«Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խմբավորման առաջնորդները որոշել են Լիբիայում ֆուտբոլի մրցաշար կազմակերպել գրոհայինների համար, հայտնում է Ren TV-ն` Alfajer-ի վրա հղումով:
Մրցումները կանցնեն Դերնա քաղաքում, որն ԻՊ հսկողության տակ է: Ասվում է, որ ֆուտբոլ կխաղան տաքֆիրիստները՝ ծայրահեղական իսլամիստները, որ կռվում են Եգիպտոսում, Սիրիայում, Իրաքում, Աֆղանստանում և Լիբիայում:
Մրցաշարի նախաձեռնողները ֆուտբոլի հատուկ կանոններ են մշակել, որոնք չեն հակասում շարիաթի նորմերին: Տվյալ պահին հայտնի չէ խաղերի հստակ խաղացանկը: Կազմկոմիտե կազմում են գրոհայիններ, որոնք պրոֆեսիոնալ սպորտով են զբաղվել: ԻՊ ներկայացուցիչները հուսով են, որ ֆուտբոլային մրցումները երիտասարդներին կներգրավեն ԻՊ շարքերը:
Մինչդեռ, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հայտարարել է, որ Փարիզում բանակցությունների ժամանակ նա պայմանավորվել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ ԻՊ դեմ պայքարում հետախուզական գործունեության ասպարեզում գործակցությունն ամրապնդելու անհրաժեշտության մասին: Այդ մասին Քերին հայտարարել է հանդիպման ավարտին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում:
Ըստ Քերիի, Լավրովն ասել է նրան, որ այդ կազմակերպությանը կարող է միանալ մոտ 500 գրոհային Ռուսաստանից: Հանդիպումը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 14-ին և տևել է 3 ժամ: Այն ավարտվել է առանձնազրույցով, բացի այդ, պատվիրակությունների շփումից առաջ Լավրովն ու Քերին առանձնազրույց են ունեցել նաև այդ ժամանակ: Ըստ Reuters-ի, ԱՄՆ նախագահ Օբաման հայտարարել է, որ միջազգային կոալիցիայի նպատակն է ԻՊ լիակատար ոչնչացումը: Այդ մասին նա հայտարարել է 20 երկների ռազմական գերատեսչությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը:
Ըստ ԱՄՆ նախագահի, հարկավոր է հասնել նրան, որ գրոհայինները այլևս սպառնալիք չլինեն ինչպես տարածաշրջանի, այնպես էլ համաշխարհային հանրության համար:
«Ես խորապես մտահոգ եմ գրոհայինների հարձակումով քրդաբնակ Կոբանի վրա: ԱՄՆ-ն կսատարի ավիահարվածներին այդ շրջանում»,-ասել է ԱՄՆ նախագահը:
Օբաման նշել է, որ ԻՊ դեմ պայքարը տևական է լինելու, և կլինեն ինչպես հաջողություններ, այնպես էլ անհաջողություններ:
Ինչպես գրում է «Նեզավիսիմայա գազետան», ԻՊ-ն հայտարարել է ստրկատիրական կարգերին վերադառնալու մասին: Ըստ ծայրահեղականների Dabiq հրապարակման, եզդի կանայք ստրուկներ են համարվում, քանի որ իրենց դավանած կրոնը «երկրպագություն է սատանային»: Ավելի վաղ ԻՊ գաղափարախոս Ալ Ադնանին զգուշացրել էր, որ ստեղծվելու են «ստրուկների շուկաներ»:
Ըստ իսլամիստների հայտարարությունների, կանանց ստրկացումը Սիրիայում ու Իրաքում համաշխարհային արշավի մաս է, որին միացել են իսլամիստ ծայրահեղականները Նիգերիայում և Ֆիլիպիններում: Արդյունքում ստրկացվել են տեղաբնակ քրիստոնյաները: Այդ ֆոնի վրա ներկայիս ստրկացումը իսլամիստները «հատուկ» են համարում: Այն դարձել է «ամենամեծ գործողությունը շարիաթում ամրագրվելուց ի վեր»,-ասվում է Dabiq-ում:
ԻՊ ծայրահեղականները վստահ են, որ ստրկական աշխատուժի օգտագործումը մահմեդական կրոնի մաս է կազմում և պատրաստ են այդ կարծիքը պաշտպանել ի դեմս բոլոր անհամամիտների: «Քանի դեռ շայտանը իր կասկածները չի ներարկել նրանց, ով թույլ է մտքով կամ սրտով, հարկավոր է հիշել, որ անհավատների ստրկացումն ու նրանց կանանց որպես հարճ ընդունելը շարիաթի հստակ օրենք է, և եթե որևէ մեկը ժխտում է այն կամ ծաղրում, նշանակում է ծաղրում է Ղուրանն ու դավանափոխ լինում»: ԻՊ-ում համարում են, որ մահմեդական իրավունքի համաձայն ստրկական աշխատանքը ավելի «ընդունելի է» ստրկուհիների համար, քանի որ արգելում է վաճառել կանանց նրանց երեխաներից առանձին: Այդ կանոնը լիովին պահպանվել է եզդի կանանց դեպքում, պնդում է Dabiq-ը:
