամերիկյան ընկերությունը՝ դատարանը հետին պլան է մղում մեր ազգային շահերը»,-ասել է Էրդողանը:

7 Октябрь 2014 - 08:54 AMT
Министр по делам ЕС Турции Волкан Бозкир заявил, что решение блокировать твиттер в стране было ошибочным.
«Я бы хотел, чтобы этого решения не было. Это было ошибкой. Тем не менее, все приняли это. Сейчас мы стараемся побороть неправильное мнение, сложившееся о Турции по этому поводу», – заявил он, пишет Hurriyet.
Блокировка Твиттера стала следствием противостояния Реджепа Эргодага и проживающего в эмиграции богослова Фейтуллаха Гюлена. Гюлен – один из наиболее влиятельных исламских имамов в современном мире, выступает за членство Турции в ЕС и против вмешательства страны войну в Сирии, а также за межрелигиозный диалог между христианами, мусульманами и иудеями. Подобные взгляды не сходятся с планами Эрдогана, значительно охладевшего к ЕС, поддерживающего воюющих против Асада боевиков, стремительно исламизирующего Турцию и поддерживающего палестинцев. Считается, что именно Гюлен инициировал грандиозный политический и коррупционный скандал, потрясавший всю политическую систему Турции в ходе «выборного» 2014 года.
В интернет тогда были слиты документы и телефонные переговоры высокопоставленных турецких чиновников, подтверждавших грандиозный размах коррупции в правящей партии. Среди прочих, достоянием общественности стал даже телефонный разговор Реджепа Эрдогана с сыном, обсуждавшими, куда бы перепрятать около 40 миллионов долларов, хранящихся дома наличностью и полученных в качестве отката за госзаказы. Власти попытались пресечь обсуждения коррупционнного скандала в соцсетях, потребовав от твиттера удались все ссылки на материалы о нем. Получив отказ, власти Турции блокировали сервис.
Реджеп Тайип Эрдоган, занимавший тогда пост премьер-министра, заявил, что в Турции будут искоренены социальные сети, в том числе Twitter и сослался на соответствующее решение суда, подчеркнув, что реакция международного сообщества его правительство не волнует.
Однако 3 апреля спустя 24 часа после решения Конституционного суда, признавшего блокировку нарушением свободы слова, сервис был разблокирован. Эрдоган заявил, что принимает решение, но не относится к нему с уважением. «Есть решения судов низших инстанций о нарушениях в Twitter, но вы не обращаете на них внимания. Защитив таким образом американскую компанию, суд задвинул в угол наши национальные интересы», – сказал Эрдоган.