15 Հոկտեմբեր 2014 - 13:43 AMT
ԱՊՀ երկրների սահմանապահ ծառայությունները տեղեկատվության փոխանակման միասնական ավտոմատացված համակարգ են ձևավորել, հոկտեմբերի 15-ին լրագրողներին է հայտնել ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության ղեկավարի տեղակալ Ալեքսանդր Մանիլովը:
«ԱՊՀ շրջանակում Հրամանատարների խորհուրդն ամենաբարձր մակարդակով որոշում էր կայացրել տեղեկատվության փոխանակման միասնական ավտոմատացված համակարգի ստեղծման մասին: Այսօր այդ համակարգն արդեն գործում է, գործարկվել է այն Համագործակցության յոթ պետությունների սահմանապահ գերատեսչություններում»,-ասել է Մանիլովը:
Ըստ նրա, այդ համակարգը թույլ է տալիս իրական մասշտաբով տեղեկատվություն փոխանակել արտաքին սահմաններին ստեղծված իրավիճակի մասին:
Նա հստակեցրել է, որ Սահմանապահ ծառայություններն ամեն օր ու ամեն ժամ արտաքին սահմաններին իրավիճակի վերաբերյալ հաղորդագրություններ են պատրաստում Կենտրոնական Ասիայի մասով, կապված իրավիճակի հետ Աֆղանստանում և 2014-ին այնտեղից կոալիցիոն զորքերի դուրս բերման հետ: «Այդ նպատակով Բիշքեկում գործում է Հրամանատարների խորհրդի Կենտրոնական Ասիայում իրավիճակի դիտարկման ու վերլուծության խումբը»,-հայտնել է Մանիլովը, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
Նա հավելել է, որ տեղեկատվական համակարգի շրջանակում ամեն ամիս հաղորդագրություն է կազմվում ԱՊՀ արտաքին սահմաններին իրավիճակի վերաբերյալ այն նյութերի հիման վրա, որոնք տրամադում են փակ ռեժիմով ԱՊՀ երկրների սահմանապահ ծառայությունները:
Բացի այդ, հավելել է Մանիլովը, պատրաստվում են տեղեկատվական և վերլուծական նյութեր ու տեսություններ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության, միգրացիոն գործընթացների, պետական սահմանների պաշտպանության կազմակերպման ուղղություններով:
Ըստ Մանիլովի, տեղեկատվական համակարգին այսօր ակտիվորեն միացել են Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Տաջիկստանն ու Հայաստանը:
«Մենք դիտարկում ենք նման տիպի տեխնիկայի տեղադրման հարցը Ուզբեկստանում»,-ասել է Մանիլովը:
1996 թ. ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհուրդը հավանություն տվեց «ԱՊՀ անդամ երկրների սահմանապահ զորքերի միջև տեղեկատվական փոխանակման միջպետական ենթահամակարգի հայեցակարգի մասին» որոշմանը: Հայեցակարգը սահմանում է ԱՊՀ անդամ երկրների միջև Տեղեկատվության փոխանակման ավտոմատացված համակարգի ստեղծման հիմնական սկզբունքները, խնդիրները, կառուցվածքն ու ստեղծման փուլերը:

Пограничные службы стран СНГ сформировали единую автоматизированную систему информационного обмена, сообщил журналистам 15 октября заместитель руководителя Пограничной службы ФСБ РФ Александр Манилов.
«В рамках СНГ Советом командующих на самом высоком уровне принято решение главами государств о создании автоматизированной информационной системы по оперативному обмену информацией. Сегодня эта система уже функционирует, запущена она в семи государствах Содружества в пограничных ведомствах», – сказал А.Манилов.
По его словам, данная система позволяет в реальном масштабе времени обмениваться информацией о складывающейся обстановке на внешних границах.
Он уточнил, что Пограничные службы ежедневно и еженедельно готовят сводки о ситуации на внешних границах в центральноазиатском регионе в связи с обстановкой в Афганистане и выводом группировки войск из Афганистана в 2014 году. «Для этого у нас в Бишкеке функционирует группа Совета командующих по мониторингу, анализу ситуации в центральноазиатском регионе», – сообщил А.Манилов, сообщает Интерфакс-АВН.
Он добавил, что в рамках информационной системы ежемесячно готовятся сводки об обстановке на внешних границах стран СНГ по материалам, которые предоставляют в закрытом режиме пограничные ведомства стран Содружества.
Кроме этого, добавил А.Манилов, готовятся информационно-аналитические материалы и обзоры по таким направлениям, как борьба с незаконным оборотом наркотиков, миграционные процессы, организация охраны госграницы.
По словам А.Манилова, к информационной системе на сегодняшний день активно подключились и работают Россия, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Таджикистан, Армения.
«Мы рассматриваем вопрос установки такой же техники в Узбекистане», – сказал А.Манилов.
В 1996 году Совет глав правительств СНГ принял решение «О Концепции межгосударственной подсистемы информационного обмена между пограничными войсками государств-участников Содружества Независимых Государств». Концепция определяет основные принципы, задачи, структуру и этапы создания в рамках Автоматизированной системы информационного обмена между государствами-участниками Содружества (АСИО СНГ) подсистемы информационного обмена между пограничными войсками, предназначенной для поддержания и развития информационного взаимодействия центральных органов управления пограничными войсками в интересах охраны внешних границ.