Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների թուլացման շուրջ բանակցությունները կարող են սկսվել առաջիկա շաբաթներին, ինչը կախված կլինի հրադադարից Ուկրաինայում: Այդ մասին, ըստ ՌԻԱ Նովոստի գործակալության, հայտարարել է ԱՄՆ վարչակազմի ազգային անվտանգության գծով խորհրդականի տեղակալ Թոնի Բլինկենը:
Բլինկենն ասել է, որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներն աստիճանաբար կհանվեն, միայն եթե հրադադարի մասին պայմանավորվածությունները կյանքի կոչվեն:
Սակայն, ըստ նրա, իրավիճակն Ուկրաինայում կարող է ազդել նաև պատժամիջոցների խստացման առումով:
Եվրամիությունն ու ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ սահմանեցին Ռուսաստանի դեմ, քանի որ վերջինս, իրենց տվյալներով, աջակցում է զենքով ու զորքով Ուկրաինայի արևելքում կռվող աշխարհազորին:
Անցած ամիս ՌԴ, Ուկրաինայի և աշխարհազոի ներկայացուցիչները Մինսկում պայմանավորվեցին հրադադարի մասին:
Պատժամիջոցներ են սահմանվել մի շարք բանկերի, պաշտպանական հատվածի ու էներգետիկ ընկերությունների դեմ: Ռուսական ընկերություններին արգելել են վարկեր վերցնել Արևմուտքում 30 օրից ավելի ժամկետով, արգելված է երկակի նշանակության ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան, նախատեսված հորատման և երկրաբանական հետախուզության համար: Ռուսաստանը պատասխանեց սնդդամթեքի ներկրման էմբարգոյով:
Զինված հակամարտությունն Ուկրաինայի արևելքում շարունակվում է 2014-ի ապրիլից և Կիևում «Մայդանի», Յանուկովիչի պաշտոնանկության և Ռուսաստանին Ղրիմի միանալու հետևանքներից մեկն է: Դոնեցկի և Լուգանսկի ինքնահռչակ հանրապետությունների ուժերը, վերցնելով իշխանությունը տարածաշրջանում, պահանջում են ավելի լայն լիազորություններ կամ անկախություն, որին Կիևը պատասխանեց մարտական գործողություններով և ուժով ապստամբությունը ճնշելու փորձով: Մարտերի արդյունքում, որոնք շարունակվում են արդեն մի քանի ամիս, կենտրոնական իշխանությունը կորցրեց վերահսկողությունը Դոնեցկի և Լուգանսկի մի մասի հանդեպ, զոհվեց մոտ 3,5 հազար մարդ, փախստական դարձավ մոտ 800 հազարը: Գերության մեջ են հարյուրավոր ուկրաինացի զինվորներ:

Переговоры по ослаблению санкций против России могут начаться в ближайшие недели в зависимости от прогресса в перемирии на Украине. Об этом, согласно РБК, заявил заместитель советника по национальной безопасности в администрации США Тони Блинкен.
Блинкен сказал, что санкции против России будут постепенно сниматься, только если договоренности о перемирии будут реализовываться на практике.
Однако, по его словам, ситуация на Украине может повлиять и на ужесточение санкций.
Евросоюз и США ввели экономические санкции против России, поскольку она, по их данным, оказывает помощь оружием и войсками ополченцам на востоке Украины.
В прошлом месяце представители России, Украины и ополченцев договорились в Минске о прекращении огня.
Санкции, введенные западными странами против России из-за ситуации на востоке Украины, сократили темпы роста экономики, разогнали инфляцию и ударили по рублю. По итогам 2014 года МВФ ожидает роста российского ВВП в 0.5%.
Санкции введены против ряда банков, компаний оборонного сектора и энергетики. Российским компаниям запретили брать кредиты на западе на срок более 30 дней, запрещены поставки в Россию продукции двойного значения, осуществления работ по бурению и геологоразведки. Россия ответила на санкции продовольственным эмбарго.
Вооруженный конфликт на востоке Украины продолжается с апреля 2014 года и стал одним из последствий майдана в Киеве, свержения власти Януковича и присоединения Крыма к России. Силы самопровозглашенных Донецкой и Луганской республик, взяв власть в регионе, требовали предоставления более широких полномочий или независимости, на что Киев ответил боевыми действиями и попыткой подавить мятеж силой. В результате боев, продолжавшихся несколько месяцев, центральные украинские власти потеряли контроль над частью Донецкой и Луганской областей, погибло более 3,5 тысяч человек, беженцами стали около 800 тысяч. В плену находятся сотни украинских солдат.