Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ստորագրել է Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման մասին պայմանագրի վավերացման վերաբերյալ օրենքը, հայտնել է նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Անդրեյ Կոբյակովը: Նա ուշադրություն է հրավիրել մի շարք կարևոր դրույթների վրա: Սկզբունքային է, որ օրենքի տեքստում վերարտադրված է մայիսին Աստանայում Լուկաշենկոյի արած հայտարարությունը: Բելառուսը պարտաճանաչ կերպով կկատարի իր պարտավորությունները, որ ստանձնում է պայմանագրի ստորագրումով և այլ միջոցներ կձեռնարկի այն կյանքի կոչելու համար, եթե կոնկրետ պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեն առանձին ապրանքների մասով խոչընդոտների, սահմափակումների ու առևտրից հանելու վերաբերյալ: Առաջին հերթին դա վերաբերում է էներգակիրներին, հավաքող արտադրություններին, ավտոփոխադրումների ազատականացմանը և զգայուն այլ պահերին Բելառուսի տնտեսության համար, գրում է «Բելառուսն այսօր»:
Հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում աշխատանքն է սկսում ԱՊՀ երկրների և Եվրասիական տնտեսական միության անդամների գագաթնաժողովը, որտեղ նախատեսվում է ստորագրել ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն արդեն Մինսկում են:
Ինրչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, Եվրասիական տնտեսական ընկերակցությունը, որի անդամներն էին Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Տաջիկստանը (ԵվրԱզԷՍ) հոկտեմբերի 10-ին դադարեցնում է գոյությունը:
Ուղիղ 10 տարի առաջ՝ 2000 թ. հոկտեմերի 10-ին ստեղծված միավորման գործունեությունը կկասեցվի Մինսկում, որտեղ վերոնշյալ պետությունների ղեկավարները, այդ թվում ՌԴ նախագահ Պուտինը, հավաքվել են քննարկելու հետագա ինտեգրման հեռանկարները:
Ինչպես լրագրողներին է հայտնել ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը, «ԵվրԱզԷՍ-ը դադարեցնում է գործունեությունը, քանի որ 2015-ի հունվարի 1-ից կսկսի գործել Եվրասիական տնտեսական միությունը»: Նախագահները պայմանագիր կստորագրեն այդ միավորման աշխատանքի դադարեցման վերաբերյալ: «ԵվրԱզԷՍ-ի գործունեությանը վերջ կդրվի, թեև քարտուղարությունը կշարունակի գործել մինչև 2015-ի սկիզբը, հետո կազմակերպությունը լիովին կդադարեցնի իր գոյությունը»,-հստակեցրել է նա:
Ուշակովը նշել է, որԵվրԱզԷՍ-ում «լայնածավալ իրավապայմանագրային բազա է ստեղծվել՝ 2015 համաձայնագիր բազմակող առևտրատնտեսական համագործակցության համար, որոնք հիմք կհանդիսանան եվրասիական ինտեգրման զարգացման համար»:
«Ընկերակցության գործառնություններից շատերը արդեն փոխանցվել են Եվրասիական տնտեսական միությանը, շատ փաստաթղթեր վերաձևակերպվել են»,-ասել է նա:
Կրեմլի ներկայացուցիչը պարզաբանել է, որ այն ոլորտներում, որոնք ԵՏՄ կանոնակարգմանը ենթակա չեն՝ սոցիալ-հումանիտար, միջտարածաշրջանային գործակցություն, ոլորտային գործակցություն, նախկինում կնքված միջազգային պայմանագրերն ու ընդունվաՙծ միջպետական նպատակային ծրագրերը կշարունակեն իրագործվել միջպետական մակարդակով»:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը օրենք ստորագրեց ԵՏՄ մասին պայմանագիրը վավերացնելու վերաբերյալ: Մինչ այդ ՌԴ առաջին փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը հայտարարեց, որ մինչ հոկտեմբերի 10-ը պատրաստ կլինի ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը, որը ստորագրվելու դեպքում ուժի մեջ կմտնի հունվարի 1-ին:
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց ԵՏՄ-ին ՀՀ միանալու մասին պայմանագրի նախագծին: .

10 Октябрь 2014 - 06:36 AMT
Президент Беларуси Александр Лукашенко подписал закон о ратификации Договора о создании Евразийского экономического союза, сообщил глава администрации президента Андрей Кобяков. При этом он обратил внимание на ряд важных моментов. Принципиально то, что в тексте закона воспроизведено заявление, которое Александр Лукашенко сделал еще в мае этого года во время подписания Договора о ЕАЭС в Астане. Суть в следующем. Беларусь будет добросовестно выполнять свои обязательства по подписанному тогда договору и предпримет иные меры по его реализации при условии, что будут достигнуты конкретные договоренности о снятии барьеров, ограничений и изъятий в торговле отдельными товарами и оказании некоторых видов услуг. В первую очередь это касается энергоносителей, продукции сборочных производств, либерализации автоперевозок и других чувствительных позиций для белорусской экономики, пишет «Беларусь сегодня».
10 октября в Минске проходит саммит СНГ и Евразийского экономического союза (ЕАЭС), на котором планируется подписание договора о присоединении Армении к ЕАЭС. Президент Армении Серж Саргсян и глава МИД Эдвард Налбандян уже находятся в белорусской столице для участия в саммите.
Как сообщает ТАСС, Евразийское экономическое сообщество России, Белоруссии, Казахстана, Киргизии и Таджикистана (ЕврАзЭС) 10 октября формально прекратит свое существование.
Созданное ровно 14 лет назад – 10 октября 2000 года – объединение будет ликвидировано на саммите в Минске, где лидеры этих государств, включая президента РФ Владимира Путина, соберутся для обсуждения перспектив дальнейшей интеграции.
Как сообщил журналистам помощник президента РФ Юрий Ушаков, «ЕврАзЭС ликвидируется в связи с началом функционирования 1 января 2015 года Евразийского экономического союза».
Президенты подпишут договор о прекращении работы этого объединения. «В деятельности ЕврАзЭС будет поставлена точка, хотя секретариат еще будет продолжать функционировать до начала 2015 года, потом организация полностью прекратит свое существование», – уточнил он.
Ушаков отметил, что в ЕврАзЭС «создана масштабная договорно-правовая база (215 соглашений) многостороннего торгово-экономического сотрудничества, обеспечившая фундамент для развития евразийской интеграции».
«Значительная часть функций Сообщества уже передана Евразийскому экономическому союзу, многие документы были переоформлены», – подчеркнул он.
Представитель Кремля пояснил, что в тех сферах, которые не попадают под регулирование ЕАЭС (социально-гуманитарное, межрегиональное сотрудничество, отраслевое взаимодействие), реализация ранее заключенных международных договоров и принятых межгосударственных целевых программ продолжится на межгосударственном уровне».
Ранее президент РФ Владимир Путин подписал закон о ратификации договора о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС). До того первый вице-премьер РФ Игорь Шувалов заявил, что к 10 октября подготовлен договор о присоединении Армении к ЕАЭС, который в случае подписания вступит в силу с 1 января.