10 Հոկտեմբեր 2014 - 07:57 AMT
Ամերիկացի գիտնականները կանխատեսում են, որ մոտ օրերս մահաբեր էբոլա վիրուսը կարող է տարածվել Ռուսաստանում: 1% հավանականությամբ` Ռուսաստանում մահացու հիվանդությամբ վարակված առաջին մարդը կհայտնվի արդեն 2 շաբաթ անց: Մեկ ամիս անց հավանականությունը կաճի մինչև 5%:
Նման կանխատեսումներով են հանդես եկել Բոստոնի համալսարանի մասնագետները: Նրանց հաշվարկների համաձայն` էբոլան կներթափանցի Ռուսաստան Եվրոպայից իրականացվող չվերթների միջոցով: Ռուս բժիշկները ենթադրում են, որ ռիսկի գոտում առաջինը կհայտնվի բուժանձնակազմը:
«Բժիշկ վարակաբաններն ականապատ դաշտի վրայով են քայլում: Բուժանձնակազմը կարող է սխալվել: Հնարավոր է նաև լաբորատոր վարակում: Անհրաժեշտ է ունենալ հակաշիճուկների ռազմավարական պաշար կամ հակամամինների հիման վրա այլ դեղամիջոցներ, որոնք կկարողանան չեզոքացնել հարուցիչը: Ինչքան գիտեմ, Ռուսաստանում նման միջոցներ առկա են»,- պատմել է վիրուսների էկոլոգիայի հետազոտական կենտրոնի վարակաբանության լաբորատորիայի վարիչ Միխաիլ Շչելկանովը, հաղորդում է «Միր 24»-ը:
Միևնույն ժամանակ, Մակեդոնիայում մահացել է Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի, ենթադրաբար, Էբոլայի վիրուսի ախտորոշմամբ: Մինչ այդ` հոկտեմբերի 8-ի առավոտյան, Դալասի հիվանդանոցում մահացել է Էբոլա տենդով վարակված մեկ այլ տղամարդ: Թոմաս Էրիկ Դանկանի մահվան մասին հաղորդել է Տեխաս նահանգի առողջապահության նախարարությունը: 42-ամյա տղամարդը Էբոլա տենդի կասկածով հոսպիտալացվել է սեպտեմբերի 28-ին` Լիբերիա այցից հետո: Տղամարդն ավելի վաղ դիմել է բժիշկների օգնությանը, սակայն բուժանձնակազմը հրաժարվել է նրան հոսպիտալացնել:
Սերբիայում ավելի քան 700 մարդ Էբոլա վիրուսի պատճառով գտնվում է բժիշկների հսկողության տակ: Նրանցից 90-ը վերջերս է ժամանել այն վայրերից, որտեղ տարածված է Էբոլան, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը` հանրապետության առողջապահության նախարարությանը հղումով:
Էբոլա տենդի նախանշաններով քաղաքացի է հոսպիտալացվել նաև Պրագայում: Հիվանդանոցի ներկայացուցիչը նշել է, որ 56-ամյա տղամարդը վերջերս է վերադարձել Լիբերիայից: Նրա տվյալներն ուղարկվել են Բեռլին` ախտորոշման հաստատման համար: Սպասվում է, որ արդյունքը հայտնի կլինի ուրբաթ օրը:
ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, Նյու Յորքի Լա Գուարդիա օդանավակայանի մոտ 200 հավաքարար հրաժարվել է դուրս գալ աշխատանքի: Նրանք աշխատակազմի ղեկավարությունից պահանջում են ուժեղացնել Էբոլա տենդի տարածման դեմ պայքարի միջոցները: Աշխատակիցները կարծում են, որ պատշած ձևով պաշտպանված չեն հիվանդությամբ հնարավոր վարակումից: Մասնավորապես, նրանց իբրև թե չեն բաժանել համապատասխան ձեռնոցներ ու պաշտպանիչ դիմակներ:
«Մենք Էբոլա տենդով վարակվելու ռիսկի գոտում առաջինն ենք, քանի որ անդադար մաքրում ենք պետքարանները, աղբը թափում ու այլ նմանատիպ աշխատանք կատարում»,- լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ցուցարարներից մեկը:
