10 Հոկտեմբեր 2014 - 08:48 AMT
Թուրքիայում շարունակվում են զինված բախումները քրդերի, ոստիկանների, թուրք ազգայնականների ու «Իսլամական պետության» կողմնակիցների միջև՝ զոհերի թիվը հասել է 35-ի:
Ըստ Hurriyet-ի, 10 մարդ է զոհվել հոկտեմբերի 9-ի երեկոյան: Զոհվածների թվում երկու ոստիկան կա, այդ թվում Բինգյոլի ոստիկանապետ Աթալայ Ուրկերը: Վերջինս զոհվել է հրկիզված ոստիկանական բաժանմունք այցելելոււ ժամանակ, երբ անհայտները նրա ուղղությամբ կրակ են բացել:
Ուրկերի սպանությունը ոստիկանության բարձրաստիճան աշխատակցի առաջին սպանությունն է 2001-ից ի վեր, երբ սպանվեց Դիարբեքիրի ոստիկանապետը:
Քրդամետ Firat գործակալությունն, իր հերթին հայտնում է, որ Բինգյոլում ոստիկանների բացած կրակի արդյունքում 5 խաղաղ բնակիչ է սպանվել: Սպանվածներին իշխանամետ թուրքական ԶԼՄ-ները ներկայացնում են որպես Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության անդամների:
Ընդհանուր առմամբ վերջին օրերին 10 մարդ է սպանվել Դիարբեքիրում, 6-ը՝ Մարդինում, 5-ը՝ Բինգյոլում, զոհեր կան Ադանայում, Բատմանում, Մուշում, Այնթափում և այլ քաղաքներում: Թուրքերով և քրդերով բնակեցված Այնթափում թուրք աջակողմյան ծայրահեղական երիտասարդները զինված երթ են կազմակերպել: Երթն ավարտվել է քրդերի հետ փոխհրաձգությամբ, 20 մարդ վիրավորվել է: Անկարգությունների արդյունքում թալանվել է զենքի ու սպառազինության մի քանի խանութ, գողացվել է 100-ից ավելի զենքի միավոր:
Բողոքները սկսվեցին, երբ «Իսլամական պետության» գրոհայինները գրավեցին սիրիական քրդաբնակ Կոբանի ծայրամասերը, ավելի ուշ կոալիցիոն ուժերը կարողացան ետ մղել ահաբեկիչներին: Քրդերը վճռական գործողություններ են ակնկալում Անկարայից՝ մասնավորապես պահանջելով, որ թուրքական կողմը զենք մատակարարի պաշարվածներին, իսկ առավել ծայրահեղականները հայտարարում են, որ անհրաժեշտ է թուրքական զորքեր մտցնել Սիրիայի տարածք:
Կոբանի ռազմավարական նշանակությունը պայմանավորված է նրանով, որ ավանն ու արվարձանները խանգարում են ԻՊ ուժերին միանալ Սիրիայի հյուսիսում: Հուլիսին ահաբեկիչներն արդեն գրոհել են շրջանը, բայց ետ մղվել: Ավելի վաղ Էրդողանը հայտարարել էր, թե թուրքական բանակը կարող է գործի դրվել Սիրիայում, եթե լինի միջազգային հանրության համաձայնությունը: Էրդողանի առաջարկներն անուղղակի կերպով պաշտոնական Դամասկոսի դեմ են ուղղված՝ թուրք նախագահն առաջարկում է Սիրիայի օդային տարածքի մի մասը թռիչքներից զերծ գոտի հայտարարել, այն դեպքում, երբ ապստամբներն ավիացիա չունեն, ստեղծել բուֆերային գոտի Սիրիայի ու Թուրքիայի միջև սիրիական տարածքի հաշվին (ինչը հեռանկարում կարգելակի սիրիական բանակի գործողությունները իսլամիստների դեմ) և զինել չափավոր ընդդիմությանը (որը կարող է զենքն ուղղել Ասադի դեմ):

Число погибших в продолжающихся в Турции вооруженных столкновениях между курдами, полицией, турецкими националистами и сочувствующими ИГИЛ достигло 35 человек.
10 человек, по сообщению Hurriyet, погибло в инцидентах вечером 9 октября. Среди погибших также двое полицейских, в том числе начальник полиции Бингеля Аталай Уркер. Последний погиб в ходе посещения сожженного полицейского участка, когда по нему был открыт огонь со стороны неизвестных.
Убийство Уркера стало первом убийством полицейского высокого ранга с 2001 года, когда был убит начальник полиции Диарбекира.
Прокурдское агентство Firat, в свою очередь, сообщает, что в Бингеле в рзультате открытого полицейскими огня убито пятеро мирных жителей. Убитые представлены провластными турецкими СМИ как лены запрещенной Рабочей партии Курдистана.
В целом за последние дни насчитывается 10 убитых в Диарбекире, 6 – в Мардине, 5 – в Бингеле, жертвы есть в Адане, Батмане, Муше, Айнтапе и других городах. В Айнтапе, населенном турками и курдами, прошел марш с участием турецкой праворадикальной молодежи с оружием. Марш закончился перестрелкой с курдами, в которой ранено более 20 человек. В ходе беспорядков разграблено несколько оружейных магазинов, украдено более ста единиц оружия.
Причиной массовых волнений стала осада боевиками «Исламского государства» сирийского города Кобани, находящегося рядом с турецкой границей. Курды вышли на улицы, требуя, чтобы Анкара предприняла решительные действия для города. В частности, протестующие добиваются, чтобы турецкая сторона начала поставки оружия осажденным, а наиболее радикальные заявляют о необходимости ввода турецких войск на территорию Сирии. В ходе боев за город и окрестности беженцами стали более 160 тысяч человек, в-основном, сбежавших в Турцию.
Курды также обвиняют Турцию в негласной поддержке Исламского государства: по их мнению, Анкара, препятствующая переходу курдских добровольцев в Сирию, несет ответственность за неудачи курдов в борьбе с ИГИЛ и окружение курдонаселенного Кобани террористами. Лидер Рабочей Партии Курдистана Абдулла Оджалан, отбывающий заключение в турецкой тюрьме, заявил, что падение Кобани будет сигналом об окончаниии перемирия между курдами и Турцией.
Характерно, что Анкара, заявив о готовности поддержать операцию против ИГИЛ, выдвинула предложение об установлении бесполетной зоны над частью Сирии. Подобное заявление косвенно направлено против правительственных войск, воюющих с ИГИЛ, так как у террористов авиации нет. «Есть три необходимых шага, которые мы должны предпринять. Первый – установление бесполетной зоны. Второй – буферная зона внутри Сирии. Третий – необходимо организовать поддержку и обучение наших союзников в рамках проектов», – заявлял президент Турции Эрдоган.