11 Հոկտեմբեր 2014 - 06:36 AMT
Ամերիկացիների ավիահարվածները «Իսլամական պետության» դիրքերին Սիրիայում դրդել են «Ալ Քայիդայի» մի քանի կենտրոնական խմբերի, այդ թվում առավել վտանգավոր համարվող երկու ծայրահեղական հատվածների, վերանայել անհամաձայնությունը ԻՊ գերծայրահեղական ձգտումների հետ:
ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը Washington Times-ի վրա հղումով հայտնում է, որ «Արաբական թերակղզում գործող «Ալ Քայիդան» և «Մագրիբի երկրների «Ալ Քայիդան», որը գործում է Սինայի թերակղզում, կոչ են արել իրենց «եղբայրներին» Իրաքում և Սիրիայում դադարեցնել իրար ոչնչացնելն ու միավորվել ի դեմս ընդհանուր սպառնալիքի: Սեպտեմբերին «Ալ Քայիդայի» գրոհայինների երկու գումարտակ Մագրիբից միացավ ԻՊ ուժերին:
Տարածաշրջանային առաջնորդներից մեկը՝ դաշտային հրամանատար Հալիդ Աբու Սուլեյմանը մեղադրեց «Ալ Քայիդային» «ջիհադի ճշմարիտ ուղուց շեղվելու մեջ և սեփական խումբը կազմավորեց «Ալժիրի խալիֆայության զինվորներ» անվանումով, որը երդում տվեց «Իսլամական պետությանը»:
Այդպիսով, ԻՊ կողմն անցած գումարտակները փաստացի խախտել են «Ալ Քայիդայի» առաջնորդ Այման ալ Զավահիրիի հրամանը, որը հայտարարել էր, թե «Ալ Քայիդան» խզում է բոլոր կապերը ԻՊ հետ:
New York Times-ն իր հերթին հայտնում է, որ «Իսլամական պետությունն» ուժեղացրել է հարձակումները քրդաբնակ Կոբանի դեմ: Քաղաքի մատույցներում նոր կուտակումներ են նկատվում, իսլամիստները փորձում են վերականգնել ԱՄՆ ու կոալիցիայի ավիահարվածների արդյունքում կորցրած դիրքերը:
Ըստ չնշված ռազմական աղբյուրների, ընդհանուր առմամբ ԻՊ դիրքերին հասցվել է մոտ 45 ավիահարված: «Կոբանին դեռ կանգուն է…բայց իսլամիստների համար կարևոր է գրավել քաղաքը գաղափարական տեսակետից»,-ասել է թերթի զրուցակիցը:
Ավելի վաղ ՄԱԿ ներկայացուցիչ Ստեֆան դը Միստուրան կոչ էր արել Թուրքիային թույլ տալ քուրդ կամավորներին հատել Սիրիայի հետ սահմանը, մարտնչելու համար Կոբանին պաշարած ԻՊ ահաբեկիչների դեմ: Ըստ նրա, քաղաքի արվարձաններում զոհվել է մոտ 500 մարդ, եթե Կոբանին ընկնի, կոտորած է սպառնում մոտ 12 հազար մարդու: Կոբանի ռազմավարական նշանակությունը պայմանավորված է նրանով, որ ավանն ու արվարձանները խանգարում են ԻՊ ուժերին միանալ Սիրիայի հյուսիսում: Հուլիսին ահաբեկիչներն արդեն գրոհել են շրջանը, բայց ետ մղվել: Ավելի վաղ Էրդողանը հայտարարել էր, թե թուրքական բանակը կարող է գործի դրվել Սիրիայում, եթե լինի միջազգային հանրության համաձայնությունը: Էրդողանի առաջարկներն անուղղակի կերպով պաշտոնական Դամասկոսի դեմ են ուղղված՝ թուրք նախագահն առաջարկում է Սիրիայի օդային տարածքի մի մասը թռիչքներից զերծ գոտի հայտարարել, այն դեպքում, երբ ապստամբներն ավիացիա չունեն, ստեղծել բուֆերային գոտի Սիրիայի ու Թուրքիայի միջև սիրիական տարածքի հաշվին (ինչը հեռանկարում կարգելակի սիրիական բանակի գործողությունները իսլամիստների դեմ) և զինել չափավոր ընդդիմությանը (որը կարող է զենքն ուղղել Ասադի դեմ):
Թուրքիայում բողոքներ սկսվեցին, երբ «Իսլամական պետության» գրոհայինները գրավեցին սիրիական քրդաբնակ Կոբանի ծայրամասերը, ավելի ուշ կոալիցիոն ուժերը կարողացան ետ մղել ահաբեկիչներին: Քրդերը վճռական գործողություններ են ակնկալում Անկարայից՝ մասնավորապես պահանջելով, որ թուրքական կողմը զենք մատակարարի պաշարվածներին, իսկ առավել ծայրահեղականները հայտարարում են, որ անհրաժեշտ է թուրքական զորքեր մտցնել Սիրիայի տարածք:

xАмериканские авиаудары по целям ИГ в Ираке и Сирии побудили несколько центральных групп «Аль-Каиды», в том числе два наиболее опасных региональных филиала организации, пересмотреть свое несогласие с ультрарадикальными устремлениями «Исламского государства».
РИА Новости со ссылкой на Washington Times сообщает, что «Аль-Каида на Аравийском полуострове» и «Аль-Каида в странах исламского Магриба», действующая на Синайском полуострове, призвали своих «братьев» в Ираке и Сирии ппрекратить убивать друг друга и объединиться против общей угрозы.
В сентябре два батальона бойцов «Аль-Каиды» из Магриба присоединились к силам ИГ. Один из региональных лидеров — полевой командир Халид Абу Сулейман — обвинил «Аль-Каиду» в «отклонении от истинного пути джихада» и сформировал новую группу «Солдаты халифата Алжира», которая принесла присягу «Исламскому государству».
Таким образом, перешедшие на сторону ИГ батальоны фактически нарушили приказ лидера Аль-Каиды Аймана аль-Завахири, объявившего, что Аль-Каида порывает все связи с «Исламским государством».
New York Times, в свою очередь, сообщает, что Исламское государство усилило атаки на курдонаселенный Кобани на сирийско-турецкой границе. К городу стянуты новые подкрепления, исламисты постараются восстановить позиции, потерянные после авиаударов США и коалиции.
Всего, согласно неназванным военным источникам, по позициям ИГИЛ у Кобани нанесено 45 авиаударов. «Кобани пока держится… но для исламистов важно захватить город и с идеологической точки зрения», – сказал собеседник газеты.
Ранее представитель ООН Стеффан де Мистура призвал Турцию позволить курдским добровольцам перейти границу с Сирией, чтобы сражаться с окружившими Кобани террористами ИГИЛ. По его словам, в окрестностях города погибло более 500 человек, резня в случае падения Кобани грозит около 12 тысячам человек.
Oсада боевиками «Исламского государства» Кобани стала причиной массовых волнений в Турции и столкновений между полицией, ультранационалистами, сторонниками ИГИЛ икурдами. Курды вышли на улицы, требуя, чтобы Анкара предприняла решительные действия для города. В частности, протестующие добиваются, чтобы турецкая сторона начала поставки оружия осажденным, а наиболее радикальные заявляют о необходимости ввода турецких войск на территорию Сирии. В ходе боев за город и окрестности беженцами стали около 200 тысяч человек.
Курды также обвиняют Турцию в негласной поддержке Исламского государства: по их мнению, Анкара, препятствующая переходу курдских добровольцев в Сирию, несет ответственность за неудачи курдов в борьбе с ИГИЛ и окружение курдонаселенного Кобани террористами. Лидер Рабочей Партии Курдистана Абдулла Оджалан, отбывающий заключение в турецкой тюрьме, заявил, что падение Кобани будет сигналом об окончаниии перемирия между курдами и Турцией.