Իմունոլոգ Բեդա Սթադրլերը հայտարարել է, որ Էբոլայից պաշտպանող պատվաստանյութ արդեն կա և առաջիկայում կհայտնվի շուկայում: Այդպիսով, ըստ շվեյցարացի մասնագետի, Էբոլայի շուրջ խուճապի շնորհիվ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) կարող է հավաքել անհրաժեշտ դրամական միջոցները, իսկ դեղագործական ընկերությունները կարող են վաստակել:
Watson-ին տված հարցազրույցում, որը մեջբերում է RFI ռադիոկայանը, Սթադլերը հայտարարել է, որ այն պնդումները, թե Էբոլան անվերահսկելի տարածում է ստանում, ճշմարիտ են միայն Աֆրիկայի համար: «Մեր մշակույթն այլ է, հիգիենայի կանոններն այլ են: Աֆրիկայում թաղման ժամանակ մարդկանց հարկ է լինում ուժով ստիպել, որ նրանք չգրկախառնվեն, չհամբուրեն մեռածներին: Մեր մոտ դիակիզում է ընդունված, այնպես որ այդ վտանգը կկանխվի»,-ասել է նա:
Բացի այդ, եվրոպական կլինիկաներն ու հիվանդանոցներն ավելի լավ են հագեցած, քան Աֆրիկայում: «Անձնակազմը հատուկ վերապատրաստում է անցել, նրանք գիտեն, ինչպես պետք է անցկացնել կարանտինը: Ցանկացած գրիպ ավելի մեծ վտանգ է պարունակում, քան Էբոլան»,-ասել է նա: Վիրուսի մուտացիայի վերաբերյալ վարկածները գիտնականն անհեթեթ է համարում: «Վտանգ կլիներ, եթե Էբոլան փոխանցվեր օդակաթիլային ճանապարհով»:
Անդրադառնալով տենդի շուրջ բարձրացած աղմուկին՝ Սթադլերը նշել է վիրուսի հետևանքով մահվան զազրելի ախտանիշները: «Հիվանդները փսխում են, փորլուծություն են ունենում, ներքին օրգանները դադարում են գործել: Դա իրոք սարսափելի է անտեղյակների համար»: Ընդ որում, պատվաստանյութ արդեն գոյություն ունի, բայց իմաստ չկար միջոցներ ծախսել մինչև վերջին բռնկումը: Իսկ հիմա, երբ դա շավահետ կդառնա, պատվաստանյութի թողարկումը լոկ ժամանակի հարց է:
«Այդ խուճապի շնորհիվ, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հուսով է, որ կհավաքի անհրաժեշտ միջոցները: Նրանք արդեն այդպես գործել են խոզի ու թռչնի գրիպի ժամանակ: Իրականում, ԱՀԿ-ն պետք է ներողություն խնդրի»,-ամփոփել է գիտնականը:
Մինչդեռ, Լեհաստանում հոսպիտալացվել է 31-ամյա մի տղամարդ, որը վերջերս էր ժամանել Գերմանիայից, նա հոսպիտալացվեց, երբ հայտնաբերվեցին կասկածելի ախտանիշներ: Գերմանիայում նա աշխատել է Գվինեայից մասնագետների հետ, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Գերմանիայում նաև տենդից մահացած կա՝ ՄԱԿ 56-ամյա աշխատակիցը, գրում է Լենտա.ռու-ն: Գերմանիա նրան տարել էին հոկտեմբերի 9-ին Լիբերիայից հատուկ չվերթով և կարանտինի տակ էին պահում: Ամենասկզբից բժիշկները նրա վիճակը կրիտիկական էին համարում: Ըստ նրանց, ԳԴՀ ժամանելու պահին նա արդեն մեկ շաբաթ է հիվանդ էր մահացու հիվանդությամբ:
Էբոլայի հեմորագիկ տենդը վտանգավոր հիվանդություն է, որի մահացության ցուցանիշը հասնում է 90 տոկոսի: Ինկուբացիոն կամ գաղտնի շրջանը տատանվում է մի քանի օրից մինչև 2-3 շաբաթ: Հիվանդության սկիզբը սուր է ընթանում, մարմնի ջորմությունը բարձրանում է մինչև 38-39 աստիճան, ուղեկցվում գլխացավով, փսխումներով, մարսողության խանգարմամբ: Առաջին օրերին հիմնականում արտահայտվում են անգինայի նախանշանները` նշագեղձերի բորբոքումն առաջացնում է «կոկորդում գնդի» տպավորություն: Հիվանդության սրման հետ առաջանում է չդադարող փխսում, ցավ փորի շրջանում ու դիարեա: Արագ զարգանում է հեմորագիկ համախտանիշը, առաջանում են մաշկային արնազեղումներ, ներքին արնահոսություններ, արյունոտ փսխումներ: Հաճախ հիվանդների մոտ դիտվում է ագրեսիայի ավելացում, որը երկար ժամանակ պահպանվում է նաև ապաքինման ու վերականգնման փուլում: Հիվանդության սկզբից մոտավորապես 4-6-րդ օրը հայտնվում է էկզանթեմա:
Մահացու ելքը, որպես կանոն, լինում է հիվանդության 25-րդ շաբաթի սկզբում: Հիմնական պատճառները` արյունահոսություն, ինքնաթունավորում, ինֆեկցիոն-տոքսիկ շոկ: Ապաքինման դեպքում հիվանդության սուր փուլը դիտվում է 2-3 շաբաթ: Լիակատար ապաքինման շրջանը տևում է 2-3 ամիս: Ուղեկցվում է անարեքսիայով, մարմնի զանգվածի նվազմամբ, մազաթափությամբ, երբեմն նաև հոգեկան խանգարումների զարգացմամբ: Հիվանդության ընթացքի կանխատեսումը ծայրահեղ անբարենպաստ է. տարբեր օջախներում մահացու ելքի հավանականությունը 50-ից 90% է:

14 Октябрь 2014 - 09:39 AMT
Иммунолог Беда Стадлер заявил, что вакцина от Эболы уже существует и в ближайшее время появится на рынке. Таким образом, по словам швейцарского специалиста, на панике вокруг Эболы Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) сможет собрать нужные денежные средства, а фармацевтические компании смогут заработать.
