10 Հոկտեմբեր 2014 - 07:55 AMT
«Իսլամական պետության» առաջնորդներից մեկը՝ Օմար ալ Շիշանին (Չեչեն Օմար մականունով), հոր հետ հեռախոսազրույցում հայտնել է, որ գրոհայինների հաջորդ թիրախներից մեկը Ռուսաստանն է լինելու: «ԻՊ» առաջնորդներից մեկը մտադիր է վրեժխնդիր լինել Ռուսաստանից՝ Վրաստանում գործողությունների համար:
«Մի անհանգստացիր, ես տուն կդառնամ ու ցույց կտամ այդ ռուսներին: Իմ հետևից արդեն հազարավոր մարդիկ են գնում, նրանց թիվը գնալով կավելանա: Մենք վրեժխնդիր կլինենք Ռուսաստանից»,-մեջբերել է գրոհայինների խոսքը նրա հայրը՝ Թեմուր Բատիրաշվիլին, որն ապրում է Վրաստանի հյուսիսում գտնվող Պանկիսի կիրճում: «Մեր նպատակը հստակ է, բոլորը գիտեն, թե հանուն ինչի ենք մենք պայքարում: Մեր ուղին դեպի խալիֆայություն է տանում»,-ավելի վաղ հայտարարել էր Ալ Շիշանին «Իսլամական պետության» տարածած տեսանյութում, հայտնում է Դնի.ռու-ն:
Չնայած, որ նրան Չեչեն Օմար են կոչում, Բատիրաշվիլին ծնվել և մեծացել է Վրաստանում: Նա Սիրիայում և Իրաքում խալիֆայության հաստատման համար պայքարող խմբավորման առաջնորդն է: Նրա հետնորդների թվում տասնյակ երիտասարդներ կան Պանկիսի կիրճից, որոնք հուսալքված են աշխատատեղերի բացակայությունից և վրդովված Ռուսաստանի տիրապետությամբ Կովկասում, գրում է Bloomberg-ը:
Ավելի վաղ ԻՊ ահաբեկիչներն արդեն սպառնացել են պատերազմ հրահրել ռուսական Կովկասում, այդ թվում նաև Չեչնիայում: «Ռուսաստանում կան ուժեր և միջոցներ, թույլ չտալու համար նրանց հատել սահմանը: Եթե ինչ-որ մեկը փորձի քիթը խոթել Չեչնիա, մենք նրան այն աշխարհի տոմս դուրս կգրենք, ինչպես Աբու Վալիդին, Աբու Հավեսին, Հատտաբին ու Բասաևին»,-ասել է իր հերթին Ռամզան Կադիրովը:
Ինչպես արդեն հաղորդվել է, Ռուսաստանը պատրաստ է օգնել այն երկրներին, որոնք բացահայտ առճակատման մեջ են գրոհայինների հետ: ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը պատմել է, որ երկիրը պատրաստ է սատարել Իրաքին:
«Մոսկվան պատրաստ է առաջիկայում ևս աջակցել Իրաքի ղեկավարությանը և նրա ջանքերին, ուղղված ահաբեկչական սպառնալիքի դեմ պայքարին, առաջին հերթին ի դեմս «Իսլամական պետութան», ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ: Իրաքի վարչապետ Հայդար Աբադին երախտագիտություն է հայտնել Ռուսաստանի համերաշխության համար և նշել, որ Բաղդադի նպատակն է ամրապնդել ու շարունակել երկխոսությունը ՌԴ հետ բոլոր ուղղություններով:
Ըստ Smiua.net-ի, առնվազն ԻՊ 220 գրոհային է սպանվել ավիահարվածի արդյունքում, որ հասցրել է Իրաքին միջազգային կոալիցիան: Ինքնաթիռները ռմբակոծել են ավտոշարասյունը 25 տրանսպորտային միջոցից բաղկացած: Առնվազն 42 ահաբեկիչ սպանվել է կոալիցիայի ռմաբկոծությունների հետևանքով Կոբանի քրդաբնակ քաղաքի մատույցներում: Սիրիայում Մարդու իրավունքների դիտորդական կոմիտեն հայտնում է, որ ԻՊ 23 գրոհային է սպանվել ավիահարվածների արդյունքում: Եվս 19 ծայրահեղական սպանվել է քուրդ աշխարհազորայինների հետ մարտերում, նաև 15 քուրդ է զոհվել:
Մինչդեռ, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ հանդիպմանը Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն հայտարարեց, որ «իրական չէ ակնկալել Թուրքիայից, որ նա ցամաքային գործողություն կսկսի ջիհադականների դեմ միայնակ: Մենք բանակցում ենք բոլոր հնարավոր տարբերակների մասին, մեր դաշնակիցների հետ: Թուրքիան չի հրաժարվի իր փայ աշխատանքից, եթե նման որոշում կայացվի»:
Ոչ ՆԱՏՕ-ն, ոչ Վաշինգտոնը չեն քննարկում դեռ թռիչքներից զերծ բուֆերային գոտու ստեղծման հավանականությունը Սիրիայի երկնքում, ինչը պնդում է Անկարան: Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Օբաման որոշ հիասթափություն է հայտնել Թուրքիայի անգործության վերաբերյալ:
Մինչդեռ իսլամիստները հրապարակել են քուրդ կամավորներից առգրավված զենքի ու զինտեխնիկայի պատկերներով տեսանյութը: Հաստատել կամ հերքել տեսանյութը հնարավոր չէ, հայտնել է «Սվեժի վետեր» լրատվականը:
Ըստ ՏԱՍՍ-ի, Լոնդոնի ոստիկանությունը ևս մեկ մարդու է ձերբակալել, ով մեղսակից է «Իսլամական պետության» գործունեություանը: Հինգերորդ կասկածյալը ձերբակալվել է այն պատճառով, որ առնչություն ունի ԻՊ ոչնչացված օղակին, որի գրոհայիններն ահաբեկչական գործողություններ էին նախապատրաստում ՄԹ տարածքում: Լոնդոնում հատուկ գործողության ընթացքում երեքշաբթի չորս մարդ ձերբակալվեց, որոնց կասկածում են ահաբեկչություն նախապատրաստելու մեջ: Նրանք կռվել են Սիրիայում ԻՊ շարքերում:

10 Октябрь 2014 - 06:34 AMT
Один из лидеров «Исламского государства» Омар аль-Шишани (по прозвищу Омар Чеченец) сообщил по телефону своему отцу, что одной из следующих целей боевиков будет Россия. Мстить России один из военных лидеров «ИГ» намерен за действия войск России в Грузии.
