Քրդերը Թուրքիայում կշարունակեն բողոքները, չնայած իշխանությունների սահմանած պարետային ժամին: Այդ մասին հայտարարել է թուրքական քրդամետ Ժողովրդա-դեմոկրատական կուսակցության փոխնախագահ Նազմի Գյուրը:
Բողոքները սկսվեցին, երբ «Իսլամական պետության» գրոհայինները գրավեցին սիրիական քրդաբնակ Կոբանի ծայրամասերը, ավելի ուշ կոալիցիոն ուժերը կարողացան ետ մղել ահաբեկիչներին: Անկարան վճռական գործողություններ ձեռնարկեց փրկելու համար մարդկանց իսլամիստների կողմից պաշարված բնակավայրից: Մասնավորապես, բողոքողները պայքարում են, որ թուրքական կողմը սկսի զենք առաքել պաշարվածներին, իսկ առավել արմատականները հայտարարում են, որ թուրքական զորքերը պետք է մտնեն Սիրիայի տարածք՝ կասեցնելու համար ահաբեկիչների առաջխաղացումը:
«Քրդերի բողոքները կդադարեցվեն միայն եթե թուրքական իշխանությունները սկսեն օգնել Կոբանի բնակչությանը»,-պարզաբանել է Գյուրը, գրում է «Ռոսիյսկայա գազետան»:
Այժմ Դիարբեքիրում և Թուրքիայի հարավ-արևելքի այլ քաղաքներում արտակարագ վիճակ է հայտարարված, բնակավայրերի փողոցներում զինվորներ են հատյնվել տանկեի ու զրահամեքենաների ուղեկցությամբ: «Քրդերը վրդովված են փախստականների հետ թուրքական իշխանությունների վերաբերմունքվ,-պարզաբանել է թուրքագետ, Սանկտ Պետերբուրգի համալսարանի դոցենտ Ալեքսանդր Սոտնիչենկոն:-Եթե 2012-2013 թթ. Սիրիայից հեռացող տասնյակ հազարավոր փախստականներին, հիմնականում սունիներին, թուրքական իշխանությունները հանգիստ թույլ էին տալիս հատել սահմանը և բնակեցնում էին հատուկ ճամբարներում, ապա մի քանի օր առաջ Կոբանիից փախած քրդերին Անկարան թույլ չտվեց հատել սահմանը՝ սպառնալով ջրանետ մեքենաներ կիրառել:
Կոբանի քաղաքը քրդերի վերջին հանգրվանն է հյուսիսային Սիրիայում թուրքական սահմանի մոտ: Մյուս բոլոր բնակավայրերը վերահսկում են իսլամիստները: Ուստի հիմա խոսքը բուն սիրիական Քրդստանի գոյության մասին է: Եթե Կոբանին գրավեն, իսլամիստների հսկողության տակ կհայտնվեն մի քանի շրջաններ:
Սակայն Անկարան չի շտապում փրկել սիրիացի քրդերին, չնայած որ խորհրդարանը թույլ է տվել զորքերը գործի դնել կանխելու համար Կոբանի գրավումը: Հավանաբար, Թուրքիայի նախագահ էրդողանը, որը մշտապես դեմ էր Սիրիայի նախագահ Ասադին, այլ շահեր է հետապնդում: «Էրդողանը սպասում է, որ «Իսլամական պետությունը», քրդերը, որոնք մշտապես գլխացավանք են եղել Թուրքիայի համար իրենց անկախության պահանջով, ինչպես նաև վաղեմի հակառակորդ Ասադը թուլացնեն միմյանց: Եվ այն ժամանակ Անկարան կսատարի Ասադի զինյալ հակառակորդներին»,-կարծում է Սոտնիչենկոն:
Թուրքիայի նախագահը սիրիացի փախստականների ճամբարում օրերս հայտարարեց, որ լավագույն ելքը կլիներ թռիչքներից զերծ գոտու ստեղծումը Սիրիայի երկնքում, բուֆերային տարածքի ստեղծումը, ռազմական ուսուցումը սիրիացի չափավոր ապստամբների համար:
Ինչպես գրում է պարբերականը, հավանաբար, Անկարան կսպասի, և թեև ՆԱՏՕ-ում նրա դաշնակիցներն արդեն ռմբակոծում են ԻՊ դիրքերը Սիրիայում, Էրդողանը չի շտապում միանալ նրանց: Միակ տարբերակը, եթե Թուրքիան ստիպված կլինի միջամտել, եթե իսլամիստները փորձեն պղծել Սուլեյման շահի դամբարանը, որը թուրքական անկլավ է Սիրիայի տարածքում: «Հազիվ թե իսլամիստները գնան դրան, նրանց շահերից չի բխում Անկարայի հետ վիճաբանելը»,-գտնում է Սոտնիչենկոն:
Մինչդեռ, չնայած հաճախակի դարձած ԱՄՆ ու նրա դաշնակիցների ավիահարվածներին, «Իսլամական պետության» գրոհայինները կրկին հարձակման են անցել սիրիական Կոբանի քաղաքում: Քաղաքի արևելյան մասում գտնվող թաղամասերում երեկոյան մարտեր էին գնում:
«Կատաղի բախումներ են նաև Կոբանիի արևելքում: ԻՊ-ն հարձակման է անցել, վերադարձնելու համար վերահսկողությունը»,-ասել է Ռամի Աբդել Ռահմանը, Լոնդոնում գործող Սիրիայի մարդու իրավունքների կազմակերպության տնօրենը:
Ըստ նրա, Քրդական աշխատավորական կուսակցության առնվազն երեք մարտիկ է սպանվել ԻՊ ջիհադականների հետ: Գրոհի արդյունքում գրոհայիններին հաջողվել է ամրանալ Կոբանի արևմտյան մասի որոշ շրջաններում: Մինչ այդ նրանք գրավել էին քրդաբնակ քաղաքի արևելյան ու հարավային մասերը, հայտնում է 9tv.co.il-ը:

Курды в Турции продолжат протесты, несмотря на введенный властями комендантский час. Об этом заявил вице-президент турецкой прокурдской народно-демократической партии (HDP) Назми Гюр.
