Խոշորագույն ռուսաստանյան հեռահաղորդակցային ընկերությունները` «Սիստեմա» ԲՖԿ-ն, «Ռոստելեկոմը» եւ «Վիմպելկոմը» այս շաբաթ մասնակցել են Հայաստանի բջջային եւ անշարժ կապի խոշորագույն օպերատոր «ԱրմենՏելի» բաժնետոմսերի ձեռքբերման մրցույթի մեկնարկին: Նրանց հետ կմրցեն ընկերություններ հինգ երկրներից, առավել լուրջ մրցակիցներ են համարվում Քուվեյթի ՇՀՑ-ն եւ Etisalat-ը Արաբական Էմիրություններից: Չնայած մասնակիցների ազդեցիկ կազմին, փորձագետները համարում են, որ ռուսական ընկերություններն իրական շանս ունեն պատմության մեջ առաջին անգամ հաղթելու հեռահաղորդակցային ակտիվների համար միջազգային մրցույթում, գրում է «Կոմերսանտ» թերթը: «Այս շաբաթ ավարտվել է հայտերի ընդունումը սակարկություններին մասնակցելու ցանկացողներից: Ըստ «Կոմերսանտի» տեղեկությունների, առաջնային առաջարկները «ԱրմենՏելի» գնման մասին ներկայացրել են ռուսական «Սիստեմա» ԲՖԿ-ն, «Ռոստելեկոմը» եւ «Վիմպելկոմը», Քուվեյթի ՇՀՑ-ի օպերատոր Kuwait-ը, հայկական «Սիլ գրուպ» կոնցեռնը անհայտ օտարերկրյա ներդնողի հետ համագործակցությամբ, բելգիական Belgacom օպերատորը, հունգարական PanTel օպերատորը, Etisalat-ը Միացյալ Արաբական Էմիրություններից: Բացի այդ, հաղորդագրություններ են հատյնվել, թե բացի «Վիմպելկոմից» մրցույթին մասնակցում է նաեւ Altimo ընկերությունը, որը կառավարում է «Ալֆա-գրուպի» հեռահաղորդակցային բիզնեսը եւ որին պատկանում է «Վիմպելկոմի» բաժնետոմսերի 32,9 տոկոսը: Սակայն Altimo-ի փոխնախագահ Կիրիլ Բաբաեւը հերքեց այդ տեղեկատվությունը:
«ԱրմենՏելի» ներկայիս սեփականատեր հունական OTE կորպորացիան հայտարարեց բաժնետոմսերի 90 տոկոսը վաճառելու մտադրության մասին 2006 թվականի ապրիլին: Օպերատորը սպասարկում է 595 հազար բաժանորդի (այսինքն երկրում առկա ֆիքսված համարների բոլոր սեփականատերերին), վերահսկում է բջջային շուկայի կեսից ավելին, սպասարկելով շուրջ 50 հազար բաժանորդի: «ԱրմենՏելի» 10 տոկոսը պատկանում է Հայաստանի կառավարությանը: 2005 թվականին ընկերության շրջանառությունը կազմել է 110 մլն եվրո: Հայկական ակտիվներից հրաժարվելու OTE-ի ցանկության պատճառը նրա տարաձայնություններն են Հայաստանի կառավարության հետ գործարարության հարցում: Երկրի իշխանությունները կտրականապես դեմ էին րոպեավճարի կիրառմանը եւ սակագների բարձրացմանը ֆիքսված կապի բաժանորդների համար: Օրինակ, 2001 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ցուցում տվեց տրանսպորտի եւ կապի նախարարին չեղյալ հայտարարել սեպտեմբերի 1-ից կիրառվող րոպեավճարը:
Հունիսի 17-ին ստացված հայտերի հիման վրա OTE-ն կկազմի այն ընկերությունների ցուցակը, որոնք դուրս կգան հաջորդ փուլ: Այնուհետեւ մնացած մասնակիցները կդիմեն եզրափակիչ հայտով: Մրցույթի վերջնական արդյունքները հայտնի կդառնան հուլիսի 20-ից հետո: Ըստ փորձագետների, մինչ սակարկությունները «ԱրմենՏելի» բաժնետոմսերի 90 տոկոսը գնահատվում էր 100-140 մլն դոլար: Սակայն հավակնորդների լուրջ ցուցակը հուշում է, որ ակտիվների արժեքը կարողը է գերազանցվել մի քանի անգամ: Ըստ ռուս փորձագետ Ելենա Բաժենովայի, ռուսական ընկերությունները կարող են առաջարկել հայկական օպերատորի համար մինչեւ 450 մլն դոլար:
Ըստ մասնագետների, հենց ռուսական հեռահաղորդակցային ընկերություններ են մրցույթի ֆավորիտները: «Ռուսական ընկերությունները շատ ակտիվ են ամրապնդվում ԱՊՀ տարածքում, սակայն այստեղ շատ քիչ օպերատորներ են մնացել, որոնք հանվում են վաճառքի,-պարզաբանել է iKS-Consalting-ի ավագ խորհրդատու Օքսանա Պանկրատովան: -Բացի այդ, «ԱրմենՏելը» գրավիչ է նրանով, որ մինչեւ վերջերս եղել է տեղի շուկայի բջջային կապի մենաշնորհատերը, իսկ Հայաստանի ֆիքսված կապի ծառայությունները նրանից բացի ոչ ոք ներկայացնել չի կարող»: «Ռուսական ընկերությունների մրցույթը հաղթելու շանսերն առավել են, քանի որ նրանք ավելի շատ շփումներ ունեն հայկական իշխանությունների հետ, իսկ հանրապետությունում աշխատելու համար դա շատ կարեւոր է, քանի որ Հայաստանի կառավարությունը շատ կոշտ է վերահսկում հեռահաղորդակցային շուկան,-գտնում է Ելենա Բաժենովան:-Հարկ է նշել, որ մրացույթը OTE-ն հայտարարել է հենց Հայաստանի կառավարության հետ խորհրդակցություններից հետո», գրում է «Կոմերսանտը»:

Крупнейшие российские телекоммуникационные конгломераты – АФК “Система”, “Ростелеком” и “Вымпелком” – на этой неделе приняли старт в тендере по приобретению крупнейшего оператора сотовой и фиксированной связи Армении “Арментел”. Противостоять им будут компании из пяти стран; наиболее серьезными соперниками считаются кувейтский MTC и Etisalat из Арабских Эмиратов. Несмотря на внушительный состав участников, эксперты считают, что у российских компаний есть реальный шанс одержать первую в истории победу на международном тендере за телекоммуникационные активы, пишет газета “Коммерсант”.
На этой неделе был завершен прием заявок от компаний, желающих принять участие в торгах по приобретению оператора “АрменТел”. По сведениям “Коммерсанта”, первичные предложения о покупке “АрменТела” представили российские АФК “Система”, “Вымпелком” и “Ростелеком”, кувейтский оператор MTC Kuwait, армянский концерн Sil group в партнерстве с неназванным иностранным инвестором, бельгийский оператор Belgacom, венгерский оператор PanTel, оператор Etisalat из Объединенных Арабских Эмиратов. Кроме того, появлялись сообщения, что помимо самого “Вымпелкома” в тендере участвует и Altimo – компания, управляющая телекоммуникационным бизнесом “Альфа-групп” и владеющая 32,9% акций “Вымпелкома”. Но вице-президент Altimo Кирилл Бабаев эту информацию опроверг.
Нынешний владелец продаваемого пакета акций “АрменТела” – греческая корпорация ОТЕ – объявила о намерении продать 90% акций армянского оператора “АрменТел” в начале апреля 2006 года. Оператор обслуживает 595 тыс. абонентов (то есть всех владельцев фиксированных номеров в стране), контролирует более половины рынка сотовой связи, обслуживая более 50 тыс. абонентов. 10% “АрменТела” принадлежит правительству Армении. Оборот компании в 2005 году составил 110 млн. евро. Причиной желания ОТЕ расстаться с армянскими активами послужили ее разногласия с правительством в вопросе ведения бизнеса. Власти республики выступали категорически против повышения тарифов и введения повременной платы за разговоры для абонентов фиксированной связи. Например, в сентябре 2001 года президент Армении Роберт Кочарян дал указание министру транспорта и связи отменить введенную с 1 сентября повременную оплату услуг фиксированной связи.
К 17 июня на основе полученных заявок OTE составит шорт-лист компаний, вышедших в следующий тур. Затем оставшиеся участники подадут финальные заявки. Окончательные итоги тендера будут подведены после 20 июля. По оценкам экспертов, до проведения торгов 90% пакета акций “АрменТела” оценивались в $100-140 млн. Но серьезный список претендентов указывает на то, что стоимость активов может возрасти в несколько раз. По мнению аналитика ИГ “Атон” Елены Баженовой, российские компании могут предложить за армянского оператора до $450 млн.
Именно российские телекоммуникационные компании, по мнению специалистов, являются фаворитами торгов. “Российские компании сейчас очень активно закрепляются на территории СНГ, но здесь осталось очень мало операторов, выставленных на продажу,– пояснила старший консультант iKS-Consulting Оксана Панкратова.– Кроме того, “АрменТел” привлекателен тем, что до недавнего времени был монополистом на местном рынке сотовой связи, а услуги фиксированной связи в Армении вообще никто, кроме него, предоставлять не может”.
“У российских компаний больше шансов выиграть тендер потому, что у них больше контактов, связей с армянскими властями, а для работы в республике это очень важно, так как правительство Армении очень жестко контролирует телекоммуникационный рынок,– считает Елена Баженова.– Стоит отметить, что тендер ОТЕ объявила именно после консультаций с правительством Армении”, пишет “Коммерсант”.