В интервью Watson, цитируемом радио RFI, Стадлер заявил, что утверждение о том, что Эбола распространяется бесконтрольно, верно только для Африки. «У нас другая культура, другие правила гигиены. В Африке во время похорон людей приходится оттаскивать силой, чтобы они не обнимали и не целовали умерших. У нас тела кремируют, так эта опасность будет предотвращена», – отметил он.
Кроме того, европейские клиники и больницы оснащены лучше, чем в Африке: «Персонал прошел специальное обучение, и они знают, как проводить карантин. Любой грипп представляет большую опасность, чем Эбола… От эпидемии гриппа в Европе умерло больше людей, чем в Африке от вируса Эбола», – сказал он. Версии о мутации вируса иммунолог называет ерундой. «Опасность была бы в том случае, если бы Эбола могла передаваться воздушно-капельным путем. Но он слишком большой для этого».
Говоря о причинах шума вокруг лихорадки Стадлер отметил отвратительные симптомы смерти от вируса. «Пациенты испытывают рвоту, диарею, внутренние органы перестают функционировать. Это, действительно, страшно для непосвященных». При этом, вакцина от Эболы уже существует, но на нее не было смысла тратить деньги до последней вспышки. Теперь же, когда это станет выгодным, выпуск вакцины превратился в вопров времени.
«Благодаря этой панике, Всемирная организация здравоохранения надеется собрать нужные средства. Они уже поступали так во время свиного и птичьего гриппа. На самом деле, ВОЗ должна принести извинения», – резюмировал ученый.
Тем временем, в Польше госпитализирован 31-летний мужчина, недавно приехавший из Германии, был госпитализирован после того, как у него обнаружились подозрительные симптомы. В Германии он работал с выходцами из Гвинеи, сообщает РБК.
В Германии также есть скончавшийся от лихорадки: им стал 56-летний сотрудник ООН, пишет Лента. В Германию его доставили из Либерии специальным бортом в четверг, 9 октября, и поместили на карантин. С самого начала врачи описывали состояние пациента как критическое. По их словам, на момент прилета в ФРГ он был заражен смертельно опасным вирусом уже в течение недели.
Геморрагическая лихорадка Эбола —редкое, но крайне опасное заболевание с уровнем смертности до 90 %. Поражает человека, некоторых приматов, а также парнокопытных. Инкубационный период лихорадки Эбола — от 2 до 21 дня. Заболевание начинается с сильной слабости, сильной головной боли, болей в мышцах, диареи, болей в животе, ангины. Позднее появляется сухой кашель и колющие боли в грудной клетке, развиваются признаки дегидратации. Смерть наступает обычно на второй неделе болезни на фоне кровотечений и шока. Количество жертв лихорадки Эбола превысило 3 тысячи человек, Самая тяжелая ситуация с заболеванием – в Либерии: Власти страны заявляют, что положение может ухудшиться в связи с отсутствием необходимого количества персонала и медикаментов. По данным Всемирной организации здравоохранения, вирус Эбола передается при прямом контакте с кровью, выделениями, другими жидкостями и органами инфицированного человека, а также передается от диких животных. В Африке документально подтверждены случаи инфицирования людей в результате обращения с инфицированными шимпанзе, гориллами, плодоядными летучими мышами, обезьянами, лесными антилопами и дикобразами, обнаруженными мертвыми или больными во влажных лесах. Впервые вирус Эбола появился в 1976 году в двух одновременных вспышках болезни — в Судане и Демократическая Республике Конго (ДРК). В последнем случае селение находилось рядом с рекой Эбола, откуда болезнь и получила свое название.