14 Հոկտեմբեր 2014 - 07:46 AMT
Թուրքիայի ՌՕՈւ ինքնաթիռներն ավիահարված են հասցրել Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) դիրքերին, որ գտնվում են Հաքքարի գավառի լեռներում:
Ինչպես գրում է Թրենդ գործակալությունը Hurriyet-ի վրա հղումով, որոշումը կայացվեց, երբ ՔԱԿ-ը հայտարարեց, որ հնարավոր է, որ իրենք Իրաքից Թուրքիա վերադառնան: Քրդերն արդեն տասնամյակներ շարունակ պայքարում են պետություն ստեղծելու համար: Անկարայի հետ բախումը արդեն 40 հազար կյանք է խլել:
2012-ի մարտին հրադադար հայտարարվեց Անկարայի ու քրդերի միջև: Կողմերը պատրաստ էին նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ ու լուծել քրդական հարցը խաղաղ ճանապարհով: Սակայն գործընթացն անհաջող եղավ: Հանուն անկախության պայքարող թուրքաբնակ քրդերի Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը, որը ցմահ պատիժ է կրում բանտում, մի քանի օր է տվել Անկարային քրդերի հետ երկխոսությունը վերականգնելու համար՝ հակառակ դեպքում սպառնալով այն ձախողված համարել արդեն հոկտեմբերի 15-ին:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ կարող է ձերբակալվել խոշորագույն քրդամետ Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության (ԺԴԿ) առաջնորդ Սելահադդին Դեմիրթաշը: Նրան և կողմնակիցներին կարող են մեղադրել զանգվածային անկարգություններ ու ոստիկանության հետ բախումներ հրահրելու մեջ:
Թուրքիան, փաստորեն, հարվածներ է հասցրել նրանց, ով պայքարում է ԻՊ իսլամիստների դեմ Սիրիայում ու Իրաքում: Հարվածները հասցվել են ԱՄՆ ու կոալիցիայի դաշնակիցների ԻՊ դեմ պայքարելու հորդորների ֆոնին: Մեկ օր առաջ հերթական անգամ խափանվեցին բանակցությունները Սիրիայի տարածքին հարվածներ հասնցնելու համար թուրքական օդային տարածքն ու Ինջիրլիկ ավիաբազան տրամադրելու շուրջ: Անկարան որպես նախապայման առաջ է քաշում թռիչքներից զերծ օդային տարածքի ստեղծումը Սիրիայի երկնքում, չափավոր գրոհայինների նախապատրաստումը, որոնք կկարողանան պայքարել Ասադի դեմ և բուֆերային գոտիների ստեղծումը Սիրիայի տարածքի հաշվին:
Ավելի վաղ ՄԱԿ ներկայացուցիչ Ստեֆան դը Միստուրան հոկտեմբերի 10-ին կոչ արեց Թուրքիային թույլ տալ քուրդ կամավորներին հատել Սիրիայի հետ սահմանը, ԻՊ գրոհայինների դեմ Կոբանի մատույցներում պայքարելու համար: Ըստ նրա, քաղաքի արվարձաններում 10-13 հազար մարդ կա, քաղաքում՝ մոտ 700 ծերունի է մնացել: Դը Միստուրան նշեց, որ եթե Կոբանին ընկնի, այդ 700 ծերունիներն ու 12 հազար փախստականները կոտորածի կենթարկվեն:

14 Октябрь 2014 - 07:11 AMT
Самолеты ВВС Турции нанесли авиаудар по базам Рабочей партии Курдистана (РПК), которые находятся в горах провинции Хаккари.
Как пишет Trend со ссылкой на «Hurriyet», решение было принято после того, как РПК заявила о возможном возвращениии в Турцию из из Ирака.
Курды ведут борьбу за создание государства на протяжении десятилетий. Конфликт с Анкарой унес более 40 тысяч жизней.
В марте 2012 года было объявлено о перемирии между Анкарой и курдами. Стороны собирались сесть за стол переговоров и решить проблемы курдского меньшинства мирным путем. Однако процесс не увенчался успехом. Неделю назад Лидер Рабочей партии Курдистана Абдулла Оджалан, отбывающий пожизненное заключение в тюрьме, назначил крайний срок на возобновления диалога с курдами, пригрозив в противном случае объявить их проваленными уже 15 октября.
По мнению курдов, Анкара, препятствующая переходу курдских добровольцев в Сирию, несет ответственность за неудачи курдов в Кобани. Оджалан заявлял ранее, что падение Кобани будет сигналом об окончании перемирия между курдами и Турцией. Протесты портив позиции Анкары несколько раз заканчивались столкновениями курдов с турецкой полицией непосредственно на границе недалеко от Кобани, а также в ходе многочисленных манифестафий в других турецких регионах. В результате столкновений погибло около сорока человек, десятки ранены.
Ранее сообщалось также, что может быть арестован лидер крупнейшей курдской прокурдской Демократической партии народов (HDP) Селахаддин Демирташ. Ему и его сторонникам могут инкриминировать призывы к массовым беспорядкам и столкновениям с полицией в стране.
Турция, фактически, нанесла удары по тем, кто воюет против исламистов ИГИЛ в Сирии и Ираке. Удары нанесены на фоне требований США и союзников по коалиции против ИГИЛ. Днем ранее в очередной раз сорвались переговоры по предоставлению турецкого воздушного пространства и авиабазы Инджирлик союзникам дл яударов по сирийской территории. Анкара в качестве предусловий ставит установление бесполетной зоны надчастью Сирии, подготовку бойцов умеренной оппозиции, которая может воевать против Асада, и создание буферных зон за счет сирийской территории.
Ранее представитель ООН Стеффан де Мистура 10 октября призвал Турцию позволить курдским добровольцам перейти границу с Сирией, чтобы сражаться с окружившими Кобани террористами ИГИЛ. По его словам, в окрестностях города находится 10-13000 человек, в черте города находится около 700 стариков. Де Мистура подчеркнул, что если Кобани упадет, этим 700 людям и, в будущем, 12000 беженцам в окрестности, грозит резня.