Եվրամիությունը չեղյալ է հայտարարել Իրանի խոշորագուն NITC տանկերային ընկերության դեմ պատժամիջոցները:Ինչպես հայտնում է Reuters-ը, ԵՄ-ն չի բողոքարկել ընդհանուր իրավասության Եվրոպական դատարանի` պատժամիջոցներից հրաժարվելու մասին որոշումը:
«Ուրախ կլինենք, եթե պատժամիջոցները վերացնեն: Լավ հարաբերությունների մեջ ենք ԵՄ մեր գործընկերների հետ, մենք դրանք վերականգնելու ենք, հուսով ենք, որ բարդ շրջանն ավարտին է մոտենում»,- հայտարարել է ընկերության ղեկավար Ալի Աքբար Սաֆարեին:
Ընկերությունը, սակայն, մնում է ԱՄՆ պատժամիջոցային ցանկում:
Իրանի նոր նախագահ Հասան Ռոուհանիի իշխանության գալուն պես Թեհրանի և Արևմուտքի հարաբերություններում որոշ ջերմացում նկատվեց: 2013-ին Իրանն ու «վեցյակը» պայմանավորվեցին Թեհրանի դեմ սահմանված մի շարք պատժամիջոցներ վերացնելու մասին, որոնք սահմանափակում էին բանկային գործողություններն ու նավթի վաճառքը:
Դա բարենպաստ ազդեցություն ունեցավ Իրանի տնտեսության վրա: Փոխարենը իրանական իշխանությունները համաձայնվեցին ավելի բաց միջուկային քաղաքականություն վարել: ԱՄՆ և մյուս երկրների պատժամիջոցները չեղյալ հայտարարելուց հետո Թեհրանը զգալիորեն ավելացրել է նավթի արտահանումը: Նախատեսվում է, որ մինչև նոյեմբերի 24-ը Իրանն ու «վեցյակը» կբանակցեն բոլոր մանրամասների շուրջ ու կստորագրեն համաձայնագիրը: Իրանի դեմ պատժամիջոցներից հրաժարվելն էլ ավելի է կարևորվում ՌԴ դեմ պատժամիջոցների ֆոնի վրա:
Ռոուհանին հայտարարել էր, որ Իրանը դեռ հնարավորություն չունի այնքան ածխաջրածիններ վաճառել Եվրոպային, որ հատուցի առաքումների նվազումը Ռուսաստանից: Նա հայտարարեց նաև, որ երկիրը կողմ է «առողջ մրցակցության», սակայն միևնույն ժամանակ պատրաստ է համակարգել քայլերը Մոսկվայի հետ: Իրանն աշխարհում առաջինն է գազի հետախուզված պաշարների քանակով: 2013-ին Իրանի բնական գազի ապացուցված պաշարները ավելացել են 200 մլրդ խմ՝ հասնելով 33,8 տրլն խմ, ինչը 2,5 տրլն խմ ավելի է ՌԴ գազի պաշարներից:

8 Октябрь 2014 - 09:39 AMT
Как сообщает Reuters, ЕС не подал апелляции против Европейского суда общей юрисдикции, принявшего решение о разморозке санкций.«Мы рады снятию санкций. У нас были хорошие отношения с партнерами из ЕС, и мы их будем восстанавливать. надеемся, тежелый период пришел к концу», – заавил руководитель компании Али Акбар Сафареи.
Компания, однако, остается в санкционном списке США.
После прихода к власти президента Ирана Роухани в отношениях Тегерана и Запада наметилось некоторое потепление. В 2013 году Иран и «шестерка» посредников договорились о снятии ряда санкций против Тегерана, ограничивающих банковские операции и торговлю нефтью, что благотворно сказалось на иранской экономике.. В обмен иранские власти согласились на большую открытость иранской ядерной программы. Санкции США и дгругих западных стран, в частности, ограничивающие торговлю нефти с Ираном, нанесли значительный ущерб экономике страны. После снятия санкций Тегеран существенно нарастил поставки нефти. Планируется, что до 24 ноября Иран и «шестерка» переговорщиков обговорят все детали сделки и подпишут соответствующее соглашение. Снятие санкций с Ирана приобретает особенную важность на фоне антироссийских санкций и поиска Европы альтернатив поставкам энергоносителей из РОссии. Ранее Роухани заявлял, что Иран в настоящее время не располагает возможностями оперативно наладить продажу углеводородов ЕС в случае снижения поставок в из России, и что страна выступает за «здоровую конкуренцию», но вместе с тем готова координировать шаги с Москвой. Иран занимает первую строчку в мировом рейтинге стран по объемам разведанных запасов природного газа. По данным BP, 2013 году доказанные запасы газа Ирана увеличились на 200 млрд кубометров, достигнув 33,8 трлн кубометров, что на 2,5 трлн кубометров больше запасов газа России.