9 Հոկտեմբեր 2014 - 07:28 AMT
Բելառուսի խորհրդարանի վերին պալատը միաձայն վավերացրել է Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագիրը: Այժմ փաստաթուղթը պետք է ներկայացվի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի ստորագրությանը, որից հետո ԵՏՄ մասին պայմանագրի վավերացումը բելառուսական կողմը կավարտի:
Ավելի վաղ Ղազախստանի խորհրդարանի վերին պալատը՝ Սենատը, հոկտեմբերի 9-ի նիստում ընդունել է «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» պայմանագրի վավերացման մասին» օրենքը: Փաստաթուղթն ներկայացվել է նախագահի ստորագրմանը:
Եվրասիական տնտեսական միությունը շատ կարևոր նախագիծ է, որը նախատեսում է երեք խոշոր պետությունների համագործակցություն և ենթադրում է նոր աշխատատեղերի ստեղծում, ինտեգրման խորացում և աջակցություն ներդրումների ներգրավմանը: Ամենակարևորը՝ նախագծի իրականացումը կնպաստի մեր քաղաքացիների բարեկեցության աճին»,-հայտարարել է նիստում Ղազախստանի Սենատի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը: Փաստաթուղթը գործնականում միաձայն ընդունվեց: 44 սենատորներից օրենքի օգտին քվեարկել է 43 պատգամավոր, 1-ը ձեռնպահ է մնացել, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Պայմանագրի հիմք են կազմում ՄՄ և Միասնական տնտեսական տարածքի շրջանակում ձերբ բերված Ղազախստանի, Ռուսաստանի ու Բելառուսի պայմանավորվածությունները»,-հայտնել է պալատի նիստում Ղազախստանի ազգային տնտեսության նախարար Երբոլատ Դոսաևը:
Ըստ նրա, ԵՏՄ մասին պայմանագրում համակարգված է ՄՄ և ԵՏՏ իրավանորմատիվային բազան: Մասնակցությունը ինտեգրացիոն միավորմանը «զգալի հնարավորություններ է բացում Ղազախստանի տնտեսության զարգացման համար, էներգետիկայի, տրանսպորտի, արդյունաբերության ու գյուղատնտեսության ոլորտներում առկա ներուժի իրացման համար»,-ասել է նախարարը:
Ինչպես ակնկալվում է, հոկտեմբերի 9-ին ԵՏՄ ստեղծման մասին պայմանագրի վավերացման մասին օրինագիծը կքննարկվի Բելառուսի ԱԺ Ներկայացուցիչների պալատում:
Եթե ստորին պալատը որոշի այն վավերացնել, օրինագիծը կքննարկվի վերին պալատում՝ Հանրապետության Խորհրդում, հայտնում է For-ua.com-ը:
Ավելի վաղ ասվել է, որ բելառուս պատգամավորները մտահոգություն են հայտնել ԵՏՄ պայմանագրի մի շարք դրույթների և ՌԴ մանևրի վերաբերյալ նավթային ոլորտում: Նրանք նշել են, որ ՌԴ նախատեսվող հարկային փոփոխությունները վնասներ կբերեն երկրի բյուջեին, և նշել են, որ ակնկալվող վնասները թույլ չեն տալիս խորհրդարանին սկսել 2015-ի բյուջեի մասին օրինագծի քննարկումը:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Պուտինը ստորագրեց ԵՏՄ պայմանագրի վավերացման մասին օրենքը: Մինչ այդ ՌԴ առաջին փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը հայտարարել է, որ մինչ հոկտեմբերի 10-ը պատրաստ կլինի ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը, այն ուժի մեջ կմտնի 2015-ի հունվարի 1-ից:
ՀՀ կառավարությունը հոկտեմբերի 2-ի նիստում հավանություն է տվել ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրին:
Ենթադրվում է, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը կստորագրվի ԱՊՀ ու ԵՏՄ հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում կայանալիք գագաթնաժողովին:

9 Октябрь 2014 - 06:22 AMT
Верхняя палата белорусского парламента единогласно ратифицировала договор о Евразийском экономическом союзе. В настоящее время документ должен быть направлен на подпись президенту республики Александру Лукашенко, после чего процедура ратификации соглашения о ЕАЭС с белорусской стороны будет завершена.
Ранее Сенат (верхняя палата) парламента Казахстана на заседании 9 октября принял закон «О ратификации соглашения «О Евразийском экономическом союзе». Документ будет направлен на подпись главе государства.
«Евразийский экономический союз – очень важный проект, который предусматривает сотрудничество трех крупных государств и предполагает создание новых рабочих мест, продвижение интеграции и содействие привлечению инвестиций. Самое главное – его реализация способствует повышению благосостояния наших граждан, населения трех государств», – заявил на заседании председатель сената парламента Казахстана Касым-Жомарт Токаев.
Документ был практически единогласно поддержан депутатами сената. Из 44 сенаторов, за принятие закона проголосовали 43, 1 – воздержался, сообщает ТАСС.
«Основой договора являются достигнутые в рамках Таможенного союза (ТС) и Единого экономического пространства (ЕЭП) договоренности Казахстана, России и Белоруссии», – сообщил, выступая на заседании палаты, министр национальной экономики Казахстана Ерболат Досаев.
По его словам, в договоре о ЕАЭС систематизирована нормативно-правовая база ТС и ЕЭП. При этом, участие в создаваемом интеграционном объединении «открывает значительные возможности для развития экономики Казахстана, полномасштабной реализации имеющегося потенциала в сферах энергетики, транспорта, промышленности и сельского хозяйства», подчеркнул министр.
Как ожидается, 9 октября законопроект о ратификации договора о создании Евразийского экономического союза будет рассмотрен на заседании Палаты представителей Национального собрания Беларуси.
Если нижняя палата парламента примет решение о его ратификации, законопроект рассмотрят в верхней палате парламента – Совете республики Национального собрания, сообщает For-ua.com.
Ранее сообщалось, что белорусские депутаты высказывали крайнюю озабоченность в связи с целым рядом положений договора о ЕАЭС и готовящимся в России налоговым маневром в нефтяной отрасли. Они отмечали, что планируемые РФ налоговые изменения приведут к убыткам для бюджета страны, и подчеркивали, что ожидаемые убытки не позволяют парламенту приступить к рассмотрению законопроекта о бюджете на 2015 год.
Ранее президент РФ Владимир Путин подписал закон о ратификации договора о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС). До того первый вице-премьер РФ Игорь Шувалов заявил, что к 10 октября подготовлен договор о присоединении Армении к ЕАЭС, который в случае подписания вступит в силу с 1 января.
Предполагается, что договор о присоединении Армении к ЕАЭС будет подписан на саммит СНГ и Евразийского экономического союза (ЕАЭС) 10 октября в Минске.