16 Հոկտեմբեր 2014 - 08:18 AMT
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Չակ Հեյգելը, չորեքշաբթի հանդես գալով ԱՄՆ բանակի ասոցիացիայի ամենամյա ժողովում, կոչ է արել ամերիկացի զինծառայողներին պատրաստ լինել, որ գուցե հարկ լինի «գործ ունենալ» ռուսական բանակի հետ, որը, նրա խոսքով, կանգնած է «ՆԱՏՕ-ի շեմին»:
«ԱՄՆ բանակին ներկայացվող պահանջներն ավելի տարաբնույթ ու բարդ կդառնան: Ահաբեկիչների ու ապստամբների կողմից սպառնալիքը դեռ երկար կտևի, բայց մենք նաև պետք է գործ ունենանք ռեվիզիոնիստական Ռուսաստանի հետ, նրա ժամանակակից ու մարտունակ բանակի հետ, որը կանգնած է ՆԱՏՕ-ի շեմին»,-ասել է Հեյգելը:
Ըստ նրա, ներկայումս ավերիչ տեխնոլոգիաներն ու հզոր սպառազինությունը հասու են ոչ միայն պետություններին, այլ նաև «ոչ պետական սուբյեկտներին»: «Այսպես կոչված հիբրիդային պատերազմի ուրվականը գնալով հզորանում է, երբ մեր հակառակորդները կիրառում են ապստամբների մարտավարությունը, օգտագործելով լավ սպառազինված զինված ուժերն ու բարդ տեխնոլոգիաները»,-ասել է Հեյգելը:
Նա հայտնել է, որ ԱՄՆ ԶՈւ Խաղաղօվկիանոսյան հրամանատարության պատասխանատվության գոտում 80 հազար զինվոր է ծառայում, Կենտրոնական հրամանատարության գոտում՝ 40 հազար, եվս 28 հազար զինծառայող կա Եվրոպայում, ինչպես նաև հազարավորները ծառայում են Աֆրիկայում և Հարավային Ամերիկայում, հավելել է Հեյգելը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Մինչդեռ, ըստ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ռուսաստանը հուսով է, որ ԱՄՆ-ում կհիշեն, թե ինչով է հղի խզումը միջուկային երկրների միջև և կհրաժարվեն շանտաժի փորձերից, իր հերթին Մոսկվան պատրաստ է կառուցողական գործակցության գործընկերների հետ:
«Մեր երկրների միջև այս անկումն առաջինը չէ: Հուսվ ենք, որ գործընկերները կգիտակցեն Ռուսաստանին շանտաժի ենթարկելու անմտությունը, կհիշեն, թե ինչով է հղի խզումը միջուկային երկրների միջև ռազմավարական կայունության համար: Մենք պատրաստ ենք զարգացնել կառուցողական գործակցությունը իրավահավասարության սկզբունքով և միմյանց շահերն իրապես հաշվի առնելու պայմաններում»,-հայտարարել է Պուտինը սերբական «Պոլիտիկա» թերթին տված հարցազրույցում Բելգրադ այցից առաջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ նրա, Ռուսաստանը միշտ ձգտել է բաց գործընկերային հարաբերությունների ԱՄՆ հետ, սակայն փոխարենը ստացել է տարբեր վերապահումներ ու ներքին գործերին միջամտելու փորձեր:
«Այն, ինչ կատարվում է տարեսկզբից, ավելի է վատթարացնում վիճակը: Վաշինգտոնն ակտիվորեն սատարեց Մայդանին, իսկ երբ իր դրածոները Կիևում իրենց ազգայնականությամբ իրենց դեմ տրամադրեցին Ուկրաինայի մեծ մասը ու քաղաքացիական պատերազ սանձազերծեցին, սկսեցին մեղադրել Ռուսաստանին ճգնաժամ հրահրելու մեջ»,-ասել է ՌԴ նախագահը:
Ռուսաստանի և Արևմուտքի հարաբերությունները վատթարացան Ուկրաինայում իրավիճակի պատճառով: Ռուսաստանին Ղրիմի միանալուց հետո ԱՄՆ-ն ու Եվրամիությունը մի շարք սահմանափակումներ են մտցրել ՌԴ տնտեսության մի շարք ընկերությունների, բանկերի ու ամբողջ ոլորտների դեմ: Պատժամիջոցների վերջին փաթեթն ընդունվեց սեպտեմբերի 12-ին: Հոկտեմբերի սկզբին ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը հայտարարեց, որ ԱՄՆ և անձամբ նախագահ Օբաման է պարտադրել ԵՄ-ին Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանել: Ինքը Օբաման սեպտեմբերի 24-ին հայտարարեց, որ «ռուսական ագրեսիան» Ուկրաինայում և նույնիսկ Եվրոպայում պետք է դասել այնպիսի վտանգների ու սպառնալիքների շարքին, ինչպիսիք են Էբոլայի տենդի տարածումն ու միջազգային ահաբեկչությունը: Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն դա դեմագոգիա համարեց, «քարոզչական կարգախոսների հավաքածու»՝ նշելով, որ Օբաման ոչ մի փաստ կամ թիվ չի նշել և ի ցույց չի դրել այն իրողություններն ու այն ամենի ենթատեքստը, ինչ կատարվում է միջազգային ասպարեզում:

16 Октябрь 2014 - 06:33 AMT
Министр обороны Соединенных Штатов Чак Хейгел, выступая в среду на ежегодном собрании Ассоциации Армии США (сухопутных войск – прим. ТАСС), призвал американских военнослужащих быть готовыми к тому, чтобы «иметь дело» с российской армией, которая, по его словам, стоит «на пороге НАТО».
«Требования к армии (США) будут становиться все более разнообразными и сложными. Угроза со стороны террористов и мятежников будет существовать для нас еще долгое время, но мы также должны иметь дело с ревизионистской Россией, с ее современной и боеспособной армией, стоящей на пороге НАТО», – сказал Хейгел.
По его словам, в настоящее время доступ к разрушительным технологиям и мощным вооружениям имеют не только государства, но также и «негосударственные субъекты». «Призрак так называемой гибридной войны становится все больше, когда наши противники применяют тактику повстанцев, используя при этом высоко оснащенные вооруженные силы и сложные технологии», – сказал Хейгел.
Он сообщил, что в зоне ответственности Тихоокеанского командования ВС США служат 80 тысяч солдат, в зоне Центрального командования – 40 тысяч. Еще 28 тысяч военнослужащих служат в Европе, а также тысячи в Африке и Южной Америке, добавил Хейгел, сообщает ТААС.
Между тем, по словам президента РФ Владимира Путина, Россия надеется, что США вспомнят, чем чреват разлад между ядерными странами, и откажутся от попыток шантажа, со своей стороны Москва готова к конструктивному сотрудничеству с партнерами.
«Нынешний спад в отношениях между нашими странами — не первый. Надеемся, что партнеры осознают безрассудность попыток шантажировать Россию, вспомнят, чем чреват разлад между крупными ядерными державами для стратегической стабильности. Со своей стороны, готовы к развитию конструктивного сотрудничества на принципах равноправия и реального учета интересов друг друга», — заявил Путин в интервью сербской газете «Политика» в преддверии визита в Белград, передает РИА Новости.
По его словам, Россия всегда стремилась к открытым партнерским отношениям с США, однако взамен получала различные оговорки и попытки вмешиваться во внутренние дела.
«То, что творится с начала этого года, удручает еще сильнее. Вашингтон активно поддержал Майдан, а когда его ставленники в Киеве своим оголтелым национализмом настроили против себя значительную часть Украины и ввергли страну в гражданскую войну — принялся обвинять Россию в провоцировании кризиса», — сказал президент России.
Отношения России и Запада ухудшились из-за ситуации на Украине. После присоединения Крыма к России США и Евросоюз ввели целый ряд ограничений в отношении компаний, банков и целых секторов российской экономики. Последний пакет санкций был введен 12 сентября. При этом в начале октября вице-президент США Джо Байден заявил, что ввести санкции против России в ответ на ситуацию на Украине Евросоюз вынудили США и лично президент Барак Обама. Сам глава американского государства 24 сентября заявил в ООН, что «российскую агрессию» на Украине и даже шире — в Европе можно поставить в один ряд с такими угрозами, как распространение лихорадки Эбола и международный терроризм. В МИД России назвали эти заявления демагогией, «набором клише и каких-то пропагандистских лозунгов», отметив, что Обама не привел фактов или цифр и не показал понимания реалий и подоплеки того, что происходит на международной арене.