Ըստ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի, Փարիզը մտադիր է զենք մատակարարել քուրդ աշխարհազորայիններին, ԻՊ գրոհայինների հարձակումը սիրիականի Կոբանի վրա կասեցնելու համար: Պետության ղեկավարը նշել է, որ սիրիացի քրդերին օգնելու համար «Ֆրանսիան կանի հնարավորը»:
Թե զենքի հատկապես որ տեսակների մասին է խոսքը, չի հրապարակվում:
Ավելի վաղ Ֆրանսիան ԻՊ գրոհայինների դեմ պայքարելու համար ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի անդամ դարձավ: ԻՊ գրոհայինները պաշարել էին Կոբանն այս տարվա սեպտեմբերին: Խմբավորման համար քաղաքն ռազմավարական նշանակություն ունի, քանի որ դրա գրավումը թույլ կտա Հալեպի և Ռաքքայի գավառներում կապել նրանց դիրքերը, ինչպես նաև թուրք-սիրիական սահմանի զգալի հատվածի վրա հսկողություն հաստատել:
Մինչդեռ ԱՄՆ ԶՈւ Շտաբերի պետերի կոմիտեի ղեկավար գեներալ Մարտին Դեմփսին CNN հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Վաշինգտոնի ղեկավարած հակաահաբեկչական կոալիցիան թույլ չի տա, որ «Իսլամական պետության» գրոհայինները գրավեն Բաղդադը:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին՝ Դեմփսին ասել է. «Չեմ կարծում, որ գրոհայինները կարող են վերցնել Բաղդադը: Վատսհ եմ, որ մենք կարող ենք օգնել իրաքցիներին և կասցենել Բաղդադի գրավումը», հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ նրա, իրաքյան ուժերին մեծ վարժանք է հարկավոր, սակայն նրանց հաջողվել է «բավականին լուրջ պաշտպանություն կազմակերպել Բաղդադի շուրջ»: Պաշտպանական այդ գիծը, ըստ Դեմփսիի, «շատ խիտ ու խորն է»: Գեներալը նաև կարծիք է հայտնել, որ այժմ կոալիցիան «ճշիտ ուղու վրա է»: Նա խոստովանել է, որ միայն ավիահարվածները չեն կարող ԻՊ-ին պարտության մատնել:
Ըստ գեներալի, «Անդրդվելի վճռականություն» (Inherent Resolve) անվանումը, որ ստացել է ԱՄՆ ու ԻՊ դեմ նրա դաշնակիցների գործողությունը, նշանակում է, որ «առաքելությունը կատարելու համար անհրաժեշտ է գործել հուսալի ու հետևողականորեն»:
ԱՄՆ-ն ու դաշնակիցներն Իրաքի տարածքում երեք ռազմակայան կստեղծեն, որտեղ օտարերկրացի տեսուչները կմարզեն իրաքյան զինծառայողներին, հայտարարել է գեներալ Մարտին Դեմփսին: «Մենք հիմա երկրում խորհրդականների 12 խումբ ունենք,- ասել է նա: -Մեկ օր առաջ կոալիցիայի մյուս անդամներից հավաստիացումներ ստացանք, որ նրանք պատրաստ են խորհրդականներ գործուղել: Մենք մտադիր ենք երեք ռազմակայան ստեղծել, որտեղ կկարողանանք հզորացնել Իրաքի անվտանգության ուժերի մարտական ներուժը»:
Թե երկրի որ մասում կտեղակայվեն բազաները և ինչպես կգործեն, նա չի հստակեցրել:
Դեմփսին չի բացառել, որ ինչ-որ պահի կարող են այնպիսի պայմաններ ստեղծվել, երբ ինքը ստիպված կլինի խորհուրդ տալ ԱՄՆ նախագահին ամերիկյան ցամաքային ուժեր մտցնել Իրաք:
«Ես չեմ կարող կանխատեսում անել, թե որ դեպքում մենք ստիպված կլինենք ցամաքային ուժեր մտցնել Իրաք, -ասել է գեներալը: -Սակայն, պատերազմը լի է անակնկալներով: ԻՊ-ն ազգային անվտանգության սպառնալիք է: Եթե դրան հասնի, ես հենց դա խորհուրդ կտամ»:
ԻՊ ահաբեկչական խմբավորումը «խալիֆատ» հռչակեց Սիրիայի ու Իրաքի գրավյալ տարածքներում այս տարվա ամռանը: ԱՄՆ-ն մի շարք դաշնակից երկրների հետ սեպտեմբերի 23-ին ավիահարվածներ սկսեց հասցնել ԻՊ դիրքերին Սիրիայում, իսկ Իրաքում նման գործողություններն արդեն օգոստոսից էին սկսվել: Ընդ որում ԱՄՆ ավիահարվածներ է հասցնում առանց Սիրիայի իշխանությունների համաձայնության: Վաշինգտոնը սատարում է Սիրիայի զինված ընդդիմությանը, որը կռվում է ինչպես կառավարության, այնպես էլ ԻՊ գրոհայինների դեմ:

По словам президента Франсуа Олланда, Париж намерен доставить оружие бойцам курдского ополчения, чтобы остановить наступление боевиков из ИГ на сирийский город Кобани. Глава государства подчеркнул, что Франция «сделает все возможное, чтобы помочь» сирийским курдам.
