Թուրքիայի ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ ու ջրանետ մեքենաներ է կիրառել քրդերի դեմ, որոնք բողոքում էին ԻՊ գրոհայիններից պաշտպանվող Կոբանիի քրդերին աջակցության հարցում խոչընդոտելու դեմ:
Բողոքի ցույցեր են տեղի ունեցել ամբողջ Թուրքիայի տարածքում: Ոստիկանությունը ուժ է կիրառել, երբ ցույցեր են սկսվել նաև խոշոր քաղաքներում՝ Ստամբուլում,. Դիարբեքիրում, Անկարայում, Մերսինում, Ադանայում:
Մարդին ու Սիրտ գավառների իշխանությունները պարետային ժամ են սահմանել մի քանի շրջաններում, հայտնում է Podrobnosti.ua-ն թուրքական ԶԼՄ-ների վրա հղումով:
Բողոքները սկսվեցին, երբ «Իսլամական պետության» գրոհայինները գրավեցին սիրիական քրդաբանակ Կոբանի ծայրամասերը, ավելի ուշ կոալիցիոն ուժերը կարողացան ետ մղել ահաբեկիչներին:
Ըստ ՏԱՍՍ գործակալության, Մուշ և Դիարբեքիր գավառներում անկարգությունների ժամանակ 6 ցուցարար է զոհվել: Մուշում ցուցարարը զոհվել է գլխին ստացած կրակոցից՝ կրակել են ամբոխից: Դիարբեքիրում նույնպես ցուցարարներից մեկին գնդակահարել են, մյուսի ձեռքում նռնակ է պայթել, մի քանիսին ամբոխն է ոտնակոխ արել: Տասնյակ մարդիկ հիվանդանոց են տեղափոխվել ծանր վնասվածքներով ու վերքերով, շատերը վերակենդանացման բաժանմունքում են: Ցուցարարները քարկոծել են քաղաքական կուսակցությունների գրասենյակները, հրկիզել են ավտոմեքենաներ և ավտոբուսներ: Ոստիկանության հետ բախումներում քարեր, փայտեր, պայթուցիկով շշեր են գործի դրվել:
Ոստիկանությունը կոշտ է կասեցնում անկարգությունները, օգտագործելով արցունքաբեր գազ ու ջրանետ մեքենաներ: ՆԳՆ ղեկավար Էֆսկան Ալան հայտարարել է, որ ոստիկանությունը հանդուրժող չի լինելու վանդալների ու սադրիչների հանդեպ: Իշխանությունները գտնում են, որ անկայունությունը միտումնավոր է հրահրված:
Ավելի վաղ հանուն անկախության պայքարող թուրքաբնակ քրդերի Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը, որը ցմահ պատիժ է կրում բանտում, մի քանի օր է տվել Անկարային քրդերի հետ երկխոսությունը վերականգնելու համար՝ հակառակ դեպքում սպառնալով այն ձախողված համարել արդեն հոկտեմբերի 15-ին:
«Մենք կսպասենք երկխոսության վերականգնմանը մինչև հոկտեմբերի 15-ը, որից հետո արդեն անելիք չենք ունենա: Նրանք խոստանում են լուծել խնդիրները, բայց դա չկա, խոստանում են բանակցություններ, բայց դա էլ չկա»,- մասնավորապես ասել է Օջալանը եղբոր՝ Մեհմեդի փոխանցմամբ:
Անկարայի ու քրդերի միջև հրադադարի մասին հայտարարվեց 2012-ի մարտին: Կողմերը մտադիր էին բանակցությունների սեղանի շուրջ նստել և լուծել քրդական փոքրամասնության խնդիրները խաղաղ ճանապարհով: Սակայն գործընթացն անհաջող եղավ:
«Ով էլ սատարի ԻՊ-ին, այդ երկիրն ինքը վնասներ կկրի: Մենք կպայքարենք ԻՊ դեմ մինչև վերջ, մեր մարդիկ ստիպված են դիմադրել»,-հայտարարել է Օջալանը:

Полиция Турции применила слезоточивый газ и водометы против курдов, которые протестовали против отсутствия поддержки для курдских защитников сирийского пограничного города Кобани, обороняющих его от боевиков «Исламского государства».
Протесты прошли по всей Турции. Полиция применила силу, когда волнения начали распространяться на крупные города, в том числе Стамбул, Диярбакыр, Анкару, Мерсин, Адана.
Власти провинций Мардин и Сиирт объявили комендантский час в нескольких районах, сообщают Podrobnosti.ua со ссылкой на турецкие СМИ.
Протесты начались, когда боевики Исламского государства захватили окраины курдского города Кобани, который позже смогли освободить ВВС коалиционных сил.
По сообщению ТАСС, в турецких провинциях Муш и Диярбакыр во время беспорядков погибли шесть манифестантов. В Муше манифестант погиб из-за пулевого ранения в голову, стрелял кто-то из толпы. В Диярбакыре также одного из манифестантов застрелили, у другого в руках взорвалась граната, еще несколько человек были забиты насмерть толпой. Несколько десятков человек попали в больницы с колото-резаными ранами и тяжелыми травмами, многие находятся в реанимации. Протестующие забрасывали камнями офисы политических партий и некоторых общественных организаций, а также поджигали автомашины и автобусы. В столкновениях с полицией они также применяли камни, палки, бутылки с зажигательной смесью.
Полиция жестко пресекает беспорядки, активно используя водометы и слезоточивый газ. Глава МВД Эфкан Ала заявил, что полиция не будет проявлять никакой толерантности к вандалам и провокаторам беспорядков и насилия. Власти считают, что нынешняя нестабильность намеренно спровоцирована.
Ранее лидер воюющей за независимость турецких курдов Рабочей партии Курдистана Абдулла Оджалан, отбывающий пожизненное заклоючение в тюрьме, дал Анкаре несколько дней на возобновление диалога с курдами, пригрозив в противном случае объявить их проваленными уже 15 октября. Об этом заявил брат Абдуллы Оджаллана Мехмет.
«Мы будем ждать налаживания диалога до 15 октября, после чего делать нам будет уже нечего. Они обещают решение проблем, но его нет, обещают переговоры, но их нет», – передал, в частности, Мехмет слова своего брата.
О перемирии между Анкарой и курдами было объявлено в марте 2012 года. Стороны собирались сесть за стол переговоров и решить проблемы курдского меньшинства мирным путем. Однако процесс не увенчался успехом.
«Какая бы страна ни поддерживала ИГ, она сама понесет урон. Мы будем бороться с ИГИЛ до конца, наши люди вынуждены сопротивляться», – заявил Оджалан.
По мнению курдов, Анкара, препятствующая переходу курдских добровольцев в Сирию, несет ответственность за неудачи курдов в борьбе с ИГИЛ и окружение курдонаселенного Кобани террористами. Лидер Рабочей Партии Курдистана Абдулла Оджалан, отбывающий заключение в турецкой тюрьме, заявлял ранее, что падение Кобани будет сигналом об окончании перемирия между курдами и Турцией. Протесты портив позиции Анкары несколько раз заканчивались столкновениями курдов с турецкой полицией непосредственно на границе недалеко от Кобани, а также в ходе многочисленных манифестаций в других турецких регионах.