Առնվազն 180 հազար մարդ ստիպված է եղել լքել տները Իրաքի արևմտյան Անբար գավառում կառավարական ուժերի և «Իսլամական պետության» գրոհայինների միջև մարտերի պատճառով: Ըստ ՄԱԿ ներկայացուցիչների, բախումները շարունակվում են Հիտ քաղաքի մոտ, որը ջիհադականները գրավել էին ավելի վաղ:
Խաղաղ բնակիչները փախչում են արևելք, դեպի պատերազմից տուժած Ռամադի քաղաքը:
ՄԱԿ ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ փախստականները սնդդամթերքի կարիք ունեն, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության իրերի:
«Իսլամական պետության» գրոհը Անբար գավառի ուղղությամբ մտահոգում է Իրաքի իշխանություններին: Վերլուծաբանները կարծում են, որ գրավելով Անբարը, գրոհայինները կկարողանան հարձակումներ գործել մայրաքաղաք Բաղդադի վրա:
Ըստ իրաքցի զինվորականների, ջիհադականները գրավել են կառավարական զորքերի կողմից լքված ռազմակայանը, որը գտնվում է Հիտից 8 կմ հեռավորության վրա: Նրանք առգրավել են զինվորական ավտոմեքենաներն ու տանկերը, իսկ ռազմակայանը հրկիզել են:
Հոկտեմբերի 11-ին Անբարի ղեկավարությունը Բաղդադից ռազմական օգնություն խնդրեց, զգուշացնելով, որ հակառակ դեպքում գավառը շուտով կհայտնվի ԻՊ ձեռքերում:
Տեղական իշխանությունները խնդրում են, որ Անբար գավառում տեղակայվեն ԱՄՆ բանակի ստորաբաժանումները, հայտնում է BBC ռուսական ծառայությունը:
Սակայն Իրաքի վարչապետ Հայդեր Աբադին բազմիցս է հերքել որևէ օտարերկրյա ստորաբաժանման տեղակայման հնարավարությունը երկրի տարածքում:
«Ըստ հաղորդագրություննրի, 30 հազար ընտանիք կամ մոտավորապես 180 հազար մարդ վերջին մի քանի օրում լքել է Հիտը, շատերը ստիպված են եղել արդեն երկու, երեք, կամ նույնիսկ չորս անգամ նոր ապաստան գտնել»,-ասվում է ՄԱԿ հումանիտար հարցերի համակարգման վարչության պետի հայտարարության մեջ:
«Փախստականները գտնվում են Ռամադի, Հալդիա, Հաջաջ և Ամիրիա Ռահալիա բնակավայրերի շրջանում: Շատերը փախչում են ավտոմոբիլներով, վերցնելով միայն ամենաանհրաժեշտը: Ոմանք ապաստան են գտնում հասարակական հաստատությունների շենքերում»,-հայտնում է ՄԱԿ վարչությունը:
Մինչդեռ ջիհադականների «Դակիբ» ինտերնետ կայքում հաղորդագրություն է հայտնվել, որ ԻՊ գրոհայինները ստրկության են վաճառել եզդիների մի քանի ընտանիքի:
Հոդվածում ասվում է, որ եզդիներին բաժանել են ԻՊ գրոհայինների միջև ըստ շարիաթի օրենքների և ստրկությունը նրանց համար համարվում է «իսլամին հասնելու ուղիներից մեկը»:
Human Rights Watch-ի վերջին զեկույցում ասվում էր, որ գրոհայինները մշտապես եզդիների ընտանիքներից խլում են աղջիկներին ու կանանց, բռնի ուժով կնության վերցնելով նրանց:
Հոկտեմբերի լույս 13-ի գիշերը ԱՄՆ-ն ու դաշնակիցները յոթ ավիահարված են հասցրել ԻՊ գրոհայինների դիրքերին, որոնք փորձում են գրավել Կոբանի քաղաքը:
Ինչպես հայտնում է պարբերականը, դաժան բախումները շարունակվում են քաղաքի հարավ-արևմտյան մատույցներում, որը գտնվում է դեպի Հալեպ տանող ճանապարհի մոտ:
Մինչդեռ, Գերմանիայի ՊՆ ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը բացատել է գերամնացի զինվորների մասնակցությունը ցամաքային գործողություններին Սիրիայում և Իրաքում: «Սիրիայաում և Իրաքում մարտական ստորաբաժանումներ չեն լինի: Այդպիսին էր որոշումը հենց սկզբից, դա չի քննարկվում»,-մեջբերում է նրան ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը: Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ավելի վաղ նման կերպ էր արտահայտվել նաև ԳԴՀ ԱԳ նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը:
Չնայած դրան, գերմանական ընդդիմության մի շարք ներկայացուցիչներ պնդում են, որ պետք է ԻՊ իսլամիստների դեմ պայքարելու համար զինվորներ գործուղել:
Ըստ ՏԱՍՍ-ի, Լոնդոնի կենտրոնում երկուշաբթի երեք կասկածյալներ են ձերբակալվել: Ինչպես հայտնում են բրիտանական ԶԼՄ-ները իրավապահների վրա հղումով, ձերբակալվածները մահմեդական ծայրահեղականներ են: Նրանք կապված են 5 իսլամիստներից բաղկացած խմբի հետ, որոնց ձերբակալել էին Լոնդոնում նախորդ շաբաթ ահաբեկչական գործողությունների նախապատրաստման կասկածանքով:
Ըստ ոստիկանության օպերատիվ տվյալների, առնվաղն կասկածյալներից մեկը կապված է ԻՊ հետ: Ձերբակալվածների անունները չեն հրապարակվում: Ոստիկանությունը միայն նրանց տարիքն է հայտնել՝ 24, 21 և 25 տարեկան: Խուզարկություններ են իրականացվել գրասենյակում և կասկածյալների չորս բնակարաններում:
Ըստ բրիտանական մամուլի, անցած շաբաթ ձերբակալվածներից մեկը բրիտանացի մահմեդական Տարիկ Հասանն է, որը սովորում է բժշկություն Սուդանում: Վերջերս նա ընտանիքի մոտ էր եկել՝ Լոնդոն և հայտնվել հատուկ ծառայությունների ուշադրության շրջանակում: Մյուս ձերբակալվածը 21-ի ամյա Ադայ Աբուզեյդըն է, Գրինվիչի մենեջմենթի դպրոցի սան: Անցած շաբաթ ձերբակալվածներից երրորդը 20-ամյա ուսանող Ռավան Հեդերն է, որը ծագումով քուրդ է, նրա ընտանիքը բնակվում է Լոնդոնի ամենաթանկ թաղամասերից մեկում՝ Քեսնսինգտոն և Չելսիում:

Не менее 180 тысяч человек были вынуждены покинуть свои дома на западе иракской провинции Анбар из-за боев между правительственными силами и боевиками группировки «Исламское государство». По словам представителей ООН, столкновения продолжаются у города Хит, захваченном джихадистами ранее в этом месяце.