Причиной массовых волнений стала осада боевиками «Исламского государства» сирийского города Кобани, находящегося рядом с турецкой границей. Курды вышли на улицы турецких городов, требуя, чтобы Анкара предприняла решительные действия для спасения людей из осажденного исламистами населенного пункта. В частности, протестующие добиваются, чтобы турецкая сторона начала поставки оружия осажденным, а наиболее радикальные заявляют о необходимости ввода турецких войск на территорию Сирии, чтобы остановить победоносное шествие террористической группировки.
«Протесты курдов прекратятся, только если турецкие власти начнут помогать населению Кобани», – пояснил Гюр, пишет «Российская газета».
В настоящее время в Диярбакыре и других городах на юго-востоке Турции введено чрезвычайное положение, на улицах населенных пунктов появились солдаты в сопровождении танков и бронетранспортеров.
«Возмущение курдов вызвало обращение турецких властей с беженцами, – пояснил тюрколог, доцент Санкт-Петербургского госуниверситета Александр Сотниченко. – Если в 2012-2013 годах десятки тысяч бегущих из Сирии, в основном суннитов, турецкие власти спокойно пропускали через границу и селили в оборудованных лагерях, то несколько дней назад множество ищущих убежища жителей Кобани, этнических курдов, Анкара не пропустила на турецкую территорию, пригрозив использовать водометы.
Город Кобани – последний оплот курдов в северной Сирии рядом с турецкой границей. Все остальные населенные пункты контролируют исламисты. Поэтому сейчас речь идет, по сути, о самом существовании сирийского Курдистана. Если Кобани падет, исламисты объединят под своим контролем несколько районов, захваченных ими в разное время.
Но Анкара не спешит спасать сирийских курдов, несмотря на данное парламентом разрешение использовать войска для предотвращения захвата исламистами Кобани, пишет издание. Похоже, у президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, последовательно выступающего против сирийского лидера Башара Асада с начала конфликта в Сирии, другие интересы. «Эрдоган ждет, чтобы «Исламское государство», курды – постоянный источник беспокойства для Турции с их требованием независимости, а также давний противник Башар Асад взаимно ослабили друг друга. И тогда Анкара поддержит и усилит вооруженную светскую оппозицию Асаду», – считает Сотниченко.
Поэтому турецкий президент заявил на днях, выступая в лагере сирийских беженцев, что лучшим выходом стало бы введение бесполетной зоны над Сирией, создание буферного пространства, куда не могли бы заходить войска Асада, а также обучение военной тактике умеренных сирийских повстанцев.
Как пишет издание, похоже, что Анкара будет выжидать, и, хотя западные союзники Турции по НАТО уже бомбят исламистов в Сирии, Эрдоган не торопится к ним присоединяться. Единственный вариант, когда Турции придется вмешаться, – если фундаменталисты попробуют осквернить гробницу Сулейман Шаха, предка тюркской династии Османов. Он похоронен на территории нынешней Сирии, однако Турция имеет право держать там свой почетный караул. «Вряд ли исламисты пойдут на это, ссориться с Анкарой не в их интересах», – считает Сотниченко.
Между тем, несмотря на усилившиеся авиаудары США и союзников по коалиции, боевики террористической организации «Исламское государство» снова пошли в наступление в сирийском городе Кобани. В расположенных в восточной части города кварталах в среду вечером велись бои.
«Ожесточенные столкновения происходят на востоке Эйн-эль-Араб (Кобани), «Исламское Государство» пошло в наступление в целях возвращения контроля, который был частично утрачен», – сказал Рами Абдель Рахман, директор Сирийской обсерватории по правам человека, базирующейся в Лондоне.
По его словам, по крайней мере три бойца Курдской Народной обороны были убиты в боях наряду с неопределенным числом джихадистов ИГ.
В результате атаки боевикам удалось закрепиться в некоторых районах в западной части города Кобани. До того они захватили районы в восточной и южной части сирийского курдского города, сообщает 9tv.co.il.
Тем временем, председатель Армянского национального комитета Америки Кен Хачикян обратился с письмом к президенту США Бараку Обаме, где призвал его активней бороться с боевиками ИГИЛ и обратил внимание на поддержку Турцией террористов в конфликте. «Вместо того, чтобы закрывать глаза на продолжающуюся агрессию Турции в Кобани, Алеппо, Дейр Эз-Зоре, Кобани и по всей северной Сирии мы должны надавить на Турцию, заставив ее прекратить поддерживать ИГИЛ», – в частности, сказано в письме Хачикяна, сообщает Asbarez.