О каких именно видах оружия идет речь, пока не сообщается.
Ранее Франция вступила в состав возглавляемой США международной коалиции для борьбы с экстремистами из ИГ.
Боевики из ИГ осадили Кобани в сентябре этого года. Город имеет стратегическое значение для группировки, так как его захват позволит напрямую связать их позиции в провинциях Алеппо и Ракка, а также установить контроль над большим участком сирийско-турецкой границы.
Между тем глава Комитета начальников штабов (КНШ) вооруженных сил США генерал Мартин Демпси в интервью телекомпании CNN заявил, что антитеррористическая коалиция под руководством Вашингтона не допустит взятия столицы Ирака – Багдада – боевиками группировки «Исламское государство».
Отвечая на вопрос журналиста о том, смогут ли, по его мнению, взять боевики под контроль Багдад, Демпси заявил: «Я не считаю, что это может произойти. Я уверен, мы можем помочь иракцам не допустить взятия Багдада», сообщает ТААС.
По его словам, иракским силам требуется больше тренировок, однако им удалось «установить достаточно серьезный защитный периметр вокруг Багдада». Эта линия обороны, как отметил Демпси, является «очень плотной и глубокой». Генерал также выразил мнение, что в настоящее время коалиция «находится на правильном пути». При этом он признал, что одни лишь авиаудары не смогут нанести поражение группировке ИГ.
По словам генерала, название «Непоколебимая решимость» (Inherent Resolve), которое получила операция США и их союзников против «Исламского государства», означает «необходимость действовать надежно и последовательно для выполнения полученной миссии».
США и их союзники по антитеррористической коалиции создадут на территории Ирака три базы, где иностранные инструкторы будут тренировать иракских военнослужащих, заявил генерал Мартин Демпси. «У нас сейчас 12 групп советников в стране, – отметил Демпси. – Днем ранее мы получили от других членов коалиции значимые подтверждения их готовности также направить группы советников. Мы собираемся создать три базы для тренировок, где сможем наращивать боевой потенциал иракских сил безопасности». В каких частях страны будут располагаться эти базы и как они будут обустроены, он не уточнил.
При этом Демпси не исключил, что в какой-то момент могут сложиться такие условия, при которых ему придется рекомендовать президенту США Бараку Обаме ввести американские сухопутные силы в Ирак.
«Я не могу предвидеть такую возможность, когда нам следовало бы вернуть значительный военные силы в Ирак, – отметил генерал. – Однако война полна неожиданностей. «Исламское государство» представляет угрозу для национальной безопасности. Если дойдет да такого, то я буду рекомендовать это».
Террористическая группировка ИГ провозгласила «халифат» на захваченных территориях Сирии и Ирака летом этого года. США при поддержке ряда союзных стран, в том числе арабских, 23 сентября начали авиаудары по позициям «Исламского государства» в Сирии, с августа аналогичная операция проходит в Ираке. При этом США наносят удары без разрешения сирийских властей. Вашингтон поддерживает вооруженную оппозицию Сирии, которая воюет как против правительства, так и против боевиков ИГ.