Мирные жители бегут на восток, в направлении пострадавшего от войны города Рамади.
Представители ООН заявили, что беженцы крайне нуждаются в продовольствии, медикаментах и предметах первой необходимости.
Наступление «Исламского государства» через провинцию Анбар встревожило власти Ирака. Аналитики предполагают, что, заняв Анбар, боевики получат возможность осуществлять нападения на столицу страны Багдад.
По словам иракских военных, джихадисты заняли оставленную правительственными войсками военную базу, расположенную в восьми километрах от Хита. Они забрали себе военные автомобили и танки, а саму базу подожгли.
11 октября руководство провинции Анбар запросило у Багдада военную помощь, предостерегая, что в противном случае провинция вскоре окажется в руках «Исламского государства».
Местные власти просят, чтобы в провинции Анбар были дислоцированы подразделения американской армии, сообщает русская служба BBC.
Однако премьер-министр Ирака Хайдер Абади не раз отвергал возможность размещения каких бы то ни было иностранных войск на территории страны.
«Согласно сообщениям, 30 тысяч семей, или примерно 180 тысяч человек за последние несколько дней покинули Хит, многие из них были вынуждены уже дважды, трижды, четырежды сменить пристанище», – говорится в заявлении Управления ООН по координации гуманитарных вопросов.
«Беженцы рассредоточились в районе населенных пунктов Рамади, Халдия, Хаджадж и Амирия Рахалия. Многие бегут на автомобилях, взяв с собой самое необходимое. Некоторые из них находят убежище в зданиях общественных учреждений, таких как школы», – сообщает Управление ООН.
Тем временем на сайте интернет-журнала джихадистов «Дакиб» появилось сообщение, что боевики «Исламского государства» продали в рабство семьи езидов.
Езиды жили на северо-западе Ирака, до того как регион был занят «Исламским государством».
В статье утверждается, что езиды были распределены между боевиками «Исламского государства» в соответствии с законом шариата и что рабство является для них «одним из путей к исламу».
В недавнем докладе международной правозащитной организации Human Rights Watch говорилось, что боевики систематически разлучают с семьями захваченных женщин и девочек, насильственно беря их в жены.
В ночь на 13 октября США и их союзники нанесли семь авиаударов по позициям боевиков «Исламского государства», которые пытаются захватить город Кобани у границы с Турцией.
Как сообщает издание, ожесточенные столкновения продолжаются у юго-западного въезда в город, который находится на дороге, ведущей в Алеппо.
Между тем, министр обороны Германии Урсула фон дер Ляйен исключила участие немецких солдат в наземных операциях против террористической группировки «Исламское государство» в Сирии и Ираке. «В Сирии и Ираке боевых частей не будет. Так было решено с самого начала, это не обсуждается», – цитирует главу немецкого оборонного ведомства РИА Новости.
В сообщении отмечается, что ранее похожим образом высказался и министр иностранных дел ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер.
Несмотря на это, ряд представителей немецкой оппозиции настаивает на отправке солдат для борьбы с исламистами из «Исламского государства».
По сообщению ТАСС, в центре британской столицы в понедельник были арестованы трое подозреваемых в подготовке терактов.
Как передают британские СМИ со ссылкой на представителей Скотленд-ярда, арестованные являются мусульманскими экстремистами. Они связаны с группой из пяти исламистами, которые были взяты под стражу в Лондоне на минувшей неделе по подозрению в подготовке терактов.
По оперативным данным полиции, по крайней мере, один из задержанных на минувшей неделе может быть связан с террористической группировкой «Исламское государство» (ИГ), действующей на территории Сирии и Ирака.
Имена арестованных не называются. Полиция сообщила только их возраст – 24, 21 и 25 лет. В связи с арестами были произведены обыски по адресу фирмы, расположенной на западе Лондона, и в четырех квартирах на северо-западе города.
По сообщению британской прессы, один из арестованных на прошлой неделе – британский мусульманин Тарик Хасан, который учится на врача в Судане. Недавно он приехал к семье в Лондон и попал под наблюдение спецслужб. Другой арестованный на прошлой неделе – 21-летний Адай Абузейд, студент Гринвичской школы менеджмента. Пресса называет имя и третьего из арестованных на прошлой неделе – это 20-летний студент Раван Хедер. Он из семьи курдского происхождения, которая проживает в одном из самых дорогих районов Лондона – Кенсингтон и Челси.