Ասվում է, որ ստրկությունը «բարոյական» նշանակություն ունի, քանի որ, ըստ կրոնամոլների տրամաբանության, թույլ է տալիս խուսափել շնանալուց: «Շարիաթը ամուսնությանը այլընտրանք չի ճանաչում, և տղամարդը, որը չի կարող իրեն ամուսնություն թույլ տալ ազատ կնոջ հետ, հայտնվում է գայթակղությունների հորձանուտում: Մահմեդականներն աղախին են վարձում և մեղք գործում նրանց հետ, իսկ եթե նա հարճ լիներ, ամեն ինչ օրինական կլիներ»:
Ըստ իսլամիստների մեկնաբանության, ստրկության «բարոյական օգուտի» մասին է ասել Մոհամմեդ մարգարեն, որը համարում էր, թե «Ալլահը ուրախ է նրանց, ով դրախտի այգիներն է մուտք գործում ստրկության շղթաներով»: Ըստ Dabiq-ի, եզդի կանանցից շատերը, որոնք ստրկության մեջ են հայտնվել մահմեդականների մոտ, արդեն հայտարարել են, որ ցանկանում են իսլամ ընդունել:
«Իսլամիստների հրապարակման վերնագիրը՝ «Ստրկատիրության վերածնունդը դատաստանի ժամից առաջ», ցույց է տալիս, որ ըստ ծայրահեղականների, ստրկատիրությունը ևս մի կողմ, ընդ որում անսպասելի կողմ ունի:
Արմատականները հավատում են, որ ստրկատիրության վերածնունդը էսհատոլոգիական իմաստ ունի: Հիմքում Մոհամմեդ մարգարեի խոսնք է ստրկության մասին, որ համարվում է աշխարհի վերջի նշանը:
Մինչդեռ Հոլանդիայի դատախազը հավանություն է տվել բայքերների գործողություններին, որոնք միացել են քուրդ ապստամբներին, որոնք Իրաքում պայքարում են ԻՊ ծայրահեղական խմբավորման դեմ, հայտնում է ՌԻԱ Նովստի գործակալությունը France Presse-ի վրա հղումով:
Ըստ դատախազի մամուլի քարտուղար Վիմ դե Բրյուհնի, Նիդերլանդների օրենքները նախկինում արգելում էին իրենց քաղաքացիների մասնակցությունը մարտական գործողություններին այլ երկրների բանակների կազմում, սակայն այս դեպքում արգելքն այլևս չի գործում:
No surrender բայքերների շարժման նախագահ Կլաաս Օտտին պետական հեռուստաեթերում հայտարարել է, որ իր բայքերներից երեքն արդեն մեկնել են Իրաք:
No surrender-ի առաջնորդը նաև ցույց է տվել լուսանկարները, որոնք հրապարակել է սոցցանցում անդամներից մեկը, պատկերված է քուրդ դաշնակիցների հետ զինվորական համազգեստով ու Կալաշնիկովի ինքնաձիգով:
ԻՊ ահաբեկչական խմբավորումը «խալիֆատ» հռչակեց Սիրիայի ու Իրաքի գրավյալ տարածքներում այս տարվա ամռանը: ԱՄՆ-ն մի շարք դաշնակից երկրների հետ սեպտեմբերի 23-ին ավիահարվածներ սկսեց հասցնել ԻՊ դիրքերին Սիրիայում, իսկ Իրաքում նման գործողություններն արդեն օգոստոսից էին սկսվել: Ընդ որում ԱՄՆ ավիահարվածներ է հասցնում առանց Սիրիայի իշխանությունների համաձայնության: Վաշինգտոնը սատարում է Սիրիայի զինված ընդդիմությանը, որը կռվում է ինչպես կառավարության, այնպես էլ ԻՊ գրոհայինների դեմ:

Лидеры экстремисткой группировки «Исламское государство» решили провести в Ливии турнир по футболу, в котором поучаствуют боевики, передает РЕН ТВ со ссылкой на Alfajer.
Соревнования пройдут в городе Дерна, который находится под контролем «Исламского государства». Сообщается, что в футбол сыграют такфиристы – радикальные исламисты, воюющие на территории Египта, Сирии, Ирака, Афганистана и Ливии.
Инициаторы турнира разработали специальные правила игры для футболистов, которые не противоречат нормам шариата.
На данный момент неизвестно точное расписание матчей. В состав оргкомитета чемпионата вошли боевики, которые занимались спортом профессионально. Представители «Исламского государства» надеются, что футбольные соревнования привлекут в ряды организации молодых людей.
Между тем, государственный секретарь США Джон Керри заявил, что во время переговоров в Париже договорился с министром иностранных дел Сергеем Лавровым относительно необходимости усилить сотрудничество в разведывательной деятельности в рамках борьбы с террористической организацией «Исламское государство». Об этом Керри заявил на пресс-конференции по итогам встречи.
