8 Հոկտեմբեր 2014 - 08:22 AMT
ԱՄՆ-ում լույս է տեսնում ԱՄՆ ՊՆ նախկին ղեկավար Լեոն Պանետտայիհուշերի ժողովածուն, որտեղ նա քննադատում է գործող նախագահ Բարաք Օբամային:
Պենտագոնի նախկին ղեկավար Պանետտայի «Արժանի ճակատամարտեր» (Worthy Fights) գրքում բացահայտ քննադատում է Օբամային 2011-ին զորքերն Իրաքից արագ դուրս բերելու համար: Սպիտակ տունն «այնքան էր ուզում շուտ ազատվել Իրաքից, որ որոշեց դուրս բերել զորքերը, համաձայնագրի դրույթներն ավարտին հասցնելու փոխարեն, ինչը թույլ կտար պահպանել մեր ազդեցությունը»,-գրում է Պանետտան:
ՊՆ նախկին ղեկավարը բավականին կոշտ է քննադատում նաև Օբամայի դիրքորոշումը Սիրիայի հարցում՝ ըստ նրա, նախագահը պետք է հենց սկզբից սկսեր զինել Ասադի «չափավոր» ընդդիմադիրներին, սակայն չարեց դա, հայտնում է Գազետա. ռու-ն:
Պանետտան մեղադրում է Օբամային «ԱՄՆ-ի հանդեպ վստահությունը խարխլելու» մեջ. ԱՄՆ նախագահը նշեց այն «կարմիր գիծը», որը Ասադը չպետք է հատեր՝ քիմզենքի կիրառումը, սակայն, երբ Սիրիայի նախագահը չվախեցավ սպառնալիքից, վճռական գործողություններ ամերիկացիների կողմից չձեռնարկվեցին:
Ըստ քաղաքագետ, Միջազգային գործերի ռուսաստանյան խորհրդի փորձագետ Անդրեյ Սուշենցովի, քննադատական հիշողությունների հրապարակումը վկայում է Պանետտայի քաղաքական հավակնությունների մասին: «Գուցե, նա իրեն այլ պաշտոնում է տեսնում: Ուստի հիմա ձգտում է ցույց տալ, որ իր դերն այդ ամենի մեջ դրական է եղել: Երբ կարողացել է օգնել է, չի կարողացել՝ ջանացել է գործուն խորհուրդ տալ»,-ասում է քաղաքագետը:
Ինչպես նշում է պարբերականը, Պանետտան առաջին նախկին աշխատակիցը չէ, որ դժգոհում է Օբամայից, օգտվելով Ամերիկայում տարածված քաղաքական հուշերի ավանդույթից:
Ավելի վաղ նախագահին քննադատեց Պանետտայի նախորդ Ռոբերտ Գեյթսը իր «Նախարարը պատերազմում» հուշերում: Գրքում Օբամայի մասին ասվում է, որ նա որոշումներ էր կայացնում Աֆղանստանի վերաբերյալ, ղեկավարվելով քաղաքական, ոչ թե ռազմական տրամաբանությամբ: Թեև գրքում նաև դրական կարծիքներ կան, բայց գրքի հրատարակումից հետո Օբաման ստիպված եղավ արդարանալ:
Ավելի վաղ Պանետտան USA Today-ին տված հարցազրույցում հայտնել էր, որ ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի պայքարը ԻՊ դեմ կարող է 30 տարի տևել: Նա բացատրում է դա ԱՄՆ վարչակազմի սխալներով վերջին 3 տարում: Նա հիշատակել է նաև Օբամայի 2012-ի որոշումը Ասադի հակառակորդներին զինելու մասին, ինչը նպաստեց ԻՊ գրոհայինների հզորացմանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենը, ելույթ ունենալով Հարվարդի համալսարանում, հայտարարել է, որ ԱՄՆ արաբ դաշնակիցներն ու Թուրքիան այն երկրների թվում են, որոնք ֆինանսական աջակցություն են տրամադրել «Ալ Քայիդա» խմբավորմանը Սիրիայում: ավելի ուշ Բայդենը ներողություն խնդրեց Թուրքիայից ու ԱՄԷ ասածի համար:

8 Октябрь 2014 - 07:08 AMT
Экс-глава Пентагона в своих мемуарах жестко раскритиковал американского президента: Обама подорвал доверие к США
В США выходит книга мемуаров бывшего главы минобороны США Леона Панетты, в которой он обрушился с критикой на своего президента США Барака Обаму.
Книга бывшего главы Пентагона Леона Панетты «Worthy Fights» (неофициальный перевод — «Битвы, которые того стоят») открыто критикует Барака Обаму за быстрый вывод войск из Ирака в 2011 году. Белый дом «так хотел поскорее избавиться от Ирака, что решил вывести войска, вместо того чтобы заключить соглашение, которое бы сохранило наше влияние», пишет Панетта.
Экс-министр обороны достаточно жестко критикует позицию Обамы по Сирии: по его мнению, президент должен был с самого начала вооружать «умеренные» группы противников Башара Асада, но он этого не сделал, передает Газета.Ru.
Панетта обвиняет Обаму в «подрыве доверия к США»: американский президент обозначил «красную линию», которую Асаду переходить нельзя — применение химического оружия, — однако, когда сирийский президент не испугался угрозы, никаких решительных действий со стороны американцев не последовало.
По мнению политолога-американиста, эксперта Российского совета по международным делам Андрея Сушенцова, публикация критических по тону воспоминаний говорит о политических амбициях Панетты: «Может, он видит себя на каком-то другом посту. И поэтому сейчас стремится показать, что его роль во всем происходившем была позитивной. Где мог — помогал, где не мог — старался дать дельный совет», — говорит политолог.
Как отмечает издание, экс-глава Пентагона не первый экс-сотрудник, кто выражает свою «нелояльность» к Обаме, используя популярную в Америке традицию политических мемуаров.
Ранее с критикой президента в своей книге воспоминаний «Министр на войне» выступил предшественник Панетты Роберт Гейтс. Одно из главных заявлений в книге: Обама принимал решения по ситуации в Афганистане, руководствуясь политической, а не военной логикой. Хотя в книге есть и комплиментарные пассажи, Обама был вынужден публично оправдываться за свою политику после ее выхода.
Ранее Леон Паннета в интервью USA Today сообщил, что борьба возглавляемой США международной коалиции с группировкой «Исламское государство» может продлиться 30 лет.
Столь затяжную войну он объяснил ошибками, сделанными администрацией США за последние три года.
В этой связи он упомянул решение Барака Обамы вооружить противников режима президента Сирии Башара Асада в 2012 году, что способствовало усилению боевиков ИГ, сообщает РИА Новости.
В американскую коалицию, созданную для борьбы с группировкой «Исламское государство» (ИГ), входят сегодня около 60 арабских и европейских стран, многие из которых еще недавно не скрывали своей поддержки экстремистов в Сирии.
На прошлой неделе вице-президент США Джозеф Байден заявил, что арабские союзники США снабжали оружием и деньгами террористов в Сирии, борющихся с режимом Башара Асада в Сирии. В числе таких стран Байден упомянул Турцию и ОАЭ, перед которыми позже был вынужден извиниться за сказанное.