10 Հոկտեմբեր 2014 - 12:52 AMT
Օսլոյում հրապարակվել են 2014 թ. խաղաղության Նոբելյան մրցանակիդափնեկիրների անունները՝ նրանք են 17-ամյա պակիստանցի դպրոցական Մալալա Յուսուֆզայն ու 60-ամյա հնդիկ իրավապաշտպան Կայլաշ Սաթյարթին: Ինչպես հայտնում է Guardian-ը, մրցանակը շնորհվել է նրանց երեխաների ու դեռահասների հալածանքների դեմ և հանուն բոլոր երեխաների կրթության իրավունքի պայքարելու համար:
17-ամյա Մալալա Յուսուֆզայը մրցանակի ամենաերիտասարդ դափնեկիրն է: Նա հայտնի դարձավ 2009-ին, երբ պատմեց իր կյանքի մասին թալիբների ռեժիմի օրոք Սվաթի հովտում և աղջիկների համար կրթության մասին BBC-ի իր բլոգում: 2012 թ. հոկտեմբերին Մալալայի դեմ մահափորձ իրականացվեց՝ «Թահրիկ ի Թալիբան Պակիստան» խմբավորման ահաբեկիչները կանգնեցրել էին ավտոբուսը, որով նա տուն էր վերադառնում դպրոցից, փաստել են նրա անձն ու կրակ բացել: Արդյունքում աղջիկը ծանր վիրավորվել էր, կոմայի մեջ ընկել և տեղափոխվել բուժման համար Մեծ Բրիտանիա:
2013 թվականին Լոնդոնում լույս տեսավ նրա կենսագրությունը: Թալիբանի գրոհայինները սպառնում են սպանել նրան «անհավատներին» օգնելու համար: Մալալան համարվում էր Նոբելյան մրցանակի հավակնորդներից մեկը նաև անցած տարի, սակայն մրցանակը շնորհվեց Սիրիայի քիմիական զենքի պաշարների ոչնչացմամբ զբաղվող Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությանը:
Կայլաշ Սաթյարթին գլխավորում է «Բաչպան Բաչաո Անդոլան» կազմակերպությունը, որը 20 տարի շարունակ պայքարում է երեխաների իրավունքների համար: Կազմակերպությանը հաջողվել է կյանքի ստրկական պայմաններից ազատել շուրջ 80 հազար երեխաների ամբողջ աշխարհում: Բոլոր երեխաներին աջակցություն է ցուցաբերվել վերինտեգրման և կրթություն ստանալու գործում:
Նոբելյան մրցանակի 2014 թ. հավակնորդների ցուցակում 278 թեկնածու կար, որից 47-ը՝ հասարակական ու միջազգային կազմակերպություններ:
Տարբեր տարիներին խաղաղության Նոբելյան մրցանակ են ստացել իրավապաշտպաններ Անդրեյ Սախարովը, Մարտին Լյուտեր Քինգը, ԽՍՀՄ նախկին նախագահ Միխայիլ Գոռբաչովը, ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, Մայր Թերեզան, Պաղեստին առաջնորդ Յասիր Արաֆատը և Իսրայելի նախագահ Շիմոն Պերեսը, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն և Amnesty International-ը, այլ մարդիկ ու կազմակերպություններ:

В Осло объявлены лауреаты Нобелевской премии мира 2014 года. Ими стали пакистанская школьница Малала Юсуфзай и 60-летний правозащитник Кайлаш Сатъярти из Индии.
Как сообщает Guardian, премия присуждена им за борьбу против угнетения детей и подростков и за право всех детей на образование.
17-летняя Малала Юсуфзай стала самым молодым лауреатом премии. Она приобрела известность в известность в 2009 году после того, как рассказала о своей жизни при режиме талибов в долине Сват и об образовании для девочек в своем блоге на BBC. В октябре 2012 года на Малалу было совершено совершено покушение: террористы из группировки «Тахрик-и-Талибан Пакистан» остановили автобус, в котором она возвращалась из школы, установили личность Малалы и открыли по ней огонь, в результате девочка получила тяженые ранения, впала в кому и была перевезена на стационарное лечение в Великобританию.
В 2013 в Лондоне была издана ее автобиография. Боевики Талибана обещали убить ее за помощь «неверным». Малала считалась одной из главных фавориток на получение Нобелевской премии и в прошлом году, однако премия досталась занимающейся уничтожением химического арсенала Сирии Организации по запрещению химического оружия – ОХЗО.
Кайлаш Сатьярти возглавляет организацию «Бачпан Бачао Андолан», которая более двадцати лет борется за права детей. Организации удалось освободить из рабских условий жизни более 80 тысяч детей во всем мире. Всем детям была оказана поддержка по реинтеграции и получению образования.
В списке претендентов на премию 2014 года числилось 278 кандидатов, 47 из которых – общественные и международные организации.
В разное время Нобелевская премия мира вручалась правозащитникам Андрею Сахарову, Мартину Лютеру Кингу, экс-президенту СССР Михаилу Горбачеву, президенту США Бараку Обаме, Матери Терезе, лидеру Палестины Ясиру Арафату и президенту Израиля Шимону Пересу, Международному Комитету Красного Креста и Amnesty International и многим другим лицам и организациям.