По словам Керри, Лавров сказал ему, что к данной организации могут присоединиться порядка 500 боевиков родом из России.
Встреча прошла вечером 14 октября и продолжалась в течение трех часов. Она завершилась беседой тет-а-тет, кроме того, перед общением делегаций Лавров и Керри пообщались с глазу на глаз во дворе резиденции.
По сообщению Reuters, президент США Барак Обама заявил, что целью международной коалиции является полное уничтожение радикальной группировки «Исламское государство». Об этом он заявил на встрече с главами военных ведомств из 20 стран коалиции.
По словам американского президента, необходимо добиться того, чтобы боевики этой организации больше не представляли угрозы, как для региона, так и для мирового сообщества.
«Я глубоко обеспокоен нападением боевиков на сирийский город Кобани. США будут поддерживать нанесение авиаударов по этой области», — сказал президент США
Обама отметил, что борьба с ИГ будет длительной и в этой военной кампании будут как успехи, так и неудачи.
Как пишет «Независимая газета», «Исламское государство» сообщило о возвращении к рабовладельческим порядкам. Согласно изданию радикалов Dabiq, женщины из общины езидов объявлены невольницами, поскольку религия, которую они исповедуют, представляет собой «поклонение дьяволу». Ранее идеолог ИГ Аль-Аднани предупредил о создании в будущем «рынков рабов».
В соответствии с заявлениями исламистов, закабаление женщин в Сирии и Ираке является частью всемирной кампании, к которой подключились исламские радикалы в Нигерии и на Филиппинах. В результате их действий невольниками стали местные жители, исповедующие христианство. На этом фоне нынешнее обращение пленников в рабство исламисты называют «особым». Оно стало «крупнейшим действием подобного рода со времени оставления этого предписания шариата», – говорится в Dabiq.
Радикалы из ИГ уверены, что использование подневольного труда представляет часть мусульманской религии и готовы отстаивать это мнение перед лицом всех несогласных: «До того, как шайтан внушит свои сомнения тем, кто слаб умом или сердцем, следует вспомнить, что обращение в рабство неверных и принятие их женщин в качестве наложниц – твердо установленный закон шариата, и если кто отрицает его или насмехается над ним, тот насмехается над Кораном и становится отступником от ислама». Мусульманское право, как считают в ИГ, содержит норму, делающую подневольный труд более «приемлемым» для рабынь: запрещает продавать женщин отдельно от их детей. Это правило было полностью соблюдено в случае с езидками, утверждает Dabiq.
Утверждается, что рабство имеет «нравственное» значение, поскольку, по логике религиозных фанатиков, позволяет избежать прелюбодеяния: «Шариат не знает альтернативы супружеству, и мужчина, который не может себе позволить брак со свободной женщиной, оказывается окруженным искушениями. Мусульмане нанимают горничных, и грех происходит между ними, а если бы она была его наложницей, все было бы законно».
Согласно интерпретации исламистов, о «нравственной пользе» рабства говорил Пророк Мухаммед, считавший, что «Аллах радуется тем, кто входит в сады рая в цепях» – обращенным из невольников. По утверждению Dabiq, многие из женщин-езидок, оказавшись в рабстве у мусульман, уже объявили о намерении перейти в ислам.
Название публикации исламистов «Возрождение рабовладения перед часом суда» показывает, что в представлении радикалов у рабовладения есть еще одно измерение, при этом неожиданное. Фундаменталисты верят, что возрождение этой практики имеет эсхатологический смысл. В основе аргумента – слова Пророка Мухаммеда о рабстве как примете конца света. «После оставления рабовладения мусульманами и его последовавшего возрождения буквальная интерпретация этих слов обретает смысл», – говорят в ИГ.
Тем временем, голландский прокурор одобрил действия байкеров, присоединившихся к курдским повстанцам, воюющим в Ираке против экстремистской группировки “Исламское государство” (ИГ), передает РИА Новости со ссылкой на France Presse.
По словам пресс-секретаря прокурора Вима де Брюйна, законы Нидерландов ранее запрещали участие своих граждан в боевых действиях в составе армий других стран, однако в этом случае запрет больше не действует.
Глава байкерского движения No surrender Клаас Отто заявил в эфире государственного телеканала, что трое из его байкеров уже отправились на север Ирака.
Лидер No Surrender также продемонстрировал фотографии, опубликованные в соцсетях, где один из членов No surrender, был запечатлен вместе с курдским союзником в военной форме и автоматом Калашникова.
Террористическая группировка ИГ провозгласила «халифат» на захваченных территориях Сирии и Ирака летом этого года. США при поддержке ряда союзных стран, в том числе арабских, 23 сентября начали авиаудары по позициям «Исламского государства» в Сирии, с августа аналогичная операция проходит в Ираке. При этом США наносят удары без разрешения сирийских властей. Вашингтон поддерживает вооруженную оппозицию Сирии, которая воюет как против правительства, так и против боевиков ИГ.