Միևնույն ժամանակ Մեծ Բրիտանիան, ԱՄՆ-ն ու Կանադան օդանավակայաններում Էբոլայի վարակի հայտնաբերման ստուգումներ են անցկացնում, հաղորդում է Facenews: Դեռևս ստուգելու են միայն Լիբերիայից, Սիերա Լիոնեից ու Գվինեայից ժամանողներին: Առաջնային ստուգումն իրականացվելու է ջերմաչափման տեսքով: Բացի այդ, այս երկրներից բոլոր ժամանողներին հարցնելու են` արդյոք շփվել են վարակակիրների հետ:
Ինչպես հայտնում է Dailymail-ը, մասնագետները կարծում են, որ Էբոլան կարող է տարածվել նաև օդակաթիլային ճանապարհով, ոչ թե միայն ուղիղ շփման միջոցով, իչպես պնդում էին ավելի վաղ:
Էբոլայի հեմորագիկ տենդի ախտանիշներն են`
Ինկուբացիոն կամ գաղտնի շրջանը տատանվում է մի քանի օրից մինչև 2-3 շաբաթ: Հիվանդության սկիզբը սուր է ընթանում, մարմնի ջորմությունը բարձրանում է մինչև 38-39 աստիճան, ուղեկցվում գլխացավով, փսխումներով, մարսողության խանգարմամբ: Առաջին օրերին հիմնականում արտահայտվում են անգինայի նախանշանները` նշագեղձերի բորբոքումն առաջացնում է «կոկորդում գնդի» տպավորություն: Հիվանդության սրման հետ առաջանում է չդադարող փխսում, ցավ փորի շրջանում ու դիարեա: Արագ զարգանում է հեմորագիկ համախտանիշը, առաջանում են մաշկային արնազեղումներ, ներքին արնահոսություններ, արյունոտ փսխումներ: Հաճախ հիվանդների մոտ դիտվում է ագրեսիայի ավելացում, որը երկար ժամանակ պահպանվում է նաև ապաքինման ու վերականգնման փուլում: Հիվանդության սկզբից մոտավորապես 4-6-րդ օրը հայտնվում է էկզանթեմա:
Մահացու ելքը, որպես կանոն, լինում է հիվանդության 25-րդ շաբաթի սկզբում: Հիմնական պատճառները` արյունահոսություն, ինքնաթունավորում, ինֆեկցիոն-տոքսիկ շոկ:
Ապաքինման դեպքում հիվանդության սուր փուլը դիտվում է 2-3 շաբաթ: Լիակատար ապաքինման շրջանը տևում է 2-3 ամիս: Ուղեկցվում է անարեքսիայով, մարմնի զանգվածի նվազմամբ, մազաթափությամբ, երբեմն նաև հոգեկան խանգարումների զարգացմամբ:
Հիվանդության ընթացքի կանխատեսումը ծայրահեղ անբարենպաստ է. տարբեր օջախներում մահացու ելքի հավանականությունը 50-ից 90% է:

10 Октябрь 2014 - 06:26 AMT
Американские ученые сделали прогноз, согласно которому в ближайшие дни смертоносный вирус Эбола может распространиться в России. С вероятностью в 1% первый больной смертельным вирусом появится в России уже через 2 недели. Спустя месяц риск увеличится до 5%.
С такими прогнозами выступили специалисты из Бостона. По их расчетам, Эбола проникнет в России через рейсы европейских авиакомпаний. Российские вирусологи полагают, что первым в зоне риска окажется медперсонал.
«Врачи инфекционисты ходят по минному полю. Медперсонал может ошибаться. Так же возможно лабораторное заражение. Необходимо иметь стратегический запас антисывороток или других препаратов на основе антител, способных нейтрализовать вирусную частицу. Насколько я знаю, в России такие препараты есть», — рассказал заведующий лабораторией экологии вирусов ФГУ НИИ вирусологии Михаил Щелканов, сообщает Мир24.
