11 Հոկտեմբեր 2014 - 11:38 AMT
Անավարտ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղով «առաջին վագոնների» փորձնական գործարկման նոր ժամկետ է նշանակվել
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղով առաջին վագոնների փորձնական գործարկումը նախատեսվում է տարեվերջին:
Այդ մասին, ըստ Թրենդ գործակալության, ասվում է «Ադրբեջանական երկաթուղիներ» ՓԲԸ նախագահ Արիֆ Ասկերովի հոդվածում, որը հրապարակվել է շաբաթ օրը պաշտոնական մամուլում:
Ադրբեջանի, Վրաստանի ու Թուրքիայի երկաթուղային համակարգերն իրար կապող գիծը նախատեսվում է ամբողջությամբ շահագործման հանձնել 2015 թ.:
Ըստ abc.az, 8 տարում նախագծի իրագործման համար ծախսվել է 2,8 մլրդ դոլար նախատեսված 422 մլն փոխարեն, իսկ աշխատանքները կատարված են 31 տոկոսով: Չի բացառվում, որ ժամկետները հերթական անգամ կարող են հետաձգվել, քանի որ ԲԹԿ շահագործումն ամեն անգամ հետաձգվում է աշխատանքների մշտական խափանումների պատճառով: Ըստ «Զերկալո» թերթի, վերջին անգամ փորձնական գործարկման պլանների մասին թուրքական կողմը հայտարարել էր 2013-ին:
Մինչդեռ, Ադրբեջանը գրեթե 800 մլն դոլար է ծախսել Վրաստանին տրամադրած արտոնյալ վարկերի համար՝ նախատեսված 29 կմ երկաթգծի կառուցման և 153 կմ վերանորոգման համար: Բացի այդ, իր երկաթուղու 315 կմ հատվածի վերանորոգման համար Բաքուն չեխական վարկ է վերցրել՝ 215 մլն եվրո, որի մեծ մասը ծախսվել է չեխական ընկերությունների ծախսերը փակելու համար, գրում է «Զերկալո» թերթը: Վերլուծելով ներկայացված թվերը և համեմատելով դրանք ռուսական ցուցանիշների հետ, պարբերականը գալիս է այն եզրակացության, որ նախագծի իրագործման ընթացքում անհետացել է մոտ 300 մլն դոլար:
Նախագիծն արդեն իսկ պատրաստ այլընտրանք ունի՝ Գյումրի-Կարս երկաթուղին, որը կապում է Հայաստանն ու Թուրքիան, բայց չի գործում թուրքական կողմի շրջափակման պատճառով: Հայ-թուրքական հաշտեցման փորձը «ֆուտբոլային դիվանագիտության» միջոցով մի քանի տարով կասեցրեց ԲԹԿ իրագործումը, քանի որ Գյումրի-Կարսի ապաշրջափակման դեպքում, այն լիովին անիմաստ է դառնում:
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նախագիծը տրանսպորտային միջանցք է, որը կմիացնի Ադրբեջանի, Վրաստանի ու Թուրքիայի երկաթուղային ցանցերը: Շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել 2014 թվականի վերջում, կամ 2015-ին: Այն մեկնարկել է 2007թ.:Սկզբնական արժեքը գնահատվել է 422 մլն դոլար, որից 220 մլն պետք է ուղղվեր վրացական հատվածի կառուցմանը, 220 մլն՝ թուրքական, սակայն հետագայում այն վերանայվեց: 2008թ. նախագծի ընդհանուր արժեքը գնահատվում էր 600 մլն դոլար: Ծախսերը հավասարապես ստանձնեցին Ադրբեջանը, Վրաստանին վարկ տրամադրելով, ու Թուրքիան: Նախատեսվում է նաև երկաթուղու կառուցում Կարսից մինչև Նախիջևան: Տնտեսականից բացի ակնհյատ է նաև նախագծի քաղաքական բաղադրիչը: Այն շահավետ չէ Իրանին և նպաստում է Հայաստանի տրանսպորտային մեկուսացմանը, բայց ձեռնատու է Վրաստանին, Ադրբեջանին ու Թուրքիային: Հետագայում, ենթադրվում է, որ Բաքու-Թբիլիսի-Ախալքալաք-Կարս նախագիծը կդառնա Եվրոպա-Կովկաս-Ասիա արագընթաց միջանցքի մասը:
Սկզբնական շրջանում նախատեսվում է փոխադրել մինչև 10 մլն տոննա բեռ, հետագայում այն 25 մլն տոննայի հասցնելու հեռանկարով: Նախագծի շրջանակներում նախատեսվում է նաև Կարսից երկաթուղի կառուցել դեպի Նախիջևան: Հեռանկարում, երբ իրականություն կդառնա Բաքու-Թբիլիսի-Ախալքալաք-Կարս նախագիծը, այդ երկաթուղային հատվածը Եվրոպա-Կովկաս-Ասիա արագընթաց տրանսպորտային միջանցքի մաս կկազմի:

Тестовый пуск первых вагонов по железной дороге Баку-Тбилиси-Карс запланирован на конец этого года.
Об этом, по сообщению Trend, говорится в статье председателя ЗАО «Азербайджанские железные дороги» Арифа Аскерова, опубликованной в субботу в официальной печати.
Полностью линию, которая призвана соединить железнодорожные системы Азербайджана, Грузии и Турции, планируется сдать в эксплуатацию в 2015 году.
За 8 лет осуществления проекта, согласно abc.az, на него потрачено $2,8 миллиардов вместо запланированных $ 422 млн, а работы выполнены на 31%. Не исключено, что сроки будут в очередной раз отодвинуты, так как сдача в эксплуатацию БТК откладывается из года в год из-за постоянного срыва работа по проекту. Согласно газете «Зеркало», последний раз о планах провести тестовые пуски заявляла турецкая сторона в 2013 году – и сроки вновь были сорваны.
Тем временем, Азербайджан потратил почти $800 млн на льготные кредиты Грузии для постройки железной дороги длиной 29 км ремонта 153 км. Помимо этого, Баку на реконструкцию 315 километров участков своих железных дорог баку взял чешский кредит в 215 млн. евро, большая часть которого, как писал в январе ныне арестованный сотрудник «Зеркала» Рауф Миркадыров, ушла на покрытие услуг самих же чешских компаний при реализации данного проекта. Анализируя приведенные цифры и сопоставляя их с российскими показателями, журналист пришел к выводу, что в ходе осуществления проекта исчезло минимум 300 миллионов долларов США.
Проект имеет готовую альтернативу в виде железной дороги Гюмри-Карс, которая связывает Армению и Турцию, но не действует из-за блокады армянской границы Турцией. Попытка армяно-турецкого примирения в ходе «футбольной дипломатии» даже остановила реализацию БТК на несколько лет, так как деблокада ветки Гюмри-Карс сделала бы все работы бессмысленными.
Осуществление проекта железнодорожной магистрали Баку-Тбилиси-Карс началось в 2007 году и предусматривает реабилитацию-реконструкцию 178 километровой д./ж линии Марабда – Ахалкалаки на территории Грузии, строительство новой железнодорожной линии от ст. Ахалкалаки до ст. Карс, общей длинной 98 км. От данного участка в сторону Грузии расположена 30 километровая железнодорожная магистраль Ахалкалаки – Карцахи (граница Турции), а со стороны Турции – 68-километровый участок.
При этом, Проект Баку-Тбилиси-Карс позиционировался как часть более грандиозного проекта, который предусматривает соединение железных дорог Южного Кавказа с железнодорожной линией Европы. В 2013 году в Стамбуле, под проливом Босфор, был открыт железнодорожный тоннель, соединивший европейский и азиатский берега. Пока он работает только на городские и пригородные перевозки.