«Не беспокойся, отец, я приеду домой и покажу русским. Со мной уже идут тысячи людей, и их будет больше. Мы отомстим России», – процитировал боевика его отец Темур Батирашвили, который живет в расположенном на севере республики Панкисском ущелье. «Наша цель ясна, и все знают, почему мы боремся. Наш путь лежит к халифату», – заявлял ранее аль-Шишани в видео, распространенном «Исламским государством», сообщает Дни.Ру.
Несмотря на свое прозвище («Омар-чеченец»), Батирашвили родился и вырос в Грузии. Он является лидером группировки, борющейся за исламский халифат в Сирии и Ираке. Среди его приспешников десятки молодых людей из Панкиси, которые разочаровались в отсутствием рабочих мест и возмущены доминированием России на Кавказе, пишет Bloomberg.
Ранее террористы из «Исламского государства» уже угрожали устроить войну на российском Кавказе, в том числе в Чечне. «В России есть силы и средства, чтобы не позволить этой заразе пересечь границу. Если кто-то сунется в Чечню, мы выпишем билет на тот свет, как Абу Валиду, Абу Хавсу, Хаттабу и Басаеву», – отметил в свою очередь Рамзан Кадыров.
Как уже сообщалось, Россия готова помочь тем странам, которые находятся в стадии открытого вооруженного противостояния с боевиками «Исламского государства». Так, глава Министерства иностранных дел России Сергей Лавров рассказал, что страна готова оказать Ираку поддержку.
«В Москве готовы и впредь оказывать содействие иракскому руководству в его усилиях по отпору террористической угрозе, в первую очередь в лице «Исламского государства», – говорится в сообщении российского внешнеполитического ведомства. Премьер Ирака Хайдар Абади выразил признательность за проявленную Россией солидарность с его народом и подчеркнул нацеленность Багдада на продолжение и укрепление двустороннего сотрудничества в различных областях.
По сообщению Smiua.net, как минимум, 220 боевиков «Исламского государства» были убиты в результате авиаудара, нанесенного международной коалицией в Ираке. Самолеты сбросили бомбы на колонну машин, состоящей из 25 транспортных средств. В автомобилях ехали исламисты. По меньшей мере, 42 террориста погибли в среду в результате бомбардировок ВВС коалиции и ведущихся в городе Кобани боев с бойцами курдского ополчения. Наблюдательный совет по правам человека в Сирии сообщает, что 23 боевика ИГ погибли после авиаударов, нанесенных самолетами международной коалиции. Еще 19 экстремистов убили в боях с отрядами курдов-ополченцев. В этих столкновениях погибли также 15 курдов.
Между тем, на встрече с генсеком НАТО Йенсом Столтенбергом глава МИДа Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что “нереально ожидать от Турции, что она начнет наземную операцию (против джихадистов) в одиночку. Мы продолжаем вести переговоры обо всех возможных вариантах (развития ситуации), переговоры с нашими союзниками. Турция не откажется выполнять свою часть (работы) в случае принятия общего решения”.
Ни НАТО, ни Вашингтон не обсуждают пока перспективу создания беспилотных и буферных зон, на чем настаивает Анкара. В то же время президент США Барак Обама выразил некоторое разочарование бездействием Турции.
В то же время исламисты обнародовали видеокадры, на которых демонстрируются захваченные у курдских ополченцев оружие и военная техника. Подтвердить или опровергнуть подлинность видеозаписи не представляется возможным, сообщает РИА «Свежий ветер».
По сообщению ТАСС, полиция британской столицы задержала еще одного человека, причастного к деятельности экстремистской группировки «Исламское государство». Пятый подозреваемый был задержан из-за того, что он имеет отношение к недавно ликвидированной ячейке ИГ, боевики которой готовили теракты на территории Соединенного Королевства.
В ходе спецоперации, прошедшей в Лондоне в минувший вторник, были задержаны четыре человека, которые подозреваются в подготовке теракта.