Между тем, в Македонии скончался гражданин Великобритании, предположительно с диагнозом лихорадки Эбола. До того мужчина, зараженный лихорадкой Эбола, умер утром 8 октября в больнице Далласа. О смерти Томаса Эрика Данкана рассказали представители министерства здравоохранения штата Техас. 42-летний мужчина был госпитализирован с подозрением на лихорадку Эбола 28 сентября после поездки в Либерию. Мужчина обращался за помощью к врачам несколькими днями ранее, однако медперсонал отказался госпитализировать его.
В Сербии свыше 700 человек помещены под медицинское наблюдение в связи с вирусом Эбола. Более 90 из них недавно прибыли из мест распространения смертельной болезни, сообщает ТАСС со ссылкой на министерство здравоохранения республики. Таким образом ведомство отчиталось о принятии дополнительных мер защиты в связи с появлением первых случаев заражения вирусом Эбола на территории Европы, передает РСН.
Также пациент с симптомами лихорадки Эбола помещен в изолятор пражского госпиталя. Представитель больницы сообщил, что 56-летний мужчина недавно вернулся из Либерии. Его анализы отправлены в лабораторию в Берлин для уточнения диагноза. Ожидается, что результат будет известен в пятницу.
По сообщению ТАСС, в нью-йоркском аэропорту Ла Гуардиа около 200 уборщиков пассажирских самолетов не вышли на работу. Они требуют от администрации воздушной гавани усилить меры по предотвращению распространения вируса Эбола.
Работники считают, что они не защищены должным образом от возможного заражения болезнью, вызванной вирусом Эбола. В частности, им якобы не раздали специальные перчатки и защитные маски. «Мы первыми рискуем заразиться вирусом Эбола, поскольку постоянно чистим уборные, выносим мусор и выполняем другую подобную работу», – заявил один из протестующих журналистам.
Тем временем, Великобритания, США и Канада вводят в аэропортах проверку на Эболу, сообщает Facenews. Проверять будут только прибывающих из Либерии, Сьерры Леоне и Гвинеи — стран западной Африки, где пока локализована эпидемия геморрагической лихорадки, возбуждаемой вирусом Эбола. Первичная проверка будет заключаться в измерении температуры тела. Также всех прибывающих из указанных стран будут спрашивать, находились ли они в контакте с зараженными вирусом Эбола.
Как сообщает Dailymail, эксперты сообщают, что Эбола может передаваться воздушно-капельным путем, а не только через прямой контакт, как утверждалось ранее.
Симптомы Геморрагической лихорадки Эбола:
Инкубационный период варьирует от нескольких дней до 2-3 недель. Начало заболевания острое, с повышения температуры тела до 38-39 °С, головной боли, миалгий и артралгий, недомогания, тошноты. В течение первых дней у большинства больных возникают явления ангины; воспаление миндалин вызывает ощущение болезненного «шара в горле». В разгар заболевания присоединяются неукротимая рвота, боли в животе и диарея геморрагического характера с испражнениями в виде мелены. Быстро развивается геморрагический синдром с проявлениями кожных кровоизлияний, органных кровотечений, кровавой рвоты. Часто наблюдают признаки энцефалопатии в виде возбуждения и агрессивности больных; в случаях выздоровления они длительно сохраняются и в период рекон-валесценции. На 4-6-й день от начала болезни приблизительно у половины больных появляется экзантема сливного характера.
Летальный исход наступает, как правило, в начале 2-й недели болезни. Его основные причины – кровотечения, интоксикация, гиповолемический и инфекционно-токсический шоки.
В случаях выздоровления острая фаза заболевания продолжается 2-3 нед. Период реконвалесценции затягивается до 2-3 мес, сопровождается астенизацией, анорексией, снижением массы тела, выпадением волос, иногда развитием психических нарушений.
Осложнения
Осложнениями можно считать все тяжелые патогенетически обусловленные процессы, ведущие в конечном счете к смерти больных: кровотечения, гиповолемический и инфекционно-токсический шоки. Прогноз заболевания крайне неблагоприятен; в отдельных очагах летальность составляет от